کشف نقشه‌های آشویتس در آپارتمانی در برلین

نقشه‌های اصلی اردوگاه آشویتس در یک آپارتمان خالی از سکنه در برلین کشف شدند. برخی از این مدارک به امضای رییس بزرگ اس اس، «هاینریش هیملر» رسیده‌اند.
بر پایه ی این گزارش، روزنامه «بیلد» این مدارک را که از آن‌ها با عنوان «اسناد جنایت» نام برده، منتشر کرده است.
به گزارش این روزنامه‌ی آلمانی، نقشه‌های اصلی ساختمانی «پلن» اردوگاه نابودسازی آشویتس در آپارتمانی خالی، در شهر برلین کشف شده‌اند.
این روزنامه در شماره روز شنبه (۸ نوامبر ۲۰۰۸) خود به‌صورت تمام صفحه، رونوشتی برخی از این اسناد را منتشر کرده است. تعداد این نقشه‌های ساختمانی (یا پلن‌ها) ۲۸ عدد با مقیاس «یک در صد» است‌ که از تاریخ ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۳ تهیه و به مهر «مدیریت ساختمانی (نقشه‌برداری) پولیس وافن- اس اس» ممهور شده‌اند.
این گزارش می‌افزاید، برخی از این اسناد به امضای مسوولین سابق و بلندپایه «اس اس» و هم‌چنین به امضای ریاست کل ایشان یعنی «هاینریش هیملر» رسیده‌اند.
هرچند، بیلد هیچ توضیح روشنی درباره ی طراح نقشه‌ها، محل نگاهداری اسناد و تاریخ کشف مدارک نداده، اما «هانس- دیتر کرایکامپ» رییس بخش آرشیو فدرال آلمان در برلین، طی مصاحبه‌ای با نشریه مذکور در این‌باره گفت: «مهم آن است که این مدارک فوق‌العاده هستند». وی تاکید کرد: «این سندی معتبر در تایید نسل‌کشی سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده یهودیان در اروپاست».
گفتنی است، برخی از این اسناد یادآور «اردوگاه زندانیان جنگ» در آشویتس هستند.

سیاهچال اجساد
بر پایه ی این گزارش، یکی از این نقشه‌ها به‌طور واضح اتاق گاز را که»گاس کامر»نامیده شده، نشان می‌دهد. این اتاق در مساحتی با طول و عرض ۶۶.۱۱ در ۲۰.۱۱ متر طراحی شده است.
نقشه‌ی این اتاق توسط «طراح شماره ۱۲۷» به تاریخ ۸ نوامبر ۱۹۴۱ کشیده شده است. در آن تاریخ، آزمایش گاز «سیکلون- ب»  آغاز شده بود. به هر روی این نقشه پیش از برگزاری کنفرانس وانسه‌ که در تاریخ ۲۰ جنوری ۱۹۴۲ برای ساماندهی «راه حل نهایی برای مساله یهودیان» برگزار شده بود، طراحی شده است. لازم به ذکر است که نتیجه نهایی کنفرانس مزبور «نابودسازی یهودیان» بود.
در یک رونوشت از سندی دیگر، نقشه ورودی ساختمان معروف و طولانی اردوگاه «آشویتس-بیرکانو» نشان داده شده است، جایی که نابودسازی انسان‌ها در اتاق‌های گاز انجام می‌پذیرفت. هم‌چنین در این نقشه، مسیر دایمی حمل و نقل مستقیم قربانیان تا محل قتل عام آنان مشخص شده است.
در رونوشت نقشه‌ای دیگر، اولین کوره آدم‌سوزی مشخص شده است، ۵ متر مربع که برای کوره‌های آدم‌سوزی طراحی شده‌اند. در این مدارک از مخفف «ال.کِلر» به جای کلمه «لایشن کلر» یا «سیاه‌چال اجساد» استفاده شده، محلی که درازای آن ۸ متر پیش‌بینی شده، اما در صورت نیاز می‌توانستند آن را بزرگتر و طولانی‌تر کنند.
بر اساس این گزارش، بیش از یک میلیون یهودی‌الاصل جمع‌آوری شده، در اردوگاه مرگ آشویتس واقع در نزدیکی»کراکوی» لهستان کشته شدند. هم‌چنین بر پایه ی اسناد معتبر تخمین زده می‌شود که بیش از ۶ میلیون یهودی‌الاصل در زمان حاکمیت نازیسم قتل‌عام شده‌اند.
آزادسازی اردوگاه آشویتس در تاریخ ۲۷ نوامبر ۱۹۴۵ توسط نیروهای نظامی شوروی سابق، برای جهانیان عمق جنایت و دد‌منشی نازیست‌ها را آشکار ساخت.

دکمه بازگشت به بالا