نمایش فلم استیون سودربرگ درباره ی چه‌گوارا

نمایش»آرجنتاینی» فلم جدید کارگردان امریکایی برنده اسکار، «استیون سودربرگ» که بر اساس زندگی انقلابی مشهور آمریکای لاتین، ارنستو «چه» گوارا، است، در اسپانیا آغاز شد.
 به گزارش خبرگزاری فرانسه) فلم «ارجنتاینی» اولین نمایش جهانی‌اش را جمعه ۵ سپتامبر  در میان نظرات متفاوت منتقدان در  مادرید آغاز کرد.
 این فلم که هنرپیشه پورتوریکویی، بنییسیو دل تورو، در آن نقش چه گوارا را بازی می‌کند، مبارزه چریکی موفقیت‌آمیز گوارا و فیدل کاسترو را در سرنگونی دولت کیوبا در اواخر دهه ۱۹۵۰ روایت می‌کند.
دومین فلم سودربرگ درباره ی زندگی چه‌گورا با نام «چریک» که بازداشت و اعدام او را پس از تلاش اش برای سازمان‌دادن شورش مشابهی در بولیویی در دهه ۱۹۶۰ روایت می‌کند، هنوز اکران نشده است.
دل تورو پیش از این به خاطر بازی در نقش چه‌گوارا در این دو فلم در جشنواره سینمایی کن فرانسه جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرده بود.
 دل تورو در سال ۲۰۰۰ با بازی در فلم دیگری از سودربرگ با نام «قاچاق» جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را دریافت کرده بود. در این فلم که جوایز اسکار برای بهترین کارگردان، بهترین تدوین و بهترین فلم نامه را نیز دریافت کرد، دل تورو در نقش یک افسر پولیس مکسیکویی ظاهر شده بود.  
اما روزنامه محافظه‌کار اسپانیایی «ای.بی.سی» در نقدی بر فلم «ارجنتاینی»، نوشت که مشکل این فلم «سطحی‌‌بودن» تصویری است که بازیگر از چه گوا را به دست می‌دهد.
پرفرو‌ش‌ترین روزنامه اسپانیا، روزنامه دست چپی «ال‌پاییس» نیز نوشت: «سودربرگ سعی کرده است تا در این فلم فاصله‌اش را از چه گوارا حفظ کند و به این ترتیب فلم بیشتر از آن که سیاسی باشد، معلم مآب است.»
سودربرگ که  از فلم‌های دیگراش می‌توان به  «ارین بروکوویچ» و «اوسن الیون» اشاره کرد، در دیداری از مادرید، پایتخت اسپانیا در اوایل این هفته برای شروع نمایش فلم اش، گفت که قصد نداشته است که چه را «بزرگ جلوه دهد»، بلکه می‌خواسته است تا او را» درست همان چیزی که بود نشان دهد».

دکمه بازگشت به بالا