هراس پاکستان از تجزیه

در نقشه آینده آسیای جنوبی، پاکستان وجود نخواهد داشت. این مطلب را نشریه هوستون کرونیکل، چاپ ایالات متحده امریکا در شماره روز شنبه، ۲۲ نوامبر، خود بیان کرده است.
جان پرلیز نویسنده این مطلب می گوید که در نقشه آینده آسیای جنوبی، افغانستان از طرف شرق وسعت خواهد یافت و قلمرو هندوستان نیز از جانب غرب بزرگتر خواهد شد. به گفته‌ی نویسنده این نقشه چندی قبل میان شماری از حلقات نیومحافظه کاران امریکایی پخش شده است و نویسنده ادعا می کند که این نقشه در جورنال نیروهای مسلح امریکا نیز چاپ شده است که ایده یک «خاورمیانه خوب» را دنبال می‌کند.
به نقل از این نشریه، این نگرانی اکنون در میان شماری از نیروهای مسلح پاکستان و مقام های سیاسی آن کشور گسترش یافته است، که ایالات متحده امریکا می خواهد «یگانه کشور مسلمان دارای سلاح هسته ای» را تجزیه کند.
نشریه به نقل از یکی از مقام های رسمی پاکستان که در برنامه ریزی های استراتژیک آن کشور سهم دارد، نوشته است که « یکی از نگرانی های عمده نظامیان پاکستانی  این است که همکاری میان افغانستان و هندوستان به تجزیه پاکستان منجر خواهد شد».
نشریه هوستون کرونیکل می نویسد که این تصور در حالی میان پاکستانی‌ها اوج گرفته است که امریکا از ۵۰ سال به این سو با پاکستان دوست و متحد نزدیک به شمار می آید. با این حال تاکید باراک اوباما، رییس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا  بر همکاری بیشتر پاکستان در امر مبارزه با تروریزم می‌تواند این تصور را که امریکا در صدد تجزیه پاکستان است، بی‌معنا جلوه دهد.
با  این حال نویسنده گفته است که سرحدات فعلی منطقه میراث استعار انگلیس است که ملت ها را از هم جدا کرده است .
از سوی دیگر به گفته‌‌ی نویسنده این مقاله، مخالفت پاکستانی‌ها با افزایش نیروهای نظامی امریکایی در افغانستان، نیز ناشی از همین نگرانی است و حتا حکومت پاکستان به همین خاطر در برابر طالبان و القاعده با دلگرمی نمی جنگد.
در همین حال جنرال دیوید مک کرنن، فرمانده امریکایی نیروهای ناتو در افغانستان ماه گذشته در نشستی با ۷۰ تن از اعضای پارلمان پاکستان گفته بود که عملکرد های آنان نشان داده است که امریکا نسبت به وضعیت این منطقه درک درستی تا قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نداشته بود.
در عین حال آقای مک کرنن هفته گذشته در نشستی در شورای اتلانتیک در واشنگتن گفت: «سوال‌های نزد من موجود است. چرا تا وقتی که امریکاییان به افغانستان نرفته بودند، این کشور بسیار امن بود».
او گفت: «ما کارهای زیادی داریم که باید انجام بدهیم».

دکمه بازگشت به بالا