چه کسی پیروز جنگ غزه است؟

پس از جنگ ۲۲ روزه ی غزه، هر دو جناح، حماس و اسراییل، اعلام پیروزی کردند. عده ای از کشورها و گروه های مقاومت اسلامی نظیر ایران و حزب الله، مقاومت حماس در برابر اسراییل را یک پیروزی توصیف کردند. منظور آنها این است که اسراییل به اهدافی که اعلام کرده بود نه رسید. حماس همچنان قادر به شلیک راکت های دست ساخت قسام به جنوب اسراییل است، تونل های قاچاق مواد و لوازم مورد نیاز غزه از کار نیفتاده اند، و جبهه بی سابقه علیه اسراییل در افکارعامه ی غرب و مسلمانان به وجود آمده است.
در مقابل اسراییل نیز اعلام پیروزی کرده است. مهمترین دستاورد اسراییل در این جنگ، کشتار اعضای حماس، منهدم ساختن زیر ساخت های اقتصادی، امنیتی و تجاری این منطقه و متحد کردن کشورهای عربی علیه حماس است. در این میان تعداد زیادی از مردم بیگناه کشته شدند، نزدیک به ۵۰ هزار نفر بی خانمان گردیده و محاصره اقتصادی مردم غزه همچنان پای برجای است.
در افغانستان نیز تعدادی از مردم به شیوه ی مرسوم، به گردهمایی پرداخته و پیروزی حماس در برابر اسراییل را جشن گرفتند.اما، این جشن، جشن پیروزی خون و قهر اشغال شدگان بر نفرت و خشونت اشغالگران است. ولی، این جشن ها پایانی ندارد. هر روز اسراییل حمله می کند، مردم عادی را می کشد، واین گروه ها به این دل خوش اند که با کشته شدن ۱۳۰۰ فلسطینی غزه پیروز شده است. اما، من جنگ غزه را شکست حماس و شرمساری اسراییل و دولت جمهوری خوهان امریکا می دانم.
حماس پیروز نشده است، بلکه با تداوم بی پایان مقاومت مسلحانه و کشته شدن بدون چشم انداز مردم عادی، روند صلح را به شکست مواجه کرده است. حماس حق دارد که در برابر اشغال گری اسراییل و دفاع از حق سرزمین و تشکیل دولت مستقل فلسطینی مبارزه کند. ولی، این اشتباه خواهد بود که حماس مقاومت مسلحانه را بدون یک سیاست روشن در قبال صلح پیش ببرد.
این گروه با از دست دادن اعضا و زیر ساخت های حکومت محلی خود، متحمل شکست های سنگین شده است. از دست دادن ۱۳۰۰ نفر و تخریب زیر بناهای اقتصادی و اجتماعی، در هیچ قاموسی پیروزی گفته نمی شود. از نظر حماس که یک جنبش کلاسیک مقاومت اسلامی است، کشته شدن مردم عادی کماکان قابل درک است. ولی، مقاومت بی سرانجام، موضوعی نیست که حماس بتواند آن را نادیده بگیرد.
حماس باید راه را برای ساختن دولت ملی در فلسطین باز کرده  و به کمک کشور های عربی، طرح دو دولت را حمایت نماید. حماس نمی تواند بیش از این بربریت نظامی اسراییل را به بهانه مقاومت مردمی  بر مردم عادی غزه که خواستار صلح و آرامش هستند تحمیل کند. ولی می دانم که این کار از حماس به سادگی ساخته نیست. وقتی سخنگوی این گروه با کلاشینکوف در برابر رسانه ها ظاهر می شود، و صحبت از شهادت و مقاومت می کند، این گروه نمی تواند انتظار گشایش افق صلح را در غزه داشته باشد. این واقعبینانه نیست که حماس به آن چه می گوید برسد، هیچ امتیازی به کسی قایل نشود، و فکر کند با کلاشینکوف و راکت های بی اثر دست ساخت، جنگ علیه اسراییل، امریکا، مصر، عربستان و متحدان آنها را می برد. این تصور به منزله ی خودکشی مردم غزه  بخاطر سیاست های اشتباه سیاسی ای است که حماس و ایران آن را شهادت طلبی می دانند.
اشتباه حماس در این است که با کشته شدن مردم بیشتر در فکر پیروزی است. ولی تجربه ی ۶۰ ساله اشغال فلسطین نشان می دهد که اسراییلی ها هیچ ترسی از این مقاومت و کشتار بیگناه مردم در هر مقیاس و پیمانه ای ندارند، و اتفاقا وجود گروه های چون حماس باعث تقویت جایگاه اسراییل در معادلات بین المللی و در میان کشورهای عربی می شود. به صورت اسف باردر تاریخ معاصر اعراب ما شاهد اتحاد کشورهای عربی علیه یک گروه فلسطینی، حماس، و بیشتر به نفع اسراییل بودیم. و این چیزی بود که اسراییلی ها توقع داشتند. درست است که ما دولت های عربی را به خاطر عدم واکنش مناسب علیه اسراییل در جنگ غزه مقصر می دانیم، و آنها را حتا خیانت کار خطاب می کنیم، ولی، حماس چه بخواهیم و یا نخواهیم، بانی این انزوای خود از لیگ کشورهای عربی است. قرار دادن دولت های عربی در مقابل اسراییل و ایالات متحده، موضوعی نیست که برای دولت های منطقه به جز از ایران قابل قبول باشد. حماس نمی تواند با ادامه ی جنگ و مقاومت تلاش های صلح آمیز بین المللی را نا دیده بگیرد. هدف ترک مقاومت نیست، باید این مقاومت علیه اشغال گری ادامه داشته باشد، ولی، عدم دیپلماسی موثر بین المللی و عربی و سیاه کردن چهره ی خود در انظار بین المللی راه حلی عاقلانه برای حماس به نظر نمی رسد. این گروه نمی تواند بدون ایجاد یک جنبش مقاومت مدنی، تحریک افکار عامه علیه اسراییل، تعدیل در ادبیات جنگ طلبانه و ایجاد چنددستگی در بین کشورهای حامی اسراییل، مقاومت مردم غزه را به پیروزی برساند. حماس و فتح نباید بیش از این به تفرقه جناح های فلسطینی کمک کنند. در جنگ بین حماس و فتح به رهبری محمود عباس در یک هفته ۱۴۰ نفر فلسطینی کشته شدند. سخنگوی حماس در مباحثه با بی بی سی نتوانست این جنگ را توجیه کند. به راستی کشته شدن ۱۴۰ نفر فلسطینی در جنگ داخلی جناح های سیاسی و نظامی یک پیروزی برای اسراییل است و یا مردم فلسطین؟

دکمه بازگشت به بالا