نشست پاریس بدون حضور ایران

نمایندگان قدرت‌های بزرگ جهان، مقام های ارشد افغان و همچنین همسایگان کشور روز گذشته در نشستی در پاریس، به بررسی راه‌های کمک به افغانستان پرداختند. سفر وزیر خارجه ایران روز گذشته بدون هیچ گونه توضیحی لغو شد. به گفته ی شماری از دیپلومات های غربی حتا سفیر ایران مقیم پاریس نیز در این نسشت حضور نیافته است.
این در حالی است که به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام‌های فرانسوی اعلام کرده‌اند هدف اصلی این نشست «تشویق همسایگان افغانستان، به ویژه ایران و پاکستان‌، به کمک به دولت افغانستان برای در دست گرفتن کنترول کشور» است.
روابط فرانسه و ایران چندی قبل در پی سخنان نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه در ارتباط به محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران به سردی گرایید.
نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، هفته گذشته ضمن تاکید بر لزوم گفتگو با رهبران ایران برای حل بحران هسته‌ای، با اشاره غیرمستقیم به محمود احمدی‌نژاد گفته بود: «برای من امکان‌پذیر نیست با شخصی که خواهان محو اسراییل از روی نقشه است، دست بدهم یا با او بر سر یک میز بنشینم».
ایران در اعتراض به این گفته‌ها، سفیر پاریس در تهران را احضار کرد و نسبت به تبعات این گونه سخنان در روابط میان دو کشور هشدار داد.
اگرچه محور اصلی مذاکرات نشست پاریس وضعیت اقتصادی و امنیتی افغانستان است، ولی نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در مورد اختلافات بین خود نیز به گفتگو خواهند پرداخت.
به گزارش خبرگزاری‌ها، آناند شرما، معاون وزیر خارجه هند، نیز قرار است در جریان این نشست با شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در مورد حملات تروریستی ماه گذشته به بمبیی مذاکره کند.
اگر منوچهر متکی در این نشست حضور پیدا می کرد، مجبور بود تاباریچار باوچر، معاون وزیر خارجه امریکا در یک میز بنشیند.
فرانسه می‌گوید نشست روز یکشنبه در تداوم اجلاس ماه جون است که در پاریس برگزار شد و کشورهای شرکت کننده در آن اجلاس متعهد شدند ۲۰ میلیارد یورو به بازسازی افغانستان کمک کنند.

دکمه بازگشت به بالا