کرزی هم گاهی جدی می شود

حبیب الله قادری برکنار شد
حبیب الله قادری، وزیر ترانسپورت و هوانوری روز گذشته از سمت اش برکنار شد. گزارش ها حاکی از آن است که حامد کرزی، رییس جمهور کشور روز گذشته در جریان مجلس شورای وزیران آقای قادری را در مورد پرواز حاجیان به عربستان سعوی مورد پرسش قرار داد، اما جواب هایی که توسط آقای قادری ارایه شد، علاوه از این قانع کننده نبوده بلکه تناقض گویی هایی هم در آن وجود داشته است. عدم ارایه پاسخ شفاف به پرسش های آقای کرزی سبب بگو مگو میان رییس جمهور و آقای قادری شده و آقای کرزی در جریان جلسه آقای قادری را از سمت اش برکنار و به لوی سارنوالی معرفی کرد.
اما دلیل اصلی جنجال میان آقای کرزی و وزیر ترانسپورت چه بوده است؟ یک تن از مقام های بلند پایه وزارت ترانسپورت که نخواست نام اش فاش شود، در گفتگو با ۸صبح گفت: «قرار بود روز شنبه گذشته (۱۸ عقرب) نخستین پرواز حاجیان به عربستان انجام شود، اما شرکت هواپیمایی «گلوبل» که قرارداد انتقال حاجیان را با وزارت ترانسپورت امضا کرده است، خلاف عقد قرار داد به وعده هایش عمل نکرد و  تا امروز (دوشنبه۲۰ عقرب) این شرکت حاضر نشد تا به انتقال حاجیان به عربستان سعودی اقدام نماید».
این منبع گفت که وزارت ترانسپورت ده میلیون دالر را به حساب شرکت «گلوبل» برای انتقال حاجیان تسلیم داده است. منبع افزود که رییس جمهور مدتی بی صبرانه روند انتقال شفاف حاجیان به عربستان را دنبال می کرد، اما در مدت ۱۵ روز گذشته شرکت هواپیمایی گلوبل وزیر را فریب می داد و وزیر رییس جمهور را.
به گفته ی این منبع،  پس از اعلام برکناری حبیب الله قادری، عمر زاخیل وال که به عنوان سرپرست وزارت ترانسپورت از سوی رییس جمهور تعیین شده است، بعداز ظهر روز گذشته باعجله کارهایش را در وزارت ترانسپورت آغاز کرد.
هرچند گزارش هایی و جود دارد که تاکنون تقسیم اوقات نشست هواپیماهای حامل حاجیان افغانستان در میدان هوایی جده وجود ندارد، اما این منبع گفت که غرور، عدم دانش کافی و بی تجربگی آقای قادری در عقد قرار داد با شرکت هواپیمایی «گلوبل» مهم ترین عامل تاخیر در پرواز حاجیان به عربستان سعودی بوده است، زیرا در این قرارداد هیچ گونه تضمینی که باید طرف متخلف در صورت کوتاهی در انجام قرار داد جرمانه بپردازد و یا مجازات گردد، ذکر نشده بود. منبع افزود که این قرار داد کاملا یک جانبه و به ضرر وزارت ترانسپورت بود و در هنگام عقد قرارداد هیچ مشوره ای از مشاورین و مقام های دیگر وزارت که تجربه ی کافی در این عرصه را دارند، انجام نشده بود.
جان گل کارگر، عضو کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه در گفتگو با ۸صبح گفت که آقای قادری زمانی که به این کمیسیون فراخوانده شده بود، وعده های چرب و نرمی به وکیلان داد اما در همان زمان نیز معلوم بود که وی شفافیت کافی در گفتاراش نداشت.
در همین حال گزارش هایی در مورد اخذ رشوت توسط آقای قادری نیز وجود دارد، اما منبعی که ۸صبح با او گفتگو کرد، گفت که عواید  وزارت در سال جاری نسبتا بهتر شده بود، ولی تیم خاص به گفته ی او «متعصب و ناپخته» اطراف آقای قادری را حلقه کرده بود و با دادن مشوره های نابه جا کار این وزارت را با رکود مواجه کرده بود.
پیش از آقای قادری، احسان جاوید نیز با اتهام دست داشتن دراختلاس از وزارت ترانسپورت برکنار شده بود. هرچند پیش از این وعده هایی از سوی مقام های وزارت ترانسپورت برای بهبود وضعیت ترانسپورت هوایی به خصوص شرکت هوایی آریانا داده شده، اما تاکنون تغییر عملی در بهبود خدمات آریانا مشاهده نشده است.
 

دکمه بازگشت به بالا