کشتی نرم به نفع کی تمام شد؟!

خانم نینسی پلوسی، رییس کانگرس ایالات متحده روز گذشته وارد کابل شد و با مقام های افغان دیدار و گفتگو کرد رییس کانگرس ایالات متحده امریکا در دیداری با حامد کرزی رییس جمهور کشور اطمینان داد که کشورش به نظریات افغانستان در استراتژی جدید امریکا توجه نموده و تلاش خواهد کرد تا در مبارزه با تروریزم هماهنگی بیشتری ایجاد شود.
به نقل از اعلامیه دفتر سخنگوی رییس جمهور کرزی، دراین دیدار آقای کرزی به موافقت نامه ی اخیر میان حکومت افغانستان و ناتو اشاره کرد و تاثیر آن را در کاهش تلفات افراد ملکی مهم دانسته است.
سفر رییس کانگرس امریکا پس از یک دور تنش های لفظی میان کرزی و برخی مقام های ایالات متحده، اکنون فضای جدی بر روابط دو کشور حاکم گردیده است. این فضا ظاهرا بیشتر متاثر از سفر نماینده جدید اوباما در امور افغانستان می باشد. درست پس از همین سفر بود که آقای اوباما در یک صحبت تیلفونی از حمایت حکومت امریکا از حکومت افغانستان خبر داد و رییس کانگرس نیز به کابل آمد.
در مقابل قرار است که هیاتی به ریاست  وزیر خارجه کشور که در ترکیب آن وزیران داخله، دفاع و رییس امنیت ملی شامل اند، امروز عازم امریکا شود. حمایت آقای هالبروک از تصمیم کمیسیون انخابات و سفر ها و تماس های اخیر همگی نشان از فضای عاری از تنش میان کرزی و تیم جدید در کاخ سفید می باشد. ظاهرا امریکا و افغانستان دریک     جنگ زرگری سعی دارند که اذهان عامه را در مورد کاستی ها و نارسایی های موجود در افغانستان فریب دهند. امریکا با انتقاد تند از کرزی می خواهد این پیام را به مردم دهد، که در قبال افغانستان بی تفاوت نمی باشد و با روحیه پرسش گری خود را در نقش دایه ای مهربان تر از مادر قرار می دهد. حامد کرزی نیز با رجز خوانی های که بکار می گیرد می خواهد این پیام را به مردم بدهد که وی به عنوان رییس جمهور و حافظ منافع افغان ها نسبت به سر نوشت آنان بی تفاوت نمی باشد.
 این در حالی است که هم امریکا و هم حکومت افغانستان مسوول نارسایی های  جاری در کشور اند و با جنگ های زرگری نمی توانند رد پای شان را در قضیه افغانستان گم نمایند.

دکمه بازگشت به بالا