هالبروک: پیام حمایت از مردم افغانستان را با خود آورده ام

 ریچارد هالبروک، نماینده ویژه باراک اوباما در امور افغانستان و پاکستان در یک کنفرانس مشترک خبری با حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، از ادامه ی حمایت حکومت جدید امریکا از مردم افغانستان سخن گفت.
این کنفرانس صبحگاه روز یک شنبه در قصر ریاست جمهوری برگزار شد و آقای هالبروک و رییس جمهور کرزی با گفتن چند جمله به کنفرانس خبری پایان دادند.
آنچه این کنفرانس را از کنفرانس های پیشین رییس جمهور با مقام های خارجی متفاوت ساخته بود، این بود که به خبرنگاران اجازه داده نشد تا پرسش های شان را با  این دو مقام مطرح کنند.
آقای هالبروک گفت این سفر او پس از دیدار با رییس جمهور پاکستان در رابطه به مبارزه ی موثر با طالبان و القاعده انجام شد: «ما این سفر را با همکاری رییس جمهور اوباما، وزارت خارجه و اداره ی جدید امریکا در این جا انجام دادیم تا بار دیگر تعهدات امریکا را در مورد تلاش های مبارزه با طالبان والقاعده تجدید نماییم».
آقای هالبروک گفت: «ما این جا آمده ایم تا نظرات شما را بشنویم و بفهمیم».
هالبروک گفت که حامل پیام ادامه ی حمایت رییس جمهور اوباما و حکومت جدید امریکا از مردم افغانستان و دولت انتخابی و دموکراتیک در افغانستان است: «در گفتگو با حامد کرزی من یک پیام شخصی رییس جمهور اوباما را به او انتقال دادم، پیامی برای حمایت از مردم افغانستان و حکومت انتخابی و دموکراتیک  در افغانستان».
آقای هالبروک در این کنفرانس گفت که پیشنهاد رییس جمهور کرزی که اخیرا به رییس جمهور امریکا فرستاده است، قبول شده و باید منتظر بود تا تصمیم نهایی از سوی حکومت جدید امریکا در این مورد اعلام شود: «رییس جمهور اوباما همچنان پیشنهادی که توسط رییس جمهور کرزی در یک نامه در چند روز اخیر فرستاده شده بود را استقبال کرد.  بنا براین من به آقای کرزی گفتم که این پیشنهاد قبول شد و شما انتظار بکشید تا این پیشنهاد بیشتر تکمیل شود».
حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در این کنفرانس گفت که چندی پیش، طرحی را برای تغییر استراتژی مبارزه با تروریزم برای رییس جمهور امریکا فرستاده است.
آقای کرزی از این که این طرح از سوی رییس جمهور اوباما قبول شده، اظهار خرسندی کرد.
رییس جمهور کرزی گفت در آینده نزدیک هیاتی به ریاست داکتر رنگین داد فر اسپنتا به امریکا خواهد رفت و در رابطه به استراتژی جنگ علیه تروریزم و مسایل دیگر بین دوکشور با مقام های امریکایی گفتگو خواهد کرد.
دومین تاکید ریچارد هالبروک متوجه برگزاری انتخابات در ماه اسد سال آینده بود. او حمایت امریکا از تاریخ برگزاری انتخابات را اعلام کرد و گفت که این تصمیم براساس شرایط و اوضاع افغانستان بسیار مناسب است: «عقیده ی ما این است که تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات در رابطه به برگزاری انتخابات در ماه اسد نظر به شرایط و اوضاع بسیار مناسب بود و ما از این تصمیم حمایت می کنیم».
آقای هالبروک گفت رییس جمهور اوباما، خانم کلینتون، وزیر خارجه و حکومت امریکا رضایت شان را از حمایت دوباره  آقای کرزی در باره برگزاری انتخابات در بیستم اگوست(۲۹ اسد) نشان داده اند».
هالبروک افزود: «نیروهای آیساف و ایتلاف نقش شان را در حمایت از انتخابات به پیش خواهند برد».
آقای کرزی از حمایت مقام های امریکایی از برگزاری انتخابات در تابستان سال آینده تشکر کرد و گفت در صورتی که از مشروعیت این انتخابات اطمینان حاصل شود، این انتخابات برگزار خواهد شد. آقای کرزی گفت که فیصله کمیسیون انتخابات در رابطه به برگزاری انتخابات مورد پشتیبانی «مطلق من» قرار دارد.
اما او افزود: «انتخابات افغانستان را در موقعی که اعلام شده است با در نظر داشت و اطمینانی ساختن مشروعیت و ثبات در کشور، انشا الله انجام می دهیم(برگزار می کنیم)».
آقای کرزی از فیصله اخیری که میان وزیر دفاع کشور و جنرال مک کرنن قوماندان عمومی ناتو در افغانستان در رابطه به ایجاد طرزالعملی برای جلوگیری از تلفات غیر نظامی و گرفتاری مردم افغانستان توسط نیروهای خارجی و عملیات شبانه صورت گرفته، نیز  استقبال کرد.
رییس جمهور گفت که حالا روی چگونگی این میکانیزم برای کاهش تلفات ملکی کار جریان دارد تا از کشتار غیر نظامیان جلوگیری شود.
این نخستین سفر ریچارد هالبروک به افغانستان نیست. او پیش از این که به حیث نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان و پاکستان تعیین شود، دو بار به افغانستان سفر کرده است. قرار است آقای هالبروک برای گفتگو با مقام های هند به آن کشور سفر کند.

دکمه بازگشت به بالا