واکنش‌ها به اعلام آتش‌بس یک‌جانبه از سوی اسراییل

اعلان آتش بس یک جانبه کابینه امنیتی اسراییل درعملیات نظامی که به مدت ۲۲ روز بزرگترین بحران را برای فلسطینی‌های غزه رقم زد، از گستره ی عملیات نظامی اسراییل کاسته اما هنوز سوظن اسراییلی ها و فلسطینی  ها به یکدیگر ادامه دارد و تا بازگشت مردم دو سوی مرز به فضای زندگی عادی، فاصله زیاد است.
 از سوی دیگر این گفته ی نخست وزیر اسراییل  که عملیات در غزه «همه هدف‌ها را تامین کرده»، از سوی مردم در جنوب اسراییل و برخی ازسیاستمداران مورد تردید واقع شده است.
در جنوب اسراییل کسی جشن نگرفته و مکتب ها همچنان تعطیل است و تدابیر امنیتی ادامه دارد. ساکنان جنوب اسراییل در رسانه‌های این کشور می‌گویند که به آتش‌بس ایمان ندارند.
  اما میانه‌روها و چپ‌های اسراییل خواهان تلاش واقعی اسراییل برای تقویت  محمود عباس و میانه‌روهای فلسطینی شده‌اند تا چنین فجایعی تکرار نشود.
«هاآرتص» درسر مقاله یکشنبه خود نوشت: «آتش بس یک جانبه ضروری بود اما کافی نیست؛ توافق درازمدت مورد نیاز است. باید نظر و رفتار نسبت به فلسطینی‌ها را تغییر داد…اکنون که ضربات سهمگینی به آنها وارد شد، باید به مردم عادی فلسطینی هم درغزه و هم درکرانه باختری کمک کرد. باید به سوی توافق با حاکمیت میانه‌روی آنها گام برداشت».
آخرین نظرسنجی نشان می‌دهد که ۷۸ درصد از اسراییلی‌ها عملیات نظامی را «موفق» دانستند. اما موفق دانستن عملیات به مفهوم حمایت همین میزان از ادامه ی نظامی‌گری نبود.
از سوی دیگر، عدم تغییر در وضعیت گیلعاد شالیط، سرباز اسراییلی اسیر در دست حماس، موجب سرخوردگی در ستاد تلاش برای آزادی وی شده است. خانواده این سرباز در یک نشست خبری از دولت انتقاد کرد.
اعتراض چپ‌های اسراییل
چپگرایان اسراییل در طول نشست کابینه امنیتی اسراییل نیز که درحال رای‌گیری درمورد آتش بس بود، دربرابر وزارت دفاع درتل آویو تظاهرات می‌کردند. آنها پایان محاصره غزه را یکی از راه‌های قطع خشونت می‌دانند.
حزب «مرتس» از کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان شدیدا انتقاد کرده است. خانم شولامیت آلونی شنبه به تلویزیون اسراییل گفت که تحمیل رنجی عظیم به فلسطینی‌ها برای او غیرقابل درک است.
  آقای حییم دورون، یک رهبر دیگر «مرتس» گفت که ابعاد ویرانی‌های گسترده درغزه را نمی توان توجیه کرد.
  سازمان «یش گوول» (حد و مرزی هست) نیز با چاپ آگهی در روزنامه‌های اسراییل از سربازان اسراییلی خواست، اگر به دستور فرماندهان، بمب فاسفوری استفاده  کر‌ده‌اند، خود را معرفی کنند.
«یش گوول» اعلام کرد: «جنایت جنگی تنها توسط حماس انجام نشده و محاکمه در انتظارسربازان و افسرانی است که مرتکب اقدام های غیرقانونی شده اند».
  شماری از استادان چپ دانشگاه‌های اسراییل نیز، در نامه‌ای به سران جهان، آنها را متهم کردند که «تنها حرف می‌زنند و می پرسند: خوب حالا چه کارکنیم؟». این نامه رهبران جهانی را به اقدام واقعی برای کمک به حل این بن بست غم‌انگیز فرا می‌خواند.
 واکنش راستگرایان اسراییل  
در همین حال روزنامه راستگرای «جروزالم پست» درمقاله یکشنبه خود پرسید: «آیا توان بازدارندگی اسراییل تقویت شد؟» .
برخی از اعضای حزب راستگرای لیکود نسبت به آرامش درازمدت ابراز تردید کرده‌اند. لیکود اطمینان دارد که برنده اصلی انتخابات سه هفته دیگر است.
آویگدور لیبرمن، رهبر حزب راست «اسراییل خانه ماست» گفت که مردم هنوز برای ادامه عملیات ایستادگی نشان می‌دادند اما دولت کم طاقت بود و دست ارتش را بست.
  قتل سه کودک  طبیب فلسطینی و بار روانی بر مردم اسراییل
قتل سه فرزند یک طبیب فلسطینی، که دوستان اسراییلی بسیاری دارد، درحمله یک تانک اسراییلی به خانه ی وی درغزه افکار عمومی اسراییل را بیشتر متوجه رنج بزرگ مردم غزه کرد.
خانه ی این طبیب شامگاه جمعه هنگامی که قرار بود او از غزه برای تلویزیون اسراییل گزارش روزانه غزه را بدهد، مورد حمله قرار گرفت.
ضجه‌های هولناک این طبیب در برنامه ی زنده و واکنش برخی اسراییلی‌ها موجب شد که نیروهای امدادی به غزه بروند تا برخی از زخمی‌های این خانواده فلسطینی را به اسراییل بیاورند.
روزنامه «هاآرتص» نوشت، تصاویر این پدر داغدار، داکترعزالدین ابوالغیش برای همیشه در اذهان عمومی یاد آور عملیات «سرب مذاب» خواهد بود.
حماس: نسل فاجعه دیده در تدارک آینده هولناک برای اسراییل
در میان سوگ گسترده ناشی از کشته شدن بیش از۱۲۰۰ نفر، مردم غزه ۲۲ روز پس از بمباران‌های گسترده، تازه با خروج از خانه متوجه ابعاد عظیم ویرانی می‌شوند. برآورد می‌شود ویرانی‌ها ۴۵ هزار فلسطینی را بی‌خانمان کرده باشد.
مردم نقاطی که از بیم  بمباران‌ها خانه ی خود را ترک کرده بودند، یکشنبه به سوی محل زندگی خود می‌شتافتند تا ببینند آیا خانه‌ای برجای مانده است؟
بسیاری ازفلسطینی‌ها نخستین روز آتش‌بس را با رفتن به خانه‌های عزاداران آغاز کردند. آنها با دیدن ابعاد هولناک ویرانی‌ها مبهوت مانده‌اند.
خیابان‌های ویران همچنین شاهد رفت و آمد کسانی است که به سوی تهیه مایحتاج اساسی و ایستادن درصف‌های نان و گرفتن آرد و آذوقه از دفاتر سازمان‌های کمک‌رسانی می‌روند.
جستجو برای یافتن اجساد احتمالی دیگر از زیر ویرانی‌ها تازه آغاز شده است. در دوازده ساعت اول پس از آتش بس، ۹۵ جسد دیگر یافت شدند.
اسامه ابوحمدان، نماینده حماس در لبنان گفت، اگر ارتش اسراییل درغزه باقی بماند «مقاومت در ابعاد گسترده ادامه خواهد یافت».
حمدان گفت، اسراییل باید ازخود بپرسد نسل فلسطینی که در فضای ناشی از این فاجعه پرورش می‌یابد، چه آینده هولناکی برای اسراییل تدارک می‌بیند.
حمدان گفت که اولمرت به نتایج عملیات ارتش این کشور اعتماد ندارد و حتا نمی‌داند که آیا گیلعاد شالیط سرباز اسراییلی اسیر زنده است یا در یکی از حملات اسراییل کشته شده است.
رمضان عبدالله شلح، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین در سوریه نیز گفت، ایستادگی مقاومت موجب اعلان آتش بس یک جانبه شد. شلح گفت، دولت حماس درغزه «همچنان مشروعیت دارد».
از سوی دیگر محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی با استقبال ازآتش بس، آن را کافی ندانست و خواهان خروج نیروهای اسراییلی از غزه شد.
  آقای عباس یکشنبه در دیدار دیگری با حسنی مبارک، رییس‌جمهوری مصر گفت اکنون بازسازی غزه ویران شده در صدر اولویت‌هاست.
مصر که یکشنبه میزبان نشست شماری از سران منطقه‌ای و جهانی در«شرم الشیخ» در حمایت از آتش بس است، یکشنبه اعلام کرد که آتش بس، مرحله ی نخست از اجرای طرح مصراست.
حسام ذکی، سخنگوی وزارت خارجه مصر در عین حال گفت: «بیرون بردن نیروهای اسراییلی ازغزه زمان می‌خواهد».
درهمین حال تونی بلر، نماینده ویژه کمیسیون چهارجانبه صلح خاورمیانه یکشنبه در دیدار با پادشاه عربستان در ریاض، از نبود طرح صلحی که موجب امیدواری شود، سخن گفت.
کمک به اجرای آتش بس
امریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا با حمایت از آتش بس اعلام کردند که در اجرای آتش بس سهمی برای خود قایل هستند.
اسراییل و امریکا جمعه یادداشت تفاهمی برای جلوگیری از«رسیدن جنگ افزار به غزه» امضا کردند.
یادداشت تفاهم را هرچند خانم رایس امضا کرد، اما باراک اوباما، هیلاری کلینتون و جیمزجونز، مشاورجدید امنیت ملی در جریان قرار داشتند و از آن حمایت کردند.
آلمان، بریتانیا و فرانسه  اعلام کردند که با تجهیزات فنی و اعزام تیم‌های مجرب به دالان فیلادلفی (نواره صلاح الدین) در مرز غزه و مصر با تونل‌های زیرزمینی که از آن جنگ افزار به دست حماس برسد، مقابله عملی خواهند کرد.
نخست وزیر ترکیه یکشنبه در بروکسل گفت، ادامه ی حضور نیروهای اسراییلی در غزه مایه نگرانی است.
در این میان، علی بابا جان وزیرخارجه ترکیه گفت: مناسبات آن کشوربا اسراییل حفظ خواهد شد و ترکیه در اندیشه ی قطع مناسبات نیست. علی باباجان نبود مناسبات با اسراییل را «زیان بار» نامید.
 وزیرخارجه اسراییل ابراز نظر کرده، کشورهایی که مناسبات با این کشور را به حالت تعلیق درآوردند یا تدابیر دیگری برداشتند، دوباره به سوی عادی کردن روابط گام برخواهند داشت.
وزیرخارجه اسراییل مشخصا به امیر نشین قطر اشاره کرد. قطر در آخرین روزهای بحران غزه از هیات اسراییلی خواسته بود دوحه را ترک کند.
ونزویلا و بولیوی نیز رسما سفیران اسراییل را اخراج کرده بودند اما هرگز از قطع همیشگی روابط با اسراییل خبر ندادند.

دکمه بازگشت به بالا