هالبروک به پاکستان رفت

ریچارد هالبروک، نماینده ویژه رییس جمهور امریکا برای افغانستان و پاکستان، روز دوشنبه وارد اسلام آباد شد تا با مقام های پاکستانی درمورد استراتژی جدید کشورش برای مبارزه با تروریزم گفتگو و مذاکره کند.

قرار است آقای هالبروک پس از دیدار با مقام های پاکستانی به افغانستان و هندوستان نیز سفر کند.
آقای هالبروک که مسوولیت تهیه و تکمیل استراتژی جدید امریکا را برای افغانستان و پاکستان دارد، قرار است گزارش سفر خود به منطقه را در اختیار وزیر امور خارجه امریکا و رییس جمهور آن کشور قرار دهد.
رابرت وود، سخنگوی وزرات امور خارجه امریکا گفته است: «او حامل هیچ پیامی از جانب وزیرامور خارجه و رییس جمهور به حکومت های منطقه نیست. او هم به چنان به آنجا نرفته است تا سخنرانی کند، بلکه او رفته است تا بشنود».
در حالی که تنش میان هندوستان و پاکستان بر سر حملات بمبیی هنوز برجای خود باقی است و به نظر می رسد که در جریان مذاکرات هالبروک و مقام های پاکستانی مطرح شود، آقای هالبروک ممکن است در مورد آزادی عبدالقدیرخان، دانشمند هسته ای پاکستان نیز نگرانی های امریکا را در مورد احتمال تکثیر دانش هسته ای از سوی وی مطرح کند.
آقای هالبروک قرار است با آصف علی زرداری، رییس جمهور پاکستان، یوسف رضا گیلانی، صدراعظم آن کشور و شاه محمود قریشی، وزیر خارجه دیدار کند.
هالبروک، روز شنبه در کنفرانس جهانی امنیت در شهر مونشن آلمان بر همکاری های منطقه ای تاکید کرد و از متحدان کشوراش خواست تا کمک های بیشتری را برای افغانستان انجام دهند. او گفت: «آنچه که در شرایط حاضر نیاز داریم، شیوه نگرش جدید است، هماهنگی بهتر در حکومت ایالات متحده، هماهنگی بهتر در میان متحدان ناتو و کشورهای دیگر و این زمان مناسب آن است».
او هم چنان گفته بود که همسایگان افغانستان به ویژه پاکستان نیز بخشی از راه حل اند.
این در حالی است که همزمان با سفر آقای هالبروک به منطقه، برخی کارشناسان گفته اند که دسترسی به صلح در منطقه بدون ایجاد یک راه حل برای مساله کشمیر ناممکن خواهد بود.
خورشید احمد، یک سناتور پاکستانی که عضو جماعت اسلامی پاکستان است، گفته است که ما باید به فرستاده امریکا بگویم که بدون حل مساله ی کشمیر صلح در منطقه ممکن نخواهد بود.
قضیه کشمیر از سوی این مقام پارلمان پاکستان در حالی مطرح می شود که دولت پاکستان از زمان پرویز مشرف تا کنون ده میلیارد دالر در بدل مبارزه با تروریزم و همراهی امریکا در این جنگ دریافت کرده است.

 

دکمه بازگشت به بالا