چگونه فساد و ناکارآمدی امید برای دموکراسی را ویران کرده است

افغان ها دیگر به رهبران خود اعتماد ندارند و اعتقاد دارند که در انتخابات بعدی، کاخ سفید تصمیم گیرنده  اصلی خواهد بود.
شمار اندکی از مردم در موقعیت بهتری از آقای سلیم قرار دارند که در مورد محبوبیت نخبگان سیاسی شان می توانند اظهار نظر کنند. خانواده او به صورت یکنواخت از ۴۰ سال به این سو پوسترهای سیاستمداران را در یکی از محلات خوب کابل به فروش می رساند. امروز او با مشکلاتی روبه رو است. سلیم می گوید: «از سال ۲۰۰۲ به این سو، هر هفته پنج تا شش پوستر آقای کرزی به فروش می رفت، اما از یک سال به این سو دیگر کسی پوستر کرزی را نمی خرد. من تنها می توانم بیاد بیاورم که در طول ۱۲ ماه تنها یک پوستر کرزی را فروخته ام».
مجموعه ای از تصاویر رییسان جمهور افغانستان بر دیوار های گلین دکان وی آویخته شده اند. در کشوری که پوسترهای شخصیت های بزرگ در دیکوراسیون خانه ها استفاده می شود، مردم حتا پوسترهای جنرال عبدالرشید دوستم را بیشتر از آقای کرزی می خرند، این چیزی است که آقای سلیم با اندوه و یاس آن را یاد آوری می کند. در تمام جاده های کابل مردم در مورد کرزی ـ کسی که قرار است در انتخابات سال آینده نیز نامزد است ـ با ناراحتی حرف می زنند. محمد حنیف، کسی که در کنار یکی از جاده های کابل مصروف فروش جوس میوه است و روزانه شش دالر عاید دارد، می گوید: «مشکل عمده ما کرزی است». او می گوید: «من به او بار قبلی رای دادم  که  یک اشتباه بزرگ بود. حالا در مورد یکی بهتر از او فکر می کنم. او تنها مرد خوبی است برای خانواده ی خود اش».
رییس جمهور[کرزی] به خاطر عدم پایان دادن به نا امنی، بیکاری مزمن، افزایش قیمت مواد غذایی و فساد گسترده متهم است. در حالی که دو سال قبل انتقادهای در کابل از ناکامی جامعه بین المللی و عدم پرداخت منابع کافی افزایش یافته بود، اما اکنون به نظر می رسد که انتقادها از کرزی در حال شدت گرفتن است.
«ما نمی توانیم خارجی ها را متهم کنیم»، این مطلب را عبدالسمیع که مصروف تجارت است، بیان می کند. به گفته ی او» ما در رادیو می شنویم که از بیرون به افغانستان پول می آید، اما حکومت آن را برای مردم به مصرف نمی رساند. کرزی مرد خوبی به نظر می رسد، اما او برای خودش کار می کند».
آقای سمیع به منطقه‌ی شیرپور کابل اشاره می‌کند، منطقه‌ای در کابل که به سمبول رسوایی فساد در اداره رییس جمهور کرزی بدل شده است. این منطقه در اصل متعلق به حکومت افغانستان بود، تا این که پس از سال ۲۰۰۱ توزیع شد و قیمت های زمین نیز در این منطقه افزایش یافت. امروز در این منطقه عمارت های مرمرین و شیشه ای در ردیف هم ساخته شده اند که در آن کارمندانی از دولت کار می کنند که معاش ماهوار شان در ماه از صد دالر پایین تر است.
حتا آقای کرزی نیز میزان مشکلات را درک می کند. زمانی که او در یک کنفرانس در ماه نوامبر در کابل سخن می گفت، بیان داشت: «تمام سیاستمداران در این کشور همه چیز دارند- پول، پول بسیار زیاد. خدا می داند که سرمایه ی آنها بی اندازه است. بانک های دنیا از پول دولتمردان ما انباشته شده اند».
در سال جاری افغانستان در رده ۱۷۶ از ۱۸۰ کشور جهان در فساد، براساس بررسی نهاد بین المللی شفافیت قرار گرفت. سه سال قبل افغانستان در رده ۱۱۷ قرار داشت. محمدجعفر ۴۳ ساله که اکنون محافظ مردی است که قسمت اعظم عمرش را در جنگ سپری کرده است، می گوید: «من به کرزی باور دارم و به او رای داده ام، اما حالا کرزی فاسد شده است. او می گوید که او مخالف مواد مخدر است، اما برادر خودش در قاچاق مواد مخدر نقش دارد».
مقام‌های رسمی حکومت ایالات متحده از احمدولی کرزی برادر رییس جمهور به عنوان یک شخصیت کلیدی در تجارت مواد مخدر ۳٫۴ میلیارد دالری افغانستان نام می برند. آقای جعفر می‌گوید که او اعتمادش را به انتخابات آینده مبنی بر این که وضعیت تغییر بنیادین پیدا کند، از دست داده است. او می‌گوید: «دموکراسی تنها معنای خود را از دست داده است. زیرا در پشت پرده دست های خارجی ها دخیل است».
تمام آنانی که برای این گزارش از سوی تایمز آنلاین انتخاب شدند، اعتقاد داشتند که تصمیم گیرنده ی اصلی در انتخابات آینده کاخ سفید خواهد بود، نه صندوق های انتخاباتی. سعید جان یک استاد دانشگاه می گوید: «هیچ نیازی نیست تا خود را برای انتخابات آینده ثبت نام کنیم، به خاطر این که امریکایی ها از قبل رییس جمهور را انتخاب کرده اند و تمام این روند یک چیز نمایشی است».
در حال حاضر هیچ شخصیت مهمی در برابر کرزی به رقابت برنخاسته است، با این حال از شماری از وزیران پیشین به شمول علی احمد جلالی، اشرف غنی احمدزی، حنیف اتمر وزیرداخله فعلی، گل آغا شیرزی والی قدرتمند  و حتا از زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین اداره بوش در سازمان ملل متحد به عنوان کسانی یاد می شود که در انتخابات نامزد خواهند شد. یک مقام رسمی [کمیسیون] انتخابات افغانستان به تایم گفت: «ما در کشورهای پس از بحران، توقعات فراوانی را  در دور نخست انتخابات شاهد هستیم و معمولا در دور دوم میزان شک مردم بالا می رود». یک نظرسنجی مخفیانه ایالات متحده امریکا در ارتباط به محبوبیت آقای کرزی در انتخابات آینده، نشان می دهد که میزان محبوبیت وی حتا در زادگاه وی در جنوب افغانستان نسبت به جاده های کابل نیز پایین آمده است. تنها ۱۸ درصد از مردم قندهار قرار است به آقای کرزی رای بدهند. با این وجود یک نظرسنجی تازه تر نشان می دهد که افغان ها توقعات محدودی برای تصمیم گیری در انتخابات دارند. در عوض از ۶۵ درصد کسانی که به واسطه ی بنیاد آسیایی در ماه اکتوبر سال گذشته نظر سنجی صورت گرفت، آنها از هدایت رهبران قومی و قبایلی خود در این زمینه تبعیت می کنند. به این ترتیب به سختی می توان ادعا کرد که انتخابات بتواند دیدگاه های مردم را بازتاب دهد. مقام های غربی می گویند که اکنون کرزی ماه هاست که مصروف مذاکره با اپوزیسیون خود است تا آنان را به حمایت از خود ترغیب کند. سخنگوی رییس جمهور مساله ی تقلب در انتخابات آینده را از سوی حکومت رد می کند. همایون حمیدزاده، سخنگوی رییس جمهور می گوید «حتا تلقی در مورد گماشتن مقام های حکومتی با انگیزه های پنهان کاملا نادرست و غلط است.

دکمه بازگشت به بالا