وزیر تجارت به خیانت ملی متهم شد

محمد امین فرهنگ، وزیر تجارت کشور روز گذشته برای استیضاح به ولسی جرگه فراخوانده شده بود، اما وی در ساعات قبل از ظهر از حضور در ولسی جرگه خودداری کرد.
آقای فرهنگ ظهر روز گذشته پس از آن که به گفته ی برخی از نمایندگان، رییس جمهور به او دستور داد تا  به استیضاح حاضر شود،‌ وارد صحن ولسی جرگه شد، اما نمایندگان حضور او را نپذیرفتند و جلسه ی استیضاح به امروز موکول شد. پیش از این  وزیر امور پارلمانی با ارسال نامه ای به ولسی جرگه نوشته بود که آقای فرهنگ یک هفته وقت خواسته تا به سوال های نمایندگان پاسخ ارایه کند.
دلیل استیضاح وزیر تجارت،‌ عدم کاهش در نرخ تیل و ورود تیل بی کیفیت در کشور خوانده شده است.
پیش از این آقای فرهنگ در گفتگو با رسانه ها گفته بود که به دستور حامد کرزی، رییس جمهور کشور در ولسی جرگه حاضر نمی شود، زیرا مواردی را که ولسی جرگه می خواهد از او بپرسد، مربوط به این نهاد حکومتی نمی شود.
برخی از نمایندگان آقای فرهنگ را به خیانت ملی متهم کردند. شکریه بارکزی، نماینده مردم کابل در ولسی جرگه گفت که وزیر تجارت با وجودی که بار ها برای استیضاح به پارلمان فراخوانده شده، در مجلس حاضر نشده و در برابر شورا بی اعتنایی کرده است: «دیگر ما نمی خواهیم برخی از وزیران را به عنوان وزیر در آدرس حکومت بشناسیم. وارد کردن کالای بی کیفیت خیانت ملی است. ما براساس قانون اساسی می توانیم آقای فرهنگ را به محکمه ی خاص محول کنیم». شماری از نمایندگان دیگر نیز با تایید گفته های خانم بارکزی خواستار به محاکمه کشاندن وزیر تجارت شدند.
خانم بارکزی افزود به دلیل این که بار بار از وزیر تجارت تقاضا شده تا در ولسی جرگه حاضر شود،‌[حالا که او حاضر نشده] نمایندگان می توانند او را سلب صلاحیت غیابی کنند. به نظر خانم بارکزی، بازی کردن با صحت مردم افغانستان در برابر دالر خیانت ملی است: «اگر تعریف خیانت ملی این باشد که صحت انسان این سرزمین به بازی گرفته شود و به دالر خرید و فروش شود، بلی این خیانت است؛ اگر توجه به گرسنگان این سرزمین نشود، بلی این خیانت است».
کبیر رنجبر، نماینده ی کابل در ولسی جرگه گفت اسناد دست داشته نشان می دهد که مقام های وزارت تجارت در بالا نگهداشتن نرخ تیل دست دارند و خود شان در این معامله شریک اند.
پیش از این نیز نمایندگان پارلمان هشدار داده بودند در صورتی که آقای فرهنگ در رابطه به قیمت تیل در افغانستان و واردات تیل بی کیفیت در کشور پاسخ ندهد، او را استیضاح خواهند کرد.
مخالفت ها با وزیر تجارت زمانی در پارلمان بالا گرفت که با وجود کاهش چشمگیر قیمت نفت در جهان،‌ نرخ تیل در بازار های افغانستان تفاوت چندانی نکرد و تاجران همچنان به فروش تیل با قیمت بلند با تفاوت کم ادامه دادند.
داوود سلطان زوی، رییس کمیسیون اقتصاد ملی ولسی جرگه می گوید اقتصاد افغانستان به دست یک گروه مافیایی افتاده است و در این وضعیت،‌ این مردم افغانستان اند که متضرر می شوند.
هرچند در سال جاری قیمت هر بشکه نفت خام به ۱۷۵ دالر رسید، اما پس از بحران اقتصادی در غرب، قیمت نفت به صورت چشمگیری پایین آمد. چنانچه این روز ها هر بشکه نفت خام حدود ۴۰ دالر خرید و فروش می شود.
نمایندگان پارلمان کشور به خصوص کمیسیون اقتصاد ملی ولسی جرگه از وزیر تجارت خواستند تا بر خرید و فروش تیل در بازار نظارت داشته باشد و نگذارد که تا مردم افغانستان بیش از این از احتکار و گران فروشی تاجران  متضرر شوند.
مورد دیگری که نمایندگان پارلمان وزیر تجارت را متهم می کنند، ورود تیل بی کیفیت به کشور است. برخی از این نمایندگان می گویند اسنادی در دست دارند که وزیر تجارت خود امر ورود تیل بی کیفیت را، که از سوی هیات بررسی مواد نفتی بی کیفیت اعلام شده، صادر کرده است.
به گفته ی این نمایندگان، مصرف و استفاده تیل های بی کیفیت علاوه از این که منجر به آلودگی هوای شهرهای بزرگ شده،‌ سبب ابتلای مردم به  امراض خطرناک نیز می شود.
هر چند خبرنگاران تلاش کردند تا نظر آقای فرهنگ را در رابطه به گفته های نمایندگان ولسی جرگه بگیرند، اما او حاضر به گفتگو با رسانه ها نشد و صحن شورای ملی را با عجله ترک کرد.

دکمه بازگشت به بالا