واکنش‌ها به گفته‌های مولن در مورد توان هسته‌ای ایران

تازه‌ترین اظهارات مقام های امریکایی در مورد توان هسته‌ای ایران واکنش‌هایی را در میان رسانه‌های مختلف بین‌المللی برانگیخته است.
مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا به تلویزیون سى‌ان‌ان گفت که ایالات متحده معتقد است ایران، هم اکنون، به مقدار کافی یورانیم در اختیار دارد که بتوان با فراوری بیشتر، از آن در ساخت یک بمب اتومی استفاده کرد.
از سوی دیگر، رابرت گیتس، وزیر دفاع امریکا، در اظهار نظری در شبکه تلویزیونى «ان بى سى» گفته، ایران تا رسیدن به  توان ساخت یک سلاح هسته‌ای فاصله دارد.
این در حالی است که محمد البرادعى، مدیرکل آژانس بین‌المللى انرژى اتومی هفته ی پیش و در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد: ایران غنى‌سازى را متوقف نکرده و گرچه به تعهدات خود درباره اجازه بازدید به بازرسان آژانس عمل کرده است، اما درباره ی سوال های مطرح درباره ی فعالیت‌های گذشته هسته‌ای خود همکاری نمی‌کند.
در واکنش به این اظهارات، نیویارک تایمز به نقل از مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا، می‌نویسد ایالات متحده معتقد است ایران، هم اکنون، به مقدار کافی یورانیم در اختیار دارد که بتوان با فراوری بیشتر، از ان در ساخت یک بمب اتومی استفاده کرد.
به نوشته ی نیویارک تایمز، سخنان این مقام بلند پایه واشنگتن، مهر تاییدی بر تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتومی در مورد ایران است. آژانس پیشتر اعلام کرده بود جمهوری اسلامی ایران، مواد هسته‌ای کافی برای یک بمب را در اختیار دارد.
نیویارک تایمز اما از سوی دیگر، در ادامه ی مقاله خود با اشاره به بیانیه تلویزیونی رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده و به نقل از وی نوشت، ایران تا رسیدن به توان ساخت یک سلاح هسته‌ای کماکان فاصله دارد.
اما روزنامه گاردین چاپ بریتانیا با توجه به سخنان فرمانده، مولن به نقل از وی می‌نویسد: این مساله از دشوارترین مباحث سیاست خارجی پیش روی دولت باراک اوباما، رییس جمهوری امریکا است.
گاردین می‌نویسد فرمانده مولن گفته است که یک ایران هسته‌ای، پیامد بسیار ناگواری خواهد داشت، و ادامه می‌دهد که این اولین ارزیابی آشکار ایالات متحده از توانایی هسته‌ای ایران است.
در گزارش گاردین آمده، ایران اصرار دارد که درصدد ساخت سلاح هسته‌ای نیست بلکه به دنبال حق قانونی خود در فراوری یورانیم برای نیروگاه‌های تولید انرژی است.
وال استریت ژورنال نیز با اشاره به سخنان مایک مولن، می‌نویسد که این گفته‌ها، مهر تایید دیگری بر نگرانی‌های فزاینده جهانی درباره ی ابعاد برنامه ی اتومی ایران است.
این روزنامه به گزارش هفته ی گذشته آژانس استناد کرد و نوشت آژانس معتقد است تهران به میزان کافی، یورانیم غنی شده با غلظت پایین در اختیار دارد تا یک بمب هسته‌ای تولید کند.
وال استریت ژورنال در ادامه و با اشاره به این که آژانس بین‌المللی انرژی اتومی گفته بود تهران از میزان کافی یورانیم برای ساخت بمب برخوردار است، اما همچنین به نقل از آژانس نوشت، ایران برای تولید یورانیم با غلظت بالا و مناسب تولید بمب، با مسایل فنی بسیاری روبه رو است.
اما لس آنجس تایمز، گزارش خود را با دو اظهار نظر متفاوت مقام های کاخ سفید شروع کرد.
این روزنامه نوشت مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش امریکا گفته ایران مواد هسته‌ای کافی برای ساخت یک بمب را در اختیار دارد اما رابرت گیتس وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید تهران تا زمان تولید چنین سلاحی فاصله دارد.
لس آنجلس تایمز نوشته است اگر چه بر اساس ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی امریکا در ماه عقرب سال ۸۶، ایران پیشتر روند توسعه سلاح هسته‌ای را متوقف کرده بود، اما اظهار نظر جدید مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا، نتیجه‌گیری قبلی را کم رنگ جلوه داده است.

دکمه بازگشت به بالا