ورزش در هفته ای که گذشت

کرکت با نایب قهرمانی از ایران برگشت
تیم ملی جوانان کرکت زیر ۱۹ سال کشور در رقابت های کرکت جام بین المللی فجر با انجام چهار بازی پس از تیم ایران به مقام دوم دست یافت. این رقابت ها از طرف فدراسیون کرکت ایران برگزار گردیده بود و تیم های افغانستان، ایران، پاکستان و عمان شرکت نموده بودند. ورزشکاران کرکت حین بازگشت در میدان هوایی کابل از طرف هیات رهبری کمیته ملی المپیک مورد استقبال قرار گرفتند. گفته می شود این نخستین سفر ورزشکاران کرکت به ایران بوده است.

 دومین دور رقابت های کاراته جام مرستون آغاز شد

دور دوم رقابت های کاراته ((دبلیو کی اف)) زیر نام جام مرستون در بخش های پسران و دختران در سالون ورزشی سره میاشت، با شرکت ورزشکاران ۱۰ کلپ از شهر کابل و یک تیم از ولایت غزنی در رده های جوانان، نوجوانان و بزرگسالان راه اندازی گردید. نخستین رقابت های جام مرستون سال گذشته از طرف جمعیت هلال احمر و به همکاری فدراسیون کاراته کمیته ملی المپیک راه اندازی گردیده بود.

بهترین های موی تای تقدیر شدند

در همایشی که به خاطر تقدیر شایسته از ورزشکاران برتر موی تای در دفتر مرکزی فدراسیون موی تای برگزار شده بود، آقای محمد ظاهر اغبر، رییس عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیـته ملی المپیک تقدیر نامه های ورزشکاران برتر موی تای را که توانسته بودند در رقابت های گزینشی تیم ملی موی تای که با شرکت ورزشکاران کابل و ولایات برگزار شده بود، به پیروزی برسند، توزیع کرد. محمد داوود حیدری، عنوان بهترین مربی، سیف الله از باشگاه پیام صلح عنوان بهترین مبارز ، وحیدالله صحرایی برنده کپ اخلاق و عبدالقیوم صفری از باشگاه پیام صلح عنوان مقاوم ترین مبارز را به دست آوردند. قابل یادکرد است که شش ورزشکار برتر و برگزیده در رقابت های قهرمانی آسیا و اقیانوسیه که قرار است در ماه اپریل در شهر داروین آسترالیا برگزار شود، به نمایندگی از کشور به میدان بروند.

 

چاپ اندازان برای رقابت های بهاری آمادگی می گیرند

رقابت های بزکشی میان ولایات کابل، پروان، پنجشیر و کاپیسا به منظور آمادگی بیشتر چاپ اندازان، دیروز در تپه ی سرخ ولسوالی جبل السراج ولایت پروان برگزار گردید. گفته می شود که این رقابت ها به منظور حضور قدرتمند چاپ اندازان در رقابت های نوروزی برگزار شده است.

 ربانی پروسه ی تهدید و زورگویی را شخصا به دست گرفت
آقای غلام ربانی ربانی، رییس پیشین فدراسیون تکواندو که دو ماه و اندی پیش ظاهرا به اتهام بیکارگی، زورگویی، خود کامگی، سو استفاده و اختلاس توسط هیات رهبری فدراسیون تکواندو، شماری از نمایندگان منتخب فدراسیون ها در ولایات و جمعی از پیش کسوتان تکواندو در کشور از پست ریاست فدراسیون سبکدوش شده بود، چند روز پیش از یک شماره ناشناس که بعدها مشخص شد از خود آقای ربانی است، متصدی صفحه ی ورزش روزنامه ۸صبح را تهدید به لت و کوب و مرگ کرد. قابل یاددهانی است که متصدی صفحه ورزش روزنامه ۸صبح، بارها از طرف عده ای از ورزش سالاران و امپراتوران ورزش به خصوص پس از سبکدوشی آقای ربانی از پست ریاست فدراسیون تکواندو، تا به حال بارها و بارها از طریق تیلفون به لت و کوب و مرگ تهدید شده است. هر چند شماره های تیلفون شماری از تهدید کنندگان قبلا به بخش هایی از ریاست عمومی امنیت ملی و استخبارات وزارت امور داخله داده شده، اما تا به حال نظر به دلایل نامعلوم در زمینه ی شناسایی و تعقیب تهدید کنندگان کاری صورت نگرفته است.

 رییس پیشین فدراسیون تکواندو پس از یک روز زندان به ضمانت آزاد شد
گفته می شود که آقای ربانی ربانی، رییس پیشین فدراسیون تکواندو که دو ماه و اندی پیش ظاهرا به دلیل اتهاماتی توسط هیات رهبری فدراسیون تکواندو، شماری از نمایندگان منتخب فدراسیون ها در ولایات و جمعی از سابقه داران تکواندو در کشور از پست ریاست فدراسیون سبکدوش شده بود، چندی قبل یک عراده موتر خریداری کرده، اما از پرداخت پول به فروشنده خودداری کرده است. بر بنیاد گفته های یکی از موظفین امنیتی که از گفتن نام اش خودداری کرد، آقای ربانی ربانی ماه ها پیش یک عراده موتر خریده و ماه هاست که از بابت پرداخت آن مبلغ سه صد و شصت هزار کلدار پاکستانی قرضدار است، اما با کله شخی و استفاده از قدرت و موقف ریاست فدراسیون تکواندو، پول فروشنده را نداده است و هیچ وقت حاضر به پرداخت آن نشده است. فروشنده موتر از طریق یکی از  نهادهای عدلی و قضایی مکتوبی را عنوانی المپیک فرستاد تا آقای ربانی را حاضر و مجبور به پرداخت پول کند، اما آقای ربانی حاضر به پرداخت پول نشد تا این که روز سه شنبه از طریق موظفین حوزه شانزدهم امنیتی گرفتار و در توقیف نگهداشته شد و عصر همان روز با ضمانت یکی از دوستان اش رها شد. دوسیه نسبتی آقای ربانی قرار بود همراه با شاکی دیروز به مدیریت حقوق فرستاده شود اما گفته می شود که با پا در میانی عده ای از اراکین بلند رتبه نظامی و سیاسی به فردا و فرداها به تعویق افتاد.

لایحه و طرزالعمل انتخابات فدراسیون ها چه دست آوردی دارد؟
عدم میکانیزم معیاری در انتخاب رییس فدراسیون و نبود یک سیستم حسابدهی و گزارشدهی در فدراسیون ها، زمینه های سو استفاده و گسترش قدرت طلبی و سلطه طلبی و استفاده نامتوازن را فراهم کرده است و از زمینه های موثر جلب کمک ها، طرح پلان های بنیادین و ایجاد برنامه های ساختاری و توسعه ای را با رکود رو به رو کرده است. با ارایه یک طرزالعمل همه جانبه که متضمن برگزاری انتخابات عادلانه و شفاف است، از یک سو شعار شایسته سالاری و کار به اهل کار تحقق می یابد و از سوی دیگر میکانیزم منطقی و همه جانبه برای نظارت بر کارکردها و عملکردهای فدراسیون ها ایجاد می شود و از بی نظمی، خودکامگی، خودمحوری، زورگویی، سو استفاده ها و فعالیت های غیرقانونی جلوگیری می شود. انتخابات شفاف زمینه ی به میدان آمدن افراد خلاق، توانمند، با درک و کسانی که شناخت همه جانبه و دقیق از وضعیت فعلی ورزش افغانستان داشته و توانمندی مقابله با دشواری های ورزش کشور را دارا باشند، فراهم می سازد. تنها با رهبری مدیران خردمند و آگاه، زمینه ی گسترش، بالندگی و همگانی ساختن ورزش کشور و نیز حضور قدرتمندانه و چشمگیر ورزش افغانستان در رقابت های منطقه ای، آسیایی، بین المللی، جهانی و المپیایی فراهم می شود. یک رهبر چیزفهم و توانمند و یک مدیر آگاه می تواند بر دشواری های ورزش کشور فایق آید و کاستی های ظرفیت، مدیریت و ساختار را با داروی مدیریت آگاهانه و مسوولانه پیشگیری و درمان کند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا