وزیر دفاع امریکا: افغانستان هم چنان اولویت اوباما است

رابرت گیتس، وزیر دفاع امریکا گفته است که استراتژی جدید برای مبارزه علیه افراط گرایان در افغانستان یکی از اولویت های عمده ی اداره رییس جمهور منتخب، بارک اوباما خواهد بود. گیتس که از دو سال به این سو به عنوان وزیر دفاع امریکا در اداره ی رییس جمهور بوش کار می کند، هفته جاری از سوی بارک اوباما نیز در پست اش ابقا شد.
آقای گیتس به خبرنگاران در مقر پنتاگون گفت که یکی از اولویت های عمده ی وی در اداره جدید ایالات متحده امریکا که از ۲۰ جنوری سال آینده میلادی آغاز می یابد، ارزیابی مجدد استراتژی کشوراش در افغانستان خواهد بود.
او گفت: «این برای ما خیلی مهم است که ما برای افغان ها بفهمانیم که این جنگ خود شان است و باید آنها در جبهه نخست این جنگ قرار بگیرند». او اضافه کرد: «به همین خاطر است که من یکی از جدی ترین حامیان تسریع روند توسعه اردوی ملی افغانستان هستم».  این در حالی است که اداره رییس جمهور بوش نیز سرگرم بررسی استراتژی خود در این کشور است و قرار است که اداره باراک اوباما نیز عین کار را انجام دهد.
گیتس گفت که مقام های ایالات متحده شدیدا نگران پناهگاه های امن تروریستان در مناطق مرزی پاکستان می باشند؛ این همان مکانی است که باراک اوباما از آن به عنوان تهدید شماره یک امنیت ملی ایالات متحده امریکا نام برده است. وزیر دفاع امریکا هم چنان گفت که ایالات متحده امریکا و افغانستان در همکاری هم تلاش خواهند کرد تا این پناهگاه را ببندند و به گفته ی او این همکاری با حکومت پاکستان نیز ادامه خواهد داشت تا به عین اقدام متوسل شود.
او گفت:» ما آماده ایم که به هر اندازه که پاکستان کنش نشان می دهد، اقدام نماییم». به گفته گیتس، عملیات زمینی در مناطق قبایلی پاکستان به واسطه نیروهای امریکایی به دلیل نگرانی های سیاسی ممکن نیست. به گفته ی وزیر دفاع ایالات متحده امریکا یکی دیگر از اولویت های کشور اش بستن بازداشتگاه گوانتانامو خواهد بود، جایی که بیشتر از ۲۵۰  تن به دلیل اتهامات تروریستی در بازداشت بسر می برند. او گفت که بستن این بازداشتگاه به فیصله کنگره امریکا نیز نیاز دارد.

دکمه بازگشت به بالا