پاسخ مثبت روسیه به در خواست کرزی افزایش بحران یا توازن در سیاست خارجی؟

در خواست رییس جمهور کشور از حکومت روسیه مبنی بر کمک آن کشور در عرصه ی دفاعی و پاسخ مثبت روسیه به این درخواست، واکنش های متفاوتی را در افغانستان بر انگیخته است.
شماری از تحلیلگران به این نظر اند که این در خواست آقای کرزی دلیل سیاسی دارد و هدف آن حفظ و انحصار قدرت پس از به پایان رسیدن دوره ی ریاست جمهوری او است. اما برخی دیگر به این نظراند که وارد کردن تجهیزات نظامی از روسیه از نگاه سیاسی، واکنش های قدرت های منطقه ای را در برابر نیروهای ناتو و غرب در افغانستان کاهش می دهد و از نگاه اقتصادی افغانستان می تواند تکنولوژی تسلیحاتی روسیه را با هزینه  و وقت کمتری در اختیار اردوی ملی قرار دهد.
مسعود فریور، استاد دانشگاه کابل و صاحب نظر در امور سیاسی می گوید در افغانستان رسم است که هر زمامدار در هنگام پایان قدرت خود تلاش هایی را به منظور انحصار قدرت به شکل دیگری آغاز می کند. به نظر آقای فریور رسم حفظ قدرت در افغانستان همین بوده و مردم افغانستان پیش از این نیز چنین تجربه هایی را شاهد بوده اند.
فریور می گوید تلاش آقای کرزی برای آوردن اسلحه و تخنیک نظامی از روسیه به افغانستان نیز به منظور انحصار قدرت است. فریور می گوید اخیرا روابط امریکا و روسیه برسر مسایل مختلف از جمله خودداری روسیه از ارسال گاز به اروپا به تیرگی گراییده و کشمکش های طولانی در مورد منافع هر دو کشور قدرت مند در منطقه وجود دارد.
به باور آقای فریور کشیدن پای روسیه به مسایل نظامی، سیاسی و استخباراتی در افغانستان منجر به کاهش بحران در این کشور نخواهد شد، بلکه بر مشکلات اوضاع سیاسی، نظامی و اقتصادی افغانستان خواهد افزود. به نظر آقای فریور این تلاش های آقای کرزی نتیجه ای نخواهد داشت که حامیان دیروز و امروز آقای کرزی به او این اجازه را بدهند که او مستقلانه تصمیم بگیرد.
فریور می گوید توازن در سیاست های منطقه ای و جهانی برای افغانستان مهم است و کاش آقای کرزی از همان ابتدا می توانست این توازن را در سیاست هایش ایجاد کند تا این که حالا او دست به اقدام هایی می زند که گویا یک شخصیت ملی است و در تصمیم گیری هایش مستقل.
به گفته ی آقای فریور این تصمیم آقای کرزی برای افکار عامه افغانستان و برای جامعه جهانی نیز قابل پذیرش نیست.
نورالحق علومی، نماینده ولایت قندهار در ولسی جرگه می گوید دولت افغانستان از جمهوری فدراتیف روسیه خواسته است تا اسلحه،‌ تجهیزات و تخنیک محاربوی را به افغانستان کمک نماید. به نظر آقای علومی درخواست کمک اسلحه و مهمات از روسیه دارای جنبه های مثبت و منفی است، زیرا مردم افغانستان و نظامیان کشور به شمول پولیس و اردوی ملی همه به سلاح هایی که با تخنیک شوروی سابق در کشور باقی مانده اند، آشنایی و بلدیت عام و تام دارند. به نظر آقای علومی به هر اندازه ای که دولت افغانستان زود تر بتواند این سلاح ها را در اختیار اردوی ملی قرار دهد، آنها موفق تر عمل خواهند کرد. علومی می گوید انتقال اسلحه از روسیه به افغانستان از نگاه اقتصادی نیز مفاد زیادی برای کشور دارد، زیرا فاصله ای که برای انتقال این سلاح ها و جود دارد، به مراتب کمتر از کشور های دیگر است، زیرا درصورتی که افغانستان سلاح و تجهیزات اردوی ملی را از دورترین نقاط دنیا به افغانستان بیاورد، از نگاه اقتصادی چندین مرتبه گران تر تمام می شود.
پیش از این برخی از تحلیلگران از سیاست های یک جانبه و تمایل بیش از حد افغانستان به غرب اظهار نگرانی داشتند. به نظر آنها حضور سیاسی و نظامی غرب به خصوص امریکا در افغانستان زمینه ها را برای نگرانی کشور های همسایه به خصوص روسیه فراهم کرده است. آقای علومی می گوید افغانستان نیاز دارد تا از نگاه سیاسی نیز توازن منطقه ای تبدیل را در نظر داشته باشد. او می گوید در مورد تعهداتی که دولت افغانستان در مورد همکاری و روابط دوستانه با تمام کشور های جهان، منطقه و همسایه داده است، باید جدا دقت شود، تا افغانستان بار دیگر به میدان تاخت و تاز های جهانی و منطقه ای نگردد. به باور آقای علومی باید در استرات‍ژی تغییر وارد شود؛ به این مفهوم که هیچ گاه آن گونه که منافع کشور خود را از نظر دور نمی کنیم، نباید منافع کشور های بزرگ منطقه را از یاد ببریم و باید به منافع کشور های منطقه و همسایه نیز توجه داشته و زمینه ها را مانند دوران جنگ سرد برای مداخله کشور های دیگر مساعد نسازیم. علومی تاکید می کند که سیاست مداران و دولت مردان افغانستان در این مورد بسیار با دقت تصمیم بگیرند. به نظر آقای علومی افغانستان در حال حاضر نیاز شدیدی به بازسازی اردوی ملی خود دارد و برای این کار هرچه زود سلاح ها و تجهیزات نظامی را از کشور هایی وارد کند که فاصله ی نزدیک به افغانستان دارند.

دکمه بازگشت به بالا