کدام راه برای امریکا و ناتو موثر است؟

با ازدیاد ناامنی ها در ماه های اخیر و انفجار پلی در دره خیبر، ناتو و امریکا در صدد یافتن راه های جدید برای انتقال تدارکات نظامی شان به افغانستان هستند.
امریکا و ناتو از چندی به این سو در صدد یافتن راه های جدید برای انتقال تدارکات نظامی شان بودند و انفجار  یک پل در گذرگاه خیبر در شمال غرب پاکستان توسط پیکارجویان اسلامگرا، شاید به این روند سرعت بخشند.
این پل سی متری آهنی، در فاصله ۲۳ کیلومتری پشاور قرار دارد و با منهدم شدن آن یک جاده مهم تدارکاتی نیروهای پیمان ناتو در افغانستان مسدود شده است.
حدود ۷۵ در صد کالاهای اساسی مورد نیاز پیمان ناتو از طریق پاکستان به افغانستان انتقال می یابد و برآورد می‌شود که روزانه ۳۰۰ لاری حامل تدارکات مورد نیاز نیروهای ناتو، از پل گذرگاه خیبر عبور می کردند.
هم چنان در ماه جدی شورشیان بیش از ۹۰ لاری حامل تدارکات برای نیروهای ناتو را در جاده های شمال غرب پاکستان آتش زده و محموله های شان را غارت کردند.
رییس جمهور روسیه روز چهارشنبه هفته قبل گفت روسیه و متحدان اش آماده کمک به امریکا برای برقراری ثبات در افغانستان هستند.
دمیتری مدودف با بیان این مطلب تاکید کرد روسیه خواستار همکاری همه جانبه با امریکا در این زمینه است.
وی این اظهارات را یک روز پس از آن بیان کرد که قرغیزستان اعلام کرد قصد دارد پایگاه هوایی امریکا را در این کشور که مقر کلیدی برای مبارزه در افغانستان به شمار می رود، تعطیل کند. از این پایگاه ارسال تدارکات برای نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان استفاده می شود.
به گزارش اسوشیتدپرس از مسکو، این تصمیم قرغیزستان پس از وعده ی قرضه ی دو میلیارد دالری روسیه به این جمهوری سابق شوروی اتخاذ شد.
هم چنان سر و صداهایی از ورود کالاهای مورد نیاز ناتو و امریکا از خاک ایران نیز شنیده می شود و مقام های آن کشور نیز به صورت تلویحی آمادگی های شان را نشان داده اند.
اما تحلیلگران مسایل سیاسی به این باور اند که ورود کالاهای مورد نیاز ناتو و امریکا از طریق روسیه یا ایران برای امریکا و متحدان اش از نگاه سیاسی خیلی قیمت تمام خواهد شد.
وحید مژده، تحلیلگر مسایل سیاسی افغانستان می گوید:»با بسته شدن پایگاه امریکا در قرغیزستان به این نتیجه می رسیم که روسیه می خواهد که همکاری اکمالاتی تحت کنترول خودش باشد و به این ترتیب یک برتری پیدا کند».
او می افزاید:»روسیه و ایران می خواهند بعد از نشان دادن آمادگی ها برای همکاری یک سلسله خواست های شان را مطرح سازند و به این ترتیب با توجه به این که افزایش نیروهای امریکایی هم در اولویت های اوباما است، دولت امریکا را تحت فشار قرار دهند».
اما احمد سعیدی، کارشناس سیاسی افغان این خواست‌های روسیه و ایران را در چند جمله خلاصه نموده، میگوید: «عمده‌ترین تقاضاهای روسیه از امریکا در مقابل این همکاری عبارت است از این که: روسیه باید در سیاست گذاری‌ها در افغانستان شریک شود؛ امریکا از نصب راکت‌های دور برد (سپر موشکی) خود در اروپا صرف نظر کند؛ تقاضای اوکراین و گرجستان که می‌خواهند عضو ناتو باشند نادیده گرفته شود؛ روسیه منحیث یک ابر قدرت منطقه‌ای در آسیای میانه تسلط داشته باشد و امریکا پایگاه‌های خود را از دیگر کشورهای آسیای میانه برچیند».
او در مورد ایران نیز چند خواستی را که ممکن است داشته باشد، بر می‌شمارد: «ایران نیز از امریکا می‌خواهد که از مساله ی سلاح هسته ای ایران چشم پوشی کند؛ در مورد نقض حقوق بشر ایران را زیر فشار قرار ندهد و حتا شاید بخواهد که امریکا از پشتیبانی اسراییل دست بکشد که برای امریکاییان خیلی مشکل خواهد بود».
این تحلیلگران بهترین و ارزانترین راه برای ناتو و امریکا را راه پاکستان می دانند و معتقد اند که باید امریکا و ناتو با اجرای عملیات های تصفیوی در مناطق سرحدی پاکستان گروه های شورشی را نابود سازند، تا راه مطمین و کم مصرف را در اختیار داشته باشند.
مژده می گوید که به نظر می رسد امریکا با حوادث اخیر در باتلاقی که خودش ساخته است، فرو می رود، زیرا مطمین ترین و ارزانترین راه برای ناتو و امریکا راه پاکستان بود.
سعیدی می گوید: «امریکا باید اعضای ناتو و اتحادیه اروپا را در اجلاسی که در مونیخ جریان دارد، قناعت دهد که عملیات های گسترده ای را در مناطق سرحدی انجام دهند و موافقت شورای امنیت را برای گسترش این عملیات ها به دست آورند، در غیر آن راه های جدید برای امریکا و ناتو خیلی از نگاه سیاسی قیمت تمام خواهد شد».

دکمه بازگشت به بالا