مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد

یک استراتژی جامع و فراگیر جدید برای افغانستان باید در جلسه ی سران ناتو در ماه اپریل سال روان مورد توافق قرار گیرد. این مطلب را مشاور امنیت ملی رییس جمهور امریکا، جنرال جیمز جونز روز گذشته  به یک روزنامه آلمانی بیان کرده است.
جنرال جیمز جونز، که بعد از ظهر روز شنبه در نشست امنیتی مونشن نیز سخنرانی کرد، به این روزنامه آلمانی گفته است که مشکل افغانستان تنها با مسایل نظامی قابل حل نیست.
او گفته است که «همه چیز ویران نشده است، اما شرایط چندان هم خوب نیست».
او اضافه کرد که « ما به راه حل های دیگری به غیر از راه حل نظامی نیاز داریم». به نظر آقای جیمز جونز، سیستم قضایی افغانستان هنوز اصلاح نشده است و پولیس افغانستان نیز به صورت کامل آموزش ندیده است. روزنامه آلمانی که از آقای جیمز نقل قول کرده است، هم چنین نوشته است که یک استراتژی جامع و جدید باید برای افغانستان در جلسه سران ناتو در ماه اپریل سال روان تهیه شود.
مشاور امنیت ملی رییس جمهور امریکا هم چنان گفته است که حکومت افغانستان باید جلو تجارت مواد مخدر را بگیرد، زیرا تجارت این مواد به صورت زنجیره ای « شورش ها را تمویل می کند».
آقای جونز گفته است که در حال حاضر افزایش نیروهای نظامی در افغانستان به تنهایی، پاسخ نهایی به مشکل افغانستان نیست.
در عین حال جنرال جونز گفته است که اداره رییس جمهور اوباما قرار است سیاست خارجی آن کشور را نیز مورد بررسی عمومی قرار دهد.
 در حال حاضر آقای جونز همراه با جو بایدن، معاون رییس جمهوری امریکا همراه با ده ها مقام نظامی، دفاعی و کارشناسان امنیتی در شهر مونشن آلمان گرد هم آمده اند. در این نشست رییس جمهور کرزی، داکتر رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه و زلمی رسول مشاور امنیت ملی افغانستان نیز حضور دارند.
این در حالی است که یاپ دی هوپ شیفر، سرمنشی ناتو در نشست مونشن به روز شنبه از متحدان اروپایی این پیمان خواست تا به درخواست امریکا مبنی بر افزایش نیروهای شان در افغانستان پاسخ مثبت بدهند.
پس از سخنرانی آقای شیفر، انگلا مرکل، صدراعظم آلمان در سخنان خود درخواست امریکا را مبنی بر افزایش حمایت های نظامی در افغانستان در پرنسیپ بیان کرد، اما هیچ گونه تعهدی را در زمینه ی افزایش نیروهای آلمانی در افغانستان ابراز ننمود.

دکمه بازگشت به بالا