چاوز به روایت استون

اولیور استون، کارگردان امریکایی قصد دارد فلمی از زندگی هوگو چاوز، رییس جمهور ونزویلا بسازد.
به گزارش خبرگزاری ها، این کارگردان همراه رییس جمهور ونزویلا در ایالت «باریناس»، در جنوب غربی ونزویلا، به گشت‌وگذار پرداخته تا با «واقعیت و محیط زندگی» قهرمان فلم اش از نزدیک آشنا شود. چاوز در این سفر چند ساعته، شهر «زابانتا دو باریناس»، زادگاه خود را نیز به استون نشان داده است.
استون چندی پیش اعلام کرده بود که تصمیم دارد، زندگی چاوز و دیگر سیاستمداران چپ مطرح امریکای لاتین را به تصویر بکشد.
در گیرودار اجرای این پروژه بود که وی، در ماه دسامبر سال ۲۰۰۷، چاوز را در آخرین سفرش به کلمبیا همراهی کرد.
چاوز قرار بود در این سفر گروگان‌های اسیر در چنگ پارتیزا‌ن‌های کلمبیایی «فارک» را تحویل بگیرد، ماموریتی که به شکست انجامید.
اولیور استون تا به حال چندین بار زندگی سیاستمداران جهان را دست‌مایه فلم‌های خود قرار داده است.
فلم سینمایی  «دبلیو» که درباره‌ ی زندگی جورج بوش، رییس جمهور پیشین امریکا ساخته شده، از جمله‌ی این فلم‌هاست. در برخی از صحنه‌های این فلم، شخصیت بوش با طنز به سخره گرفته شده است. این فلم را که سال گذشته کارگردان سیاسی هالیوود ساخته است، زندگی آقای بوش را از دوران جوانی اش تا رسیدن اش به کاخ سفید روایت می کند. او در این فلم نشان داده است که چگونه یک مرد جوان شرابی پس از پیمودن راه نه زیاد دشواری به کاخ سفید راه می یابد. بر اساس درام سیاسی الیور استون؛ در امریکا هر کسی می تواند رییس جمهور شود.
استون با ساختن فلم سینمایی «جوخه» که از برپایی جنگ ویتنام و شرکت امریکا در آن انتقاد می‌کرد، به شهرت جهانی دست یافت. وی اولین جایزه‌ی اسکار خود را برای همین فلم دریافت کرد.
دومین جایزه‌ی اسکار، به‌خاطر فلم انتقادی «متولد چهارم جون» به او اهدا شد. استون در این فلم نیز به نقش امریکا در جنگ ویتنام با دیدی انتقادی پرداخته است. روز استقلال ملی امریکا چهارم جون است؛ که عنوان فلم نیز به همین نکته اشاره دارد.
 فلم‌های دیگری از او، چون «جان اف کندی»، «دروازه‌ها»، «مرکز تجارت جهانی» و«اسکندر»، از جمله فلم‌های فراموش‌نشدنی تاریخ سینما محسوب می‌شوند.
الیور استون از معدود فلم سازان هالیوود است که در سینمای جریان اصلی امریکا به ساختن فلم های تحریک کننده ی سیاسی می پردازد. او هیچ گاه نمی تواند موضع سیاسی نگیرد. او خود در دوران جوانی در جنگ ویتنام به عنوان یک عسکر حضور داشته است و از همان لحاظ مهمترین فلم اش «جوخه» را مستقیما از تجربیات شخصی اش ساخت. فلمی که مهمترین اثر سینمایی هالیوود علیه جنگ ویتنام است.
سال گذشته، الیور استون طی نامه ای از احمدی نژاد، رییس جمهور ایران درخواست کرد تا اجازه ی ساخت یک فلم مستند درباره ی زندگی او را بدهد؛ مگر رییس جمهور ایران درخواست او را رد کرد. استون به طور ذاتی از شیفته ی سیاست چپ، و رهبرانی است که علیه سیاست های اقتدار گرایانه ی غرب موضع گرفته اند. فلم مستندی که قرار است از هوگو چاوز، رییس جمهور کمونیست ونزویلا بسازد، نیز ناشی از همان عقاید سیاسی محکم او است. 

دکمه بازگشت به بالا