نگرانی مشرانوجرگه از تلفات افراد ملکی

مشرانوجرگه تهدید کرد در صورتی که تلفات افراد ملکی کاهش نیابد، دروازه ی این نهاد تقنینی را تا یک هفته به نشانه ی اعتراض خواهد بست. حملات اخیر نیروهای ایتلاف در زابل و خوست که به گفته ی سناتوران این دو ولایت شماری از افراد ملکی کشته شده اند، منجر به اعتراض های شدید نمایندگان مشرانو جرگه شد.
یکی از سناتوران در جلسه روز یک شنبه مشرانوجرگه گفت اگر کشتار افراد ملکی توسط نیروهای خارجی ادامه یابد، مردم افغانستان آن گونه که در گذشته علیه اشغال کشور ایستادگی کرده اند، دست به مقاومت علیه نیروهای خارجی می زنند و در برابر این نیروها اعلام جهاد می کنند.
سناتوران ولایت زابل در این جلسه گفتند که در نتیجه ی حمله ی نیروهای ایتلاف از طرف شب بر یک خانه در ولسوالی شهر صفا، شش تن از اعضای این خانه کشته شدند و چند تن از موسفیدان را با خود برده اند. این سناتوران شکایت داشتند در صورتی که این گونه عملیات ها محدود نشود، مردم خانه های شان را ترک نموده و به جاهای دیگر آواره می شوند.
سناتور ناصر عطایی گفت در صورتی که نیروهای خارجی دست از عملیات های خودسرانه برندارند، مردم را به جهاد دعوت خواهند کرد:»اگر چنین حوادثی تکرار شد، ملت مجاهد خود را به جهاد علیه کفاری که تحت نام آوردن صلح و ثبات در افغانستان آمده اند و تحت نام مبارزه با تروریزم ملت ما را می کشند، دعوت می کنیم».
آقای عطایی گفت در صورتی که اعلام جهاد شود، تنها خود او ۱۰  هزار مجاهد را برای جهاد آماده می کند.
اما صبغت الله مجددی، رییس مشرانوجرگه گفت که حالا وقت جنگ و جهاد نیست. زیرا به گفته ی او خارجی ها تمام اسلحه و مهمات را از نزد مردم جمع کرده اند. طرح آقای مجددی این است که به نشانه ی اعتراض دروازه ی مشرانو جرگه باید برای مدتی مسدود گردد. اما این طرح نیز با مخالفت هایی از سوی سناتوران مواجه شد.
آقای مجددی گفت:»در حال حاضر شرایط جهاد مساعد نیست، زیرا در صورتی که جهاد علیه خارجی ها اعلام شود، اگر حالا روزانه ۲۰ یا ۲۵ تن کشته می شوند، در آن زمان روزانه هزاران تن کشته می شوند».
در همین حال شماری از سناتوران تاکید داشتند که اعلام جهاد و یا بستن دروازه های مشرانو جرگه کاری را از پیش نخواهد برد و بهتر است تا مشرانوجرگه از طریق ارتباط با مقام های نیروهای خارجی و نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، آنها را وادار به جلوگیری از تلفات افراد ملکی نماید. این تعداد از سناتوران می گفتند که باید به زودی یک طرح قانونی برای حضور نیروهای خارجی، مکان هایی که آنها در افغانستان جابه جا می شوند و شیوه ی عملیات آنها توسط پارلمان افغانستان تصویب گردد و از این طریق جلو حملات خودسرانه و کشتار افراد ملکی گرفته شود. به گفته ی آنها زمانی که قانون مشخصی در رابطه به فعالیت خارجی ها در افغانستان وجود داشته باشد، آنها نمی توانند خلاف این قانون حرکت کنند، در غیر آن افغانستان می تواند تخطی گران را به میز محاکمه بکشاند.
مشرانوجرگه در اخیر این جلسه اعلامیه ای را نشر کرد که در آن آمده است، باید نیروهای خارجی از کشتن افراد ملکی دست بردارند. در این اعلامیه آمده است که تاکنون مشرانو جرگه ده ها اعلامیه را در رابطه به توقف کشتار افراد ملکی نشر کرده است، اما تمام آنها تاحال بدون پاسخ مانده اند.
در این اعلامیه از خانه پالی هایی که توسط نیروهای خارجی صورت می گیرد، نیز انتقاد شده و گفته شده است که باید این نیروها از تلاشی خانه های مردم خود داری کنند.
این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان چندی پیش نامه ای ۱۱ماده ای را به وزارت دفاع امریکا و ناتو فرستاد و در این نامه از مقام های نظامی امریکا و ناتو خواسته شده تا مسوولیت تلاشی خانه های مردم به اردوی ملی و یا نیروهای امنیتی دولت افغانستان گذاشته شود. در این نامه آمده بود که افزایش تلفات غیرنظامیان و تلاشی خانه های مردم توسط نیروهای خارجی حساسیت هایی را در برابر دولت افغانستان و نیروهای خارجی به وجود آورده است.
شماری از سناتوران پیشنهاد کردند که در حال حاضر هر سه قوه در افغانستان نظر مشابه در باره ی جلوگیری از تلفات ملکی دارند و باید با استفاده از این فرصت قانون مشخص برای نحوه ی فعالیت نیروهای خارجی در افغانستان به تصویب برسد.
این تعداد از سناتوران می گفتند که باید نامه ی وزارت دفاع به هردو مجلس پارلمان فرستاده شود و با آوردن اضافاتی درآن، برای نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان و سایر مقام های خارجی فرستاده شود.
حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان در کنفرانسی که با بان کی مون، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد در کابل داشت، گفت که کشمکش برسر تلفات ملکی اصلی ترین دلیل اختلافات حکومت افغانستان با امریکا بوده است. آقای کرزی در این کنفرانس گفت که اختلافات حکومت افغانستان پس از حوادث شیندند هرات و شینوار ننگرهار افزایش یافت، زیرا او از نیروهای خارجی به شدت انتقاد کرد و خواستار قطع چنین حملات بر مردم افغانستان شد.

دکمه بازگشت به بالا