ورزش در هفته ای که گذشت

جگدلک وزیر دولت در امور پارلمانی شد
محمد انور جگدلک، رییس عمومی تربیت بدنی ورزش و کمیته ی ملی المپیک طی فرمان آقای حامد کرزی، رییس جمهوری کشور به حیث وزیر دولت در امور پارلمانی مقرر شد. آقای محمد انور جگدلک از هفده سال بدین سو مسوولیت ریاست عمومی تربیت بدنی و ورزش و کمیته ی ملی المپیک را به عهده داشت و یک سال و اندی به حیث شاروال کابل نیز وظیفه اجرا کرده و از آغاز حکومت موقت لقب وزیر مشاور در امور جوانان را نیز کسب کرده است. در فرمان ریاست جمهوری تصریح نشده است که آیا آقای جگدلک با حفظ ریاست عمومی تربیت بدنی ورزش و کمیته ی ملی المپیک وزارت دولت در امور پارلمانی را به عهده می گیرد، یا از وظایف قبلی سبکدوش شده اند.


هندوکش پس از پنج سال متوقف شد
پایان پروژه ی آموزشی، تربیتی و ورزشی هندوکش که از طرف آلمان تمویل می گردید، پس از پنج سال فعالیت روز دوشنبه ۲۵ قوس از طرف خانم شولر، پروفیسور دانشگاه آکسفورد آلمان و تمویل کننده ی پروژه و در حضور داشت سفیر آلمان، هیات رهبری المپیک و خانواده های عده ای از نوجوانان آموزش دیده در کانون هندوکش اعلام گردید. در این همایش خانم شولر هدف اصلی ایجاد این کانون را شناسایی استعدادهای نوجوانانی خواند که نمی توانستند به فراگیری این آموزش ها با هزینه ی شخصی بپردازند. بر بنیاد گفته های آقای علی، عسکر لعلی مسوول پروژه ی آموزشی، تربیتی و ورزشی هندوکش، این پروژه با گشایش دو مکتب در شهر کابل و یک مکتب در ولایت پروان به آموزش ۶۰۰ تن دانش آموز نوجوان در بخش های آموزش فوتبال، زبان های آلمانی، انگلیسی و کمپیوتر زیر نظر آموزگاران مسلکی فعالیت داشته و دانش آموزان این پروژه در رقابت های داخلی و خارجی همواره خوش درخشیده اند.

کابل بانک قهرمان زون مرکز شد
در مرحله ی پایانی رقابت های فوتبال زون مرکز، کابل ب (کابل بانک) با نتیجه ۱ مقابل صفر کابل الف را مغلوب کرد و به قهرمانی دست یافت. در این رقابت ها تیم های فوتبال کابل الف، کابل ب، پروان، کاپیسا، پنجشیر، بامیان، غزنی و دایکندی شرکت داشتند که در دو گروه چهار تیمی در ورزشگاه شهر چاریکار با هم رقابت نمودند. بر بنیاد گفته های آقای احمد شاه ساهر، مسوول نشرات فدراسیون فوتبال، تیم های کابل الف و کابل ب توانستند با کسب بیشترین امتیاز به رقابت های سراسری راه یابند. قابل یاددهانی است که رقابت های گزینشی زون شمال با قهرمانی بلخ، زون شمال شرق با قهرمانی بغلان و زون غرب با قهرمانی هرات به فرجام رسید و قرار است که رقابت های زون شرق در شهر جلال آباد، زون جنوب در خوست و زون جنوب غرب در قندهار برگزار شود.

رقابت های گزینشی شمشیربازی کابل برگزار شد
نخستین رقابت های شمشیربازی شهر کابل به هدف شناسایی بهترین شمشیربازان و ایجاد تیم قدرتمند کابل روز دوشنبه ۲۴ قوس در سالون ورزشی کمیته ی ملی المپیک با حضور ۲۲ تن از شمشیربازان برگزار شد و ایام الدین، شفیق الله و مسعود به ترتیب به مقام های اول تا سوم این پیکارها دست یافتند. بر بنیاد گفته های آقای محمد طارق روشنگر، سرپرست فدراسیون شمشیربازی، قرار است رقابت های گزینشی تیم ملی شمشیربازی در اوایل سال آینده با شرکت تیم های شمشیربازی ولایات در کابل برگزار شود.

کلید گروپ شورای ملی را شکست داد
هفته ی سوم رقابت های فوتبال جام رسانه ها با هشت بازی دیگر پیگیری شد. در نخستین دیدار هفته ی سوم، تلویزیون تمدن ۳ مقابل صفر هفته نامه ی ورزشی «من و تو» را کنار زد. تلویزیون طلوع الف ۵ مقابل ۱ تلویزیون پرس را شکست داد و کلید گروپ در یک بازی هیجانی و پرگول ۶ مقابل ۱ شورای ملی ب را مغلوب ساخت. آژانس خبری پژواک ۵ مقابل یک بر تلویزیون تمدن الف به پیروزی رسید، تلویزیون ملی ۳ مقابل صفر بر تلویزیون سبا پیروز شد. روزنامه ی راه نجات ۳ مقابل صفر آژانس خبری روز را کنار زد، تلویزیون راه فردا ۴ مقابل ۲ تلویزیون نگاه را مغلوب نمود و تلویزیون نور ۳ مقابل صفر بی بی سی را شکست داد. در این رقابت ها ۲۰ تیم از رسانه های دیداری، شنیداری و چاپی و دفاتر مطبوعاتی در پنج گروه چهار تیمی با هم رقابت می کنند. دور اول این رقابت ها تا دو هفته دیگر خاتمه می یابد و در دور دوم از هر گروه دو تیم با هم دیدار می کنند.

قهرمانان فوتبال خیابانی برنگشتند
ملی پوشان فوتبال خیابانی کشور در بازی نهایی ششمین دور رقابت های فوتبال خیابانی جام بی سرپناهان که در شهر ملبورن آسترالیا با حضور بیشتر از پنج هزار تماشاگر برگزار شد، توانستند روسیه، قهرمان پنجمین دور رقابت های فوتبال خیابانی و مدافع اصلی قهرمانی ششمین دور این رقابت ها را پنج مقابل چهار شکست دهند و به قهرمانی برسند. تیم فوتبال خیابانی بی سرپناهان که متشکل از عده ای از جوانان بی سرپرست و بی سرپناه هستند، با حمایت بنیاد انکشاف سنایی به این رقابت ها که از تاریخ ۱۱ قوس و با شرکت ورزشکاران ۴۸ کشور برگزار شده بود و شش روز ادامه یافت، اعزام شدند و پس از کسب قهرمانی درخواست پناهندگی شان را به دولت آسترالیا پیشکش کردند که از طرف آن کشور، پذیرفته شد. رهبری ورزش افغانستان از ورزشکاران خواستند که به کشور شان برگردند و امتیازهای بیشتری به دست بیاورند. این در حالی است که مسوولین بنیاد سنایی خواهان برخورد جدی از طرف دولت افغانستان به خاطر بازگرداندن ورزشکاران از آسترالیا شده اند. جواد زاهد، خبرنگار ورزشی تلویزیون طلوع، عرفان، مهدی، سید رضا، نوروز و سید قاسم ورزشکاران کشور  از جمله بازیکنانی هستند که بعد از قهرمانی به کشور برنگشتند. گفتنی است که تیم فوتبال خیابانی کشور با شکست دادن تیم های قدرتمند گانا، آلمان، اسکاتلند، زمبابوه و روسیه فاتح جام ششمین دور رقابت های فوتبال خیابانی بی سرپنا هان شد.

 

دکمه بازگشت به بالا