هشدار در مورد فروپاشی اردو و پولیس ملی

کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه می گوید در صورتی که عاملان حادثه ی بادغیس به چنگ قانون سپرده نشوند، وزیران بخش امنیتی کابینه را استیضاح خواهند کرد.
در اوایل ماه قوس، کاروانی متشکل از نیروهای اردوی ملی و پولیس ملی از مرکز ولایت بادغیس به طرف ولسوالی بالامرغاب این ولایت حرکت کرد و در ولسوالی بالا مرغاب با کمین طالبان روبه رو شد.
در این درگیری حدود سی تن از نیروهای اردو و پولیس ملی کشته شدند، چندین تن از این نیروها  به دست طالبان اسیر شدند و ده ها عراده رنجر و کاماز مربوط به این نیروها به دست طالبان افتادند.

اما برخی از نمایندگان بادغیس در اوایل ماه قوس در پارلمان گفتند که شمار تلفات پولیس و اردوی ملی به مراتب بیشتر از چیزی است که به صورت رسمی اعلام شده است.
محمد یعقوب، یکی از نمایندگان ولایت بادغیس گفته بود که در این کمین طالبان تقریبا ۵۸ پولیس وسرباز اردوی ملی جان خود را از دست دادند و اجساد تعداد زیاد آنها توسط مخالفین به دریا انداخته شدند.
محمد نعیم نوری، نماینده وزارت دفاع در جلسه کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه گفت که عامل اصلی این کشتار نیروهای دولتی مولوی غلام دستگیر، یکی از فرماندهان پیشین طالبان بوده که اخیرا با وساطت شماری از نمایندگان ولسی جرگه و موسفیدان ولسوالی بالا مرغاب، توسط حامد کرزی رییس جمهور کشور از زندان رها شده است.
آزیتا رفعت، یکی از نمایندگان ولایت بادغیس در ولسی جرگه نیز گفته بود این حادثه توسط قوماندانی صورت گرفته است که چند ماه قبل از جانب رییس جمهور عفو گردید و برای صد طالب او خرچ شش ماهه داده شد.
به گفته ی مقام های امنیتی، مولوی غلام دستگیر پیش از حادثه ی اخیر در ولایت بادغیس نیز حدود ۲۰ تن از نیروهای اردوی ملی را کشته و چندین رنجر را تخریب نموده بود.
حمیدالله توخی، وکیل ولایت زابل در ولسی جرگه گفت که تاحال حدود ۳۰ تن از فرماندهان طالبان توسط مقام های دولتی از زندان رها شده که در حال حاضر سازمان دهندگان بیشترین حملات بر نیروهای دولتی در ولایت زابل هستند.
به گفته ی نمایندگان ولسی جرگه، یکی از فرماندهان طالبان در ولایت هلمند ۶ بار توسط نیروهای دولتی بازداشت شده، اما دوباره توسط مقام ها از زندان رها شده است. محمد نعیم نوری، نماینده وزارت دفاع در این مجلس گفت تحقیقات هیاتی که برای بررسی حادثه به بادغیس رفته، نشان می دهد که هماهنگی درستی میان کاروان نیروهای دولتی و مقام های امنیتی ولایت بادغیس وجود نداشته است.
به گفته ی این مقام وزارت دفاع، ولسوالی بالا مرغاب ولایت بادغیس تبدیل به ولسوالی طالبانی شده و حتا ولسوال آن رابطه ی تنگاتنگ با طالبان دارد.
آقای نوری گفت هنگامی که نیروهای دولتی در بالامرغاب محاصره شده، از نیروهای آیساف خواستار همکاری شده اند اما با وجودی که هلیکوپترهای آیساف هنگام نبرد در حادثه رسیده اند،‌ هیچ واکنشی در برابر طالبان نشان نداده و بدون شلیک حتا یک مرمی منطقه را ترک کرده اند.
آقای شاه جهان، نماینده ریاست امنیت ملی در این جلسه گفت مقام های آیساف در غرب کشور در این مورد گفته اند طالبان در این جنگ با استفاده از سپر انسانی بر نیروهای دولتی حمله کرده بودند و در صورتی که بر آنها حمله می شد، غیر نظامیان نیز تلف می شدند. به گفته ی آقای شاه جهان مقام های آیساف به خاطر ترس از انتقاد های آقای کرزی در مورد تلفات ملکی بر طالبان شلیک نکرده اند.
شاه جهان گفت که ریاست امنیت ملی بادغیس دو مرتبه رسما به مقام های ولایت بادغیس گزارش داده بودند که ۱۵۰ تن از طالبان در ولسوالی بالامرغاب برای حمله بر کاروان آماده شده اند و در صورتی که این کاروان حرکت کند، در آن ولسوالی تارومار خواهد شد، اما این موضوع اثری در حرکت ندادن کاروان و تامین امنیت آنها نداشته است.
زلمی مجددی، رییس کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه گفت که گزارش مقام های امنیتی در مورد حادثه ی بادغیس قناعت بخش نیست. او گفت که باید آن عده از مقام های پولیس و اردوی ملی که در تامین امنیت این کاروان غفلت کرده اند، وظایف شان به حالت تعلیق در آورده شود و بعدا به سارنوالی معرفی گردند.
آقای مجددی اظهار نگرانی کرد که حکومت افغانستان استراتژی ثابتی در مبارزه با طالبان ندارد و در صورت دوام این وضعیت نیروهای اردو و پولیس ملی نیز به حکومت بی اعتماد خواهند شد. او گفت با وجود وعده های وزیران دفاع و داخله، مبنی بر انتقام گیری از عاملان کشتار نیروهای اردو و پولیس، تاحال هیچ اقدام عملی در برابر مولوی دستگیر و تیم همراه او صورت نگرفته است.
آقای مجددی تاکید کرد آن عده از نمایندگان پارلمان و موسفیدان بالا مرغاب که در رهایی مولوی دستگیر کمک کرده اند، باید مورد بازپرس قرار گیرند.
به گفته ی شماری از نمایندگان، ولایت بادغیس به پایگاه طالبان تبدیل شده و هزاران نفر از طالبان که در هنگام شکست این رژیم از شمال افغانستان به ولایت بادغیس تجمع کرده اند، اسلحه و مهمات کافی در اختیار دارند.
 

 

دکمه بازگشت به بالا