معاون اوباما به پاکستان رفت

۸صبح، آژانس فرانس پریس: جو بایدن، معاون رییس جمهوری منتخب امریکا روز جمعه سفر خود به جنوب آسیا را از پاکستان، درست دو هفته قبل از انتقال قدرت به دموکرات آغاز کرده است.
آقای بایدن که در حال حاضر رییس کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده امریکاست با یک سناتور جمهوری خواه قرار است با رهبران پاکستان در ارتباط به افزایش تنش های میان هندوستان و پاکستان و نیز در ارتباط به «جنگ علیه تروریزم» گفتگو کند.
دفتر آقای بایدن، بدون ارایه جزییات بیشتر گفته است که وی قرار است به «کشورهای شرق آسیا» سفر کند. اما خود آقای بایدن در آغاز هفته گذشته گفته بود که وی قرار است به پاکستان، افغانستان و عراق سفر کند.
او گفته بود که قرار است برای دسته بندی و بررسی مسایل اساسی به این کشورها سفر کند.
سخنگوی سفارت امریکا در پاکستان گفته است که قرار است آقای بایدن و سناتور همراه اش با شماری از مقام های پاکستان دیدار کنند.
در همین حال یک مقام وزارت خارجه پاکستان به آژانس فرانس پریس گفته است که قرار است آقای بایدن و همراهان اش با آصف علی زرداری، رییس جمهور، یوسف رضا گیلانی، صدراعظم و جنرال اشفاق کیانی، فرمانده ارتش پاکستان دیدار کنند. این درحالی است که ارتش پاکستان از ابراز نظر در ارتباط به دیدار بایدن و کیانی، خودداری کرده است.
با این حال دفتر آقای بایدن گفته است که او به مثابه ی یک سناتور به این سفر رفته است تا تلاش های بیشتری را برای انسجام در جهت تطبیق برنامه ی بارک اوباما در « جنگ علیه تروریزم» در جنوب آسیا انجام دهد.
بارک اوباما، رییس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا که قرار است به تاریخ ۲۰ جنوری سال روان میلادی قدرت را از جورج بوش تحویل بگیرد، برنامه ی جدیدی را برای ختم جنگ در منطقه به ویژه افغانستان روی دست دارد.
ایالات متحده امریکا قرار است ۳۰هزار نیروی جدید را در سال روان میلادی به افغانستان اعزام کند تا در کنار مبارزه علیه طالبان، امنیت انتخابات و سرحدات مشترک افغانستان با پاکستان را تامین کنند.
مناطق قبایلی پاکستان که در حال حاضر عمده ترین پناهگاه تروریستان طالب و القاعده به شمار می رود، یکی از مهمترین مناطق جنگی نیروهای ایتلاف ضد تروریزم به رهبری امریکا در سال روان خواهد بود.
این در حالی است که فرمانده عمومی نیروهای امریکایی در خاورمیانه و آسیای مرکزی، جنرال دیوید پتریوس روز پنجشنبه هفته گذشته گفته بود که ختم منازعه افغانستان نیاز به « تلاش های منطقه ای» دارد که شامل پاکستان، هندوستان و شاید ایران نیز می گردد.
پتریوس گفته است: «پیشرفت در افغانستان نامکمل خواهد بود اگر استراتژی ای ساخته شود که در آن پاکستان شامل نباشد».
این در حالی است که نیروهای امریکایی به کمک سیا تاکنون ده ها حمله موشکی را به مناطق قبایلی از ماه اگوست سال گذشته اجرا کرده اند که در یکی از حملات موشکی در  روز اول جنوری سال روان فرمانده و معاون القاعده در پاکستان کشته شده است. گفته می شود این فرد کسی بود که حمله انتحاری بر هوتل ماریوت اسلام آباد را که بیش از پنجاه کشته و ده ها زخمی به جای گذاشت، طراحی کرده بود. هرچند مقام های پاکستانی بارها در ارتباط به حملات هوایی و موشکی امریکا به مناطق قبایلی اعتراض کرده اند، اما برخی ها می گویند که در ارتباط به حملات موشکی و بمباران مناطق قبایلی پاکستان، مقام های امریکایی و ارتش امریکا به توافق رسیده اند.
این در حالی است که در کنار مساله «جنگ علیه تروریزم»، جوبایدن و سناتور جمهوری خواه همراه اش در ارتباط به  تنش های بالا گرفته میان هندوستان و پاکستان گفتگو خواهند کرد.

دکمه بازگشت به بالا