هیلاری کلینتون: دولت افغانستان فاسد و ناتوان است

قصر ریاست جمهوری در کابل رفتن اوباما به کاخ سفید را در هفته آینده، با احساس بی نهایت ناخوشایند نظاره می کند.
هیلاری کلینتون، کسی که در چند روز آینده برکرسی وزارت خارجه ی ایالات متحده امریکا تکیه می زند، در این هفته دولت افغانستان را «دولت مواد مخدر» که حکومت این کشور» دچار کمبود ظرفیت و فساد گسترده» می باشد، خطاب کرد.

به گفته ی وزیرخارجه ی آینده ایالات متحده که حکومت اش در حال تنظیم یک رویکرد مستحکم و سخت است، آن کشور شاید «تمایل به کمک برای بهتر شدن کارکرد حکومت به وسیله ی یک حکومت ملی، شامل ابتکاراتی برای مبارزه با فساد و تلاش برای گسترش حکومت قانون در سرتاسر کشور» دارد. از سال ۲۰۰۱، امریکا ۳۲ میلیارد دالر کمک را برای افغانستان فراهم آورده، و حکومت اوباما تمایل به افزایش بیشتری کمک های غیرنظامی، همچنان افزایش نیروهای نظامی را، به این کشور دارد.
اما از اظهار نظرات خانم کلینتون، وزیرخارجه ی آینده امریکا، این گونه پیداست که رابطه ی [کرزی با این اداره] پرآشوب و پرتنش است، به ویژه اگر در مقام مقایسه رابطه ی حامد کرزی که از سال ۲۰۰۱ حکومت را در دست گرفته است، با دولت بوش را در نظر بگیریم.

یکی از دیدار های جو بایدن از کابل در اواخر سال گذشته ی میلادی، زمانی مایه ای اضطراب گردید که آقای بایدن، معاون کنونی رییس جمهور منتخب امریکا، چنان از آقای کرزی خشمگین گشت که جلسه را با تندی ترک کرد.
رویارویی آقای اوباما با آقای کرزی، کاملا به طبع او خوشایند به نظر نمی رسد. در روز تایید در سنای ایالات متحده، خانم هیلاری کلینتون تذکر داد که «افغانستان نیاز به حکومتی دارد که غمخوار مردم اش باشد، چیزی که آقای اوباما در مکالمه ی خود به رییس جمهور کرزی نیز گفت».  ریچارد هالبروک، سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد و احتمالا نماینده ویژه ی آن کشور در امور افغانستان و پاکستان، قبلا در ماه می سال گذشته گفته بود، «حکومت [افغانستان] ضعیف است؛ فاسد است؛ دارای رهبری بسیار ضعیف است؛ از درون دچار پراگندگی  است؛ این حکومت حتا یکی از قاچاقبران کلان مواد مخدر را نیز گرفتار نکرده است». او همچنان گفت این سوال که آیا آقای کرزی برای دور بعدی نیز از حمایت های ایالات متحده برخوردار خواهد بود یا نه، «یکی از چند تصمیمی است که باید رییس جمهور آینده ی ایالات متحده بگیرد».
دیپلومات های امریکایی می گویند که تنها از روندهای دموکراتیک حمایت می کنند، نه کدام نامزد مشخص. اما یکی از کارمندان سابقه دار این کشور در افغانستان پیش بینی می نماید، «همه چیز در ۲۱ جنوری تغییر پیدا می کند»، هنگامی که حکومت جدید فاتحه «حمایت کورکورانه ی دولت بوش را که ما در سال های گذشته شاهد بودیم»،  بخواند.
اما، دیگران نیز می گویند که از روی ناچاری آقای کرزی، اگر وضعیت امنیتی اجازه ی رای دهی را بدهد، تنها نامزدی به نظر می رسد که در انتخابات ریاست جمهوری آرای انتخاباتی را خواهد برد.
 

 

دکمه بازگشت به بالا