ورزش در هفته ای که گذشت

رقابت های موی تای با شناسایی ورزشکاران برتر به فرجام رسید

رقابت های موی تای که با حضور ۱۰۴ ورزشکار از ۱۵ کلپ موی تای شهر کابل و ولایات بلخ، جوزجان نیمروز و لوگر به تاریخ اول حوت در جمنازیوم کمیته ملی المپیک آغاز شده بود، به تاریخ ۴ حوت با قهرمانی علی جان از کلپ آریا در وزن ۴۸ کیلو گرام ، محمدحسین از کلپ رزم آوران در وزن ۵۱ کیلو گرام ، جعفر از کلپ حمزه سید الشهدا در وزن ۵۴ کیلو گرام ، عبدالقیوم از کلپ پیام صلح در وزن ۵۷ کیلو گرام ، نجیب الله از کلپ پیام صلح در وزن ۶۰ کیلو گرام ، احمد شبیر از کلپ پیام صلح در وزن ۶۷ کیلو گرام ، رضوان از کلپ پامیر فولادین در وزن ۷۱ کیلو گرام و منصور از کلپ راسخ در وزن ۷۵ کیلو گرام به فرجام رسید.

بر بنیاد گفته های آقای امیر حسین حسینی، رییس فدراسیون موی تای این رقابت ها در ۸ وزن راه اندازی گردید و ورزشکارانی که مقام های اول وزن ها را به دست بیاورند، به تیم ملی موی تای انتخاب می شوند و از شمار آن ها شش ورزشکار برتر به رقابت های قهرمانی آسیا و اوقیانوسیه که به تاریخ ۱۹ ثور سال ۱۳۸۸ در شهر داروین آسترالیا برگزار می گردد، اشتراک خواهند کرد.
ورزشگاه کرزی ولایت هلمند بازسازی می شود
کار بازسازی و ترمیم ورزشگاه کرزی ولایت هلمند که در سال ۱۳۸۳ از بودجه انکشافی ولایت هلمند در شهر لشکرگاه ساخته شده بود، آغاز گردید. بر بنیاد گفته های آقای غلام غوث داوری، آمر ورزشی هلمند کار ترمیم و بازسازی این ورزشگاه که دربرگیرنده ی چمن فوتبال، ترمیم خط دوش، دفاتر اداری، میدان های بسکتبال و والیبال و نصب چراغ های اطراف ورزشگاه می باشد، از طرف»یو اس ای آی دی»  آغاز شده و تا مدت سه ماه به اتمام می رسد. این ورزشگاه در ساحه پنج جریب زمین اعمار می شود و گنجایش پنج هزار تماشاگر را دارد.

ورزشگاه غازی محمد ایوب گشایش یافت
ورزشگاه غازی محمد ایوب ولایت هلمند که در سال ۱۳۸۶ ساخته شده بود، به بهره برداری سپرده شد. بر بنیاد گفته های آمریت ورزشی هلمند، این ورزشگاه با ۱۲ باشگاه زمینه ی بهتر فعالیت های ورزشکاران ولایت هلمند را فراهم کرده است.

صافی، دوباره سرمشاور المپیک شد
آقای دین محمد صافی که سال ها به حیث سرمشاور کمیته ملی المپیک وظیفه داشت و به خاطر غیبت طولانی از وظیفه سبکدوش شده بود، چند روز پیش با فرمان ریاست جمهوری دوباره به حیث سرمشاور ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ی ملی المپیک گماشته شد. آقای صافی که یکی از ورزشکاران سابقه دار فوتبال است و سال ها مسوولیت ورزش مهاجران در ایران را به عهده داشته، در اوایل امسال برای تداوی زانویش به انگلستان رفته بود.

بیایید دست به دست هم بدهیم

آقای محمد ظاهر اغبر، رییس عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک با شماری از استادان دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تعلیم و تربیه ملاقات کرد. آقای اغبر بلند بردن سطح آگاهی ورزشکاران و تربیه کادرهای ورزشی و ساختن اساسنامه ها را دشواری اصلی عرصه ی ورزش دانست و گفت که زمانی می توان بر این دشواری ها غلبه کرد که همه دست به دست هم داده به منظور رشد و گسترش بهتر ورزش فعالیت های گسترده را آغاز کنیم. آقای اغبر از استادان دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تعلیم و تربیه خواست تا در علمی ساختن ورزش با کمیته ملی المپیک همکاری نمایند. آقای غفوری، سرپرست دانشکده تربیت بدنی از طرح ها و برنامه های آقای اغبر حمایت خود را اعلام کرد و گفت که با همه نیرو و توان در رشد و گسترش ورزش و علمی ساختن ورزش با اداره ورزش همکاری می کنند.

 جوانان کرکت به نایب قهرمانی دهه ی فجر رسیدند
رقابت های جوانان کرکت جام دهه ی فجر که از تاریخ ۱۸ فبروری به میزبانی فدراسیون کرکت ایران در ولایت سیستان برگزار گردیده بود، با قهرمانی میزبان به فرجام رسید. افغانستان در این رقابت ها با غلبه بر تیم های زاهدان ایران، کراچی پاکستان و بلوچستان به مرحله ی پایانی با تیم ایران رو به رو شد و با نتیجه ۲۲۵ مقابل ۲۵۵ مغلوب شد و به نایب قهرمانی رسید.
 

 سکرتر جنرال المپیک  به کار آغاز کرد
آقای علی عسکر لعلی که چندی پیش بر بنیاد حکم ریاست دولت به حیث سکرتر جنرال کمیته ملی المپیک مقرر شده بود، روز سه شنبه به کارمندان المپیک معرفی شد. آقای لعلی که عضویت تیم ملی فوتبال را داشت در دهه هفتاد پس از یک سفر ورزشی به آلمان پناهنده شد و از چند سال بدین سو با فدراسیون فوتبال افغانستان همکار بوده است.

 ویزای فرار دستیاب هی
ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک نهاد رهبری کننده ی ورزش در کشور است و زمینه ی اعزام ورزشکاران را به رقابت های بین المللی، آسیایی، منطقه ای، جهانی و المپیک فراهم می کند. این اداره که با چالش های فراوانی رو به رو است به همان اندازه که فرصت کسب افتخار به کشور را دارد، زمینه ی سو استفاده را نیز در اختیار دارد. فرار ورزشکاران یکی از چالش های عمده فرا روی رهبری ورزش است. یکی از ساده ترین راه ها برای فرار از کشور، شرکت در تیم های ورزشی شده است، به گونه ای که هر که ویزای فرار بخواهد رو به سوی المپیک می نهد. نمی دانم که فرار چند ورزشکار کاراته، فرار تیم فوتبال در ایتالیا، فرار ورزشکار دونده در ایتالیا، فرار تیم فوتسال در آسترالیا، فرار خانم رییس پیشین فدراسیون تکواندو به انگلستان و فرار مربی و چند تن از ورزشکاران فوتبال را به گردن کی انداخت. آیا این مساله را ناشی عدم مدیریت رهبری ورزش، عدم تعهد ورزشکاران به کشور شان، سو استفاده از اعتماد ملت و دولت، فقر اقتصادی، نبود زمینه های رشد و تشویق و… دانست؟ این پرسشی است که تنها با پژوهش دقیق می توان بدان پاسخ داد.

جگدلک برای همیشه از ورزش کنار رفت
آقای محمد انور جگدلک که سه ماه قبل به حیث وزیر دولت در امور پارلمانی مقرر شد، چند روز پیش از سمت ریاست المپیک افغانستان استعفا کرد. آقای جگدلک بیشتر از هفده سال ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته  ملی المپیک را به عهده داشت و یک سال پیش در انتخاباتی که از طرف عده ای از فدراسیون ها برگزار شده بود، به حیث رییس کمیته ملی المپیک انتخاب شد. قابل یادکرد است که شماری از فدارسیون ها انتخاب آقای جگدلک را در آن زمان یک توطیه دانستند و آقای جگدلک خود نیز آن انتخابات را نادرست خوانده بود، اما بعدها معلوم شد که آن انتخابات مشروع خوانده شده و انتخاب آقای جگدلک به کمیته بین المللی المپیک نیز خبر داده شده است. عده ای بدین باور بودند که هر چند آقای جگدلک ظاهرا از رهبری ورزش دور شده است، اما هنوز هم دلبستگی های به المپیک دارد. اما عده ای دیگر بدین باور اند که آقای جگدلک با این استعفا برای همیشه از رهبری ورزش کنار رفت.

انتخابات خودسرانه ی فدراسیون تکواندو اعتبار ندارد
آقای ربانی ربانی که چندی پیش بر بنیاد تصمیم شمار زیادی از اعضای هیات رهبری فدراسیون، نمایندگان منتخب ولایات و عده ای از پیشکسوتان تکواندو از ریاست فدراسیون تکواندو سبکدوش شده بود، برای سومین بار خود را به ریاست فدراسیون تکواندو نامزد کرد و خواهان برگزاری سریع انتخابات شد. هنگامی که ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش از برگزاری انتخابات فدراسیون ها نظر به نداشتن اساسنامه و لایحه معیاری و دقیق انتخابات خود داری کرد، آقای ربانی بدون اجازه رسمی، انتخابات فدراسیون را در یکی از هوتل ها برگزار کرد. ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک این انتخابات را به دلیل نداشتن اساسنامه معیاری، نداشتن لایحه برگزاری انتخابات، نداشتن مجوز قانونی و نداشتن حکم ریاست المپیک خودسرانه و غیرقانونی دانست. بر بنیاد تصمیم ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک، انتخابات همه فدارسیون ها پس از تصویب اساسنامه های فدراسیون ها و لایحه انتخابات فدراسیون ها و پس از انتخاب نمایندگان فدراسیون ها در ولایات برگزار می شود.

انتخابات فدراسیون ها پس از ساختن لایحه انتخابات برگزار می شود
ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک به عنوان عالی ترین نهاد رهبری کننده ی ورزش، انتخابات سراسری ریاست های فدراسیونها را سر از نو برگزار می کند. یکی از دست اندرکاران کمیته ملی المپیک گفت که قرار است تا چند روز دیگر اساسنامه های ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک و فدراسیون ها و لایحه انتخابات فدراسیون ها تدوین شود و پس از تدوین، تصویب و طی مراحل قانونی، نخست نمایندگان منتخب فدراسیون ها در ولایات انتخاب می شوند و پس از آن انتخابات شفاف ریاست فدراسیون ها آغاز می شود.

 

 

دکمه بازگشت به بالا