پیشرفت های اخیر در زمینه ی حقوق بشر

کنفرانس جهانی ۱۹۹۳ حقوق بشر در وین، کمک کرد تا در دوران بعد از جنگ سرد، توجه بین المللی به حقوق بشر معطوف گردد. دادگاه هایی که برای محاکمه ی جنایتکاران جنگی یوگسلاویا سابق و رواندا از سوی شورای امنیت سازمان ملل در سال های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ تشکیل شد، به ایجاد قانون جنگ های مسلحانه و قوانین نوع دوستانه بین المللی برای حمایت از غیر نظامیان و افرادی که در جنگ شرکت ندارند، منجر گردید. دادگاه های ویژه ای در سال ۲۰۰۲ برای سیرالیون، و درسال ۲۰۰۳ برای کامبوج تشکیل گردید تا مسوولان و مسببان نظامی نسل کشی و اعمال وحشیانه دوران جنگ را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

به علاوه، هر چند ایالات متحد در این پیمان شرکت نکرد و ملاحظاتی در مورد محدوده کاری آن ابراز داشت، یک دادگاه جنایی بین المللی در سال ۱۹۹۸ از طریق پیمان رم ایجاد شد و از سوی شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در جنگ دارفور، ماموریت یافت.
در چهارمین کنفرانس جهانی زن سازمان ملل که در سال ۱۹۹۵ در پکینگ تشکیل شد، کوشش به عمل آمد تا مساله زنان در جریان اصلی مباحثات مربوط به حقوق بشر گنجانده شود. بانک جهانی، با تاکید بر «حکومترانی خوب»، بر اهمیت مسایل حقوق بشری تاکید می کند. شورای اروپا و اتحادیه اروپا خاطر نشان کرده اند که کشور هایی که خواستار پیوستن به ساختار سیاسی اروپا هستند، باید دارای خط مشی هایی حامی حقوق بشر باشند. در سال ۲۰۰۲، ایالات متحده برای تامین کمک های مالی به کشور هایی که حکومت دموکراتیک داشته، روی مردم خود سرمایه گذاری کرده و مشوق اقتصاد آزاد بوده اند، سازمان چالش هزاره را بنیاد نهاد.
تبلیغاتی که موجب شرمساری می شود
از دیگر پیشرفت هایی که در این زمینه حاصل شده، تاثیر تبلیغات بین المللی بر نقض کنندگان حقوق بشر است. گروه های جهانی، ملی و محلی، با ایجاد یک شبکه ی فشار موجب شده اند دولت ها نتوانند از زیر بار مسوولیت و جوابگویی در قبال مسایل مربوط به حقوق بشر شانه خالی کنند.
ارزش این تبلیغات و کوشش برای شرمسار کردن دولت هایی که ناقض حقوق بشر هستند، نباید ناچیز انگاشته شود. حتا دولت های خودسر نیز برای اعتبار خود در صحنه بین المللی اهمیت قایل اند. به عنوان مثال، در اواخر دهه ۱۹۷۰ واوایل دهه ۱۹۸۰، رژیم نظامی ارجنتین، برای ممانعت از تحقیقات و بازرسی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، به همه راه های دیپلوماتیک ممکن متوسل شد. علاوه بر این، با تبلیغات می توان دست کم به برخی از قربانیان مشهورتر سرکوب کمک کرد تا آزادی هایی به دست آورند و حتا پاره ای اوقات از اعدام بگریزند. وجود شبکه ی انترنت جهانی، پیوستن گروه های مدافع حقوق بشر و تبلیغ در باره ی موضوعات مورد نظر را آسان تر ساخته است.
موازین و انتظارات ملی و بین المللی در حال تغییر و بهبود یافتن است. اندیشه ی برخاسته از حقوق بشر دارای چنان نیروی اخلاقی و قدرت بسیج کننده ای است که در جهان امروز نمی توان در مقابل آن مقاومت کرد. رفته رفته وقتی شهروندان بیشتری در جهان با حقوق مسلم خود آشنا می شوند، مطالبه ی حقوق بشر همچنان موجب سرنگون شدن دیکتاتور ها و برافتادن حکومت های آنان می گردد.
در کوتاه مدت ممکن است قدرت شمشیر بیشتر از نیروی کلام باشد. اما وظیفه ی حامیان حقوق بشر، در هر جای که باشند، سخن گفتن از این واقعیت است که عدالت بر زور شمشیر پیروز می شود، و پیروزی حقیقت، یکی از دلگرم کننده ترین درس های تاریخ معاصر است.

دکمه بازگشت به بالا