پتریوس و چالش‌های پاکستان

جنرال دیوید پتریوس، روز گذشته مسوولیت فرماندهی نیروهای امریکایی را در خاورمیانه و آسیای مرکزی به عهده گرفت.

پتریوس وظیفه دارد تا سربازان امریکایی را از کشور کنیا گرفته تا قزافستان هدایت کند و نیز به مبارزه با بنیاد گرایی پرداخته و نفوذ ایران و پاکستان را در منطقه زیر نظر داشته باشد.

سال ۲۰۰۷ زمانی که پتریوس فرمانده نیروهای امریکایی در عراق بود، اعزام ۳۰ هزار نیروی امریکایی به آن کشور به درخواست وی باعث گردید تا امنیت در مناطق مثل بغداد و شهرهای عمده‌ی آن کشور تامین گردد که این مساله اعتبار فراوانی را برای پتریوس فراهم کرد.

امیدهای زیادی وجود دارد که تجارب پتریوس در عراق باعث ایجاد آرامش در افغانستان نیز گردد. پتریوس پیش از عهده دار شدن مسوولیت فرماندهی نیروهای امریکایی در منطقه، با شماری از نهادهای معتبر بین المللی از جمله صندوق جهانی پول و بانک جهانی دیدار کرده است تا این نهادها پروژه‌های انکشافی را در افغانستان حمایت کنند. هم چنان او یک جا با لوی درستیز(رییس ستاد مشترک نیروهای امریکایی) اوضاع امنیتی منطقه را بررسی کرده است تا پس از عهده دار شدن مسوولیت جدید بتواند با شناخت کامل به مقابله با چالش‌های موجود برود.

گفته می شود که پتریوس هم‌چنان منتظر دریافت یک گزارش از بررسی استراتژی «مبارزه علیه تروریزم، ‌امریکاست که وضعیت امنیتی افغانستان، پاکستان و به ویژه مناطق قبایلی مرزی در آن شامل است.

در حالی که ایالات متحده امریکا متعهد شده است تا در شمار نیروهای خود در افغانستان افزایش ایجاد کند، گفته می شود که جنرال پتریوس در کنار ادامه‌ی تلاش های نظامی در جنگ علیه تروریزم، نقش تلاش های سیاسی و اقتصادی را برجسته می داند.

با این حال گفته می شود که چالش عمده پتریوس در پست جدید، پاکستان و مناطق قبایلی آن کشور باشد. نقش حلقه‌هایی در سازمان استخباراتی پاکستان و تبدیل شدن مناطق قبایلی آن کشور به پناهگاه امن تروریستان از مسایلی است که پتریوس باید در پست جدید با آن مقابه کند. در حالی که پتریوس قرار است در هفته‌ی آینده به پاکستان سفر کند، فیصله‌ی جرگه‌ی امن برای انجام مذاکراه با طالبان نیز یک چالش دیگر در برابر وی خواهد بود.

نکته‌ی عمده این است که پتریوس در ماه جون سال جاری گفته بود که اگر هر حمله‌ی دیگر تروریستی بر ایالات متحده امریکا صورت گیرد، محل اصلی طراحی آن مناطق قبایلی پاکستان خواهد بود. بنابراین می توان امیدوار بود که برای پتریوس، پاکستان یک خطر عمده به حساب بیاید و با مساله تروریزم در آن کشور با خردمندی برخورد کند.

دکمه بازگشت به بالا