ورزش در هفته ای که گذشت

جوانان ملی پوش فوتبال برای آموزش راهی آلمان شدند
تیم فوتبال جوانان کمتر از ۱۶ سال کشور با ترکیب ۲۰ بازیکن و ۴ مربی همراهی یک هیات روز یک شنبه برای شرکت در کمپ آموزشی که از تاریخ ۹ تا ۲۲ فبروری از طرف کنفدراسیون ورزش های المپیک در آلمان برگزار می شود، راهی آن کشور شد.

 حبیب به قهرمانی تکواندوی پروان رسید

رقابت های گزینشی تکواندوی کابل که با شرکت ۱۵۰ تکواندوکار در رده های سنی خردسالان، نونهالان و نوجوانان از ۱۰ کلپ ولایت پروان در شهر چاریکار زیر نظر آمریت ورزشی برگزار شده بود، با قهرمانی کلپ تکواندوی حبیب به فرجام رسید. تیم های بنیاد شهید احمد شاه مسعود و تیم تتمدره به ترتیب به مقام های دوم و سوم دست یافتند.

 

ملی پوشان هاکی در رقابت های فجر به میدان می روند

تیم ملی هاکی کشور با ۱۲ بازیکن و چهار نفر هیات زیر سرپرستی رحمت الله نورستانی، رییس فدراسیون هاکی روز شنبه برای شرکت در رقابت های بین المللی هاکی جام فجر که از تاریخ ۱۰ فبروری در شهر تبریز با حضور ۲۵ کشور برگزار می شود، راهی ایران شد. قابل یادآوری است که ورزشکاران هاکی برای نخستین بار در رقابت های بین المللی دهه ی فجر شرکت می کنند.

 رقابت برای تیم ملی کاراته آغاز می شود

بر بنیاد گفته های آقای جیلانی غروب، رییس فدراسیون کاراته افغانستان، رقابت های سبک کنترولی با شرکت ورزشکاران مرکز و ولایات در رده های بزرگ سالان، جوانان و نوجوانان و در بخش های مبارزه و فورم به هدف گزینش کاراته کاران برتر به تیم ملی کاراته کشور به تاریخ ۲۶ دلو در شهر کابل برگزار می گردد. در این رقابت ها ورزشکاران ولایات هرات، بلخ، بدخشان، غزنی، قندهار، سرپل، پنجشیر، سمنگان، غور و کابل دعوت شده اند. 

 

نجیب الله سکندر هم استعفا کرد
به دنبال استعفای بشیر احمد تره کی از پست نمایندگی تکواندوکاران کابل، نجیب الله سکندر که نامزد ریاست فدراسیون تکواندو بود، نیز استعفا کرد. داکتر نجیب الله سکندر که ریاست انجمن تکواندوکاران استاد حبیب را به عهده دارد، سال ها به حیث سرحکم فدراسیون تکواندو وظیفه اجرا کرده و چند سال پیش گواهینامه ی بین المللی داوری را نیز به دست آورد. آقای سکندر دلیل اصلی استعفایش را نبود یک سیستم کاری خوب در المپیک و عدم همکاری استادان تکواندو دانست. گفته می شود که تهدید عده ای از اراکین بلند پایه ی دولت و حمایت بی دریغ و مبهم از رییس پیشین فدارسیون تکواندو دلایل اصلی کناره گیری آقای سکندر از نامزدی ریاست فدراسیون تکواندو و آقای بشیر احمد تره کی از نمایندگی تکواندوی کابل است.

 

جنگ پس از پیروزی در کرکت

آقای شهزاده مسعود، وزیر مشاور ریاست دولت که سال ها ریاست فدراسیون کرکت را عهده دار بود، گفت که تشکیلات فعلی فدراسیون کرکت را ملغا اعلام نموده و خواستار برگزاری انتخابات برای انتخاب رییس جدید گردیده است. اما این اقدام آقای مسعود از طرف آقای الله داد نوری، رییس فعلی فدراسیون کرکت غیر قانونی و مداخله در امور فدراسیون کرکت خوانده شده است. آقای الله داد نوری گفت پس از آن که آقای شهزاده مسعود از پست ریاست فدراسیون کرکت استعفا کرد، انتخابات برگزار شد و من به حیث رییس فدراسیون انتخاب شدم. آقای مسعود تنها یک پست افتخاری در فدراسیون کرکت دارد و بس. گفته می شود که اگر اختلافات درونی که بیشترینه برخواسته از سلیقه های شخصی است، مهار نشود، تیم کرکت نخواهد توانست در فضای آرام به رقابت های جهانی و سرنوشت ساز که تا دو ماه دیگر برگزار می شود، شرکت کند.

 

 

میزبان خبر ندارد، مهمان مسابقه می گیرد

چند روز پیش آقای ربانی ربانی، رییس پیشین فدراسیون تکواندو که گفته می شود به خاطر بی برنامگی و خود کامگی و پنهان نمودن مسایل مالی و ده ها مورد دیگر توسط هیات رهبری فدراسیون تکواندو و نمایندگان منتخب تکواندوی ولایات از سمت اش برکنار شده بود، در حالی که تا هنوز خود را رییس فدراسیون تکواندو می داند و برای ادامه ی کارش برای چند سال دیگر نیز آمادگی می گیرد، از آدرس ریاست فدراسیون تکواندو و به بهانه ی برگزاری رقابت های گزینشی تکواندوی ننگرهار که در فرجام به خشونت گرایید، به جلال آباد رفته بود، با سراسیمگی آن شهر را ترک کرد. شرکت کنندگان خشمگین که می خواستند آقای ربانی و به اصطلاح هیات همراه اش را لت و کوب کنند، با پا در میانی نیروهای امنیتی متفرق شدند. این در حالی است که از برگزاری این مسابقات کمیته ی ملی المپیک، آمریت ورزشی ولایت ننگرهار و نماینده ی منتخب فدراسیون تکواندو در ولایت ننگرهار هیچ گونه اطلاعی ندارند.

 

ظاهر اغبر، رییس و علی عسکر لعلی، سکرتر جنرال المپیک شدند

جنرال محمد ظاهر اغبر طی فرمان رییس جمهور کشور (گفته می شود که تقرر آقای اغبر از طرف معاونت اول ریاست جمهوری صورت گرفته است) به حیث رییس تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک تعین گردید. آقای اغبر یکی از افسران ارشد کشور است و در ادارات مختلف نظامی و ملکی دولت اجرای وظیفه نموده و ظاهرا تجربه ی مدیریت را نیز دارد. آقای اغبر هشت سال عضویت تیم ملی هندبال را داشته و دو سال ریاست فدراسیون هندبال را به عهده داشته است. پست ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش که از دو ماه بدین سو خالی بود و انتظار رییس جدید را می کشید، با تقرر آقای اغبر پر شد. ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ی ملی المپیک را آقای محمد انور جگدلک برای هفده سال به عهده داشت.
همچنان طی فرمان جداگانه ی رییس جمهور، آقای علی عسکر لعلی به جای سید احمد ضیا مظفری به حیث سکرتر جنرال کمیـته ی ملی المپیک تقرر حاصل نموده است. آقای لعلی یکی از اعضای تیم ملی فوتبال کشور در دهه ی هفتاد میلادی بود و پس از سرنگونی رژیم طالبان از طریق پروژه فوتبال آلمان به کشور باز گشت و کارهایی از جمله تطبیق موفقانه پروژه ی هندوکش برای فوتبال افغانستان انجام داد. قابل یاد کرد است که تقرر آقای لعلی زمانی صورت گرفت که آقای سید احمد ضیا مظفری به خاطر تداوی به هندوستان رفته است. آقای مظفری یکی از ورزشکاران خوب فوتبال است که سال ها عضویت تیم ملی فوتبال و مربیگری کلپ فوتبال میوند را به عهده داشته و از سال ۱۳۸۱ بدین سو به حیث سکرتر جنرال کمیته ی ملی المپیک اجرای وظیفه می نمود.
قرار است آقایان اغبر و لعلی فردا به کارمندان ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ی ملی معرفی شوند.

 

شاه می دهد، شاه قلی نمی دهد

حامد کرزی، رییس جمهور کشور روز دوشنبه در مجلس عالی وزیران از قهرمانی تیم ملی کرکت کشور در مسابقات بین المللی ارجنتاین اظهار خرسندی نموده، این قهرمانی را پیروزی بزرگ ورزشکاران کشور دانست. کرزی به وزارت مالیه هدایـت داد تا به منظور رشد ورزش و تشویق ورزشکاران کشور بودجه ی خاصی را از طریق ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش در نظر بگیرد. هرچند در چند سال پسین بارها رییس جمهور کشور برای رفع نیازمندی های مالی ورزشکاران به مسوولان هدایت داده، اما تاکنون مشکلات بودجوی ورزشکاران به حال خود باقی است و گام های عملی برای رفع نیازمندی های ورزشکاران از طرف وزارت مالیه برداشته نشده است.

 

جگدلک رییس المپیک بوده و است

آقای سید زکریا نثار، رییس دفتر ریاست عمومی تربیت بدنی ورزش و کمیته ملی المپیک افغانستان می گوید تا اکنون در نزد وی محمد انور جگدلک رییس کمیته ملی المپیک کشور است. سه شنبه هفته ی گذشته زمانی که فدراسیون کرکت افغانستان مراسمی را به افتخار قهرمانی و بازگشت تیم ملی کرکت کشور از مرحله ی سوم رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۱ در سالون ورزشی کمیته ملی المپیک بر پا کرده بود، رییس نشرات این ارگان آقای غروب سید محمود ضیا دشتی را به عنوان سرپرست فعلی ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک اعلان کرد که این امر موجب اعتراض شدید سید زکریا نثار شد. او در یک گفتگو با خبرنگار ورزندگی گفت: «تا اکنون من به عنوان رییس دفتر ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک کشور، کسی را جز محمد انور جگدلک به عنوان رییس این ارگان نمی شناسم و قبول ندارم و این که کسی سرپرست است، دورغ است. نهادی که رییس دارد نیازی به سرپرست ندارد.» (این خبر پیش از تقرر رسمی آقای اغبر به حیث رییس عمومی تربیت بدنی و کمیته ی ملی المپیک بیان شده بود.)
 

 

 

دکمه بازگشت به بالا