مذاکره با مخالفان با پذیرش قانون اساسی

پاتریکس مون، معاون معین وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، روز پنجشنبه طی کنفرانسی در کابل گفت که حکومت امریکا از سیاست دولت افغانستان در رابطه به مذاکره با مخالفان حمایت می کند، اما به شرطی که این توافق ها در مطابقت با قانون اساسی افغانستان قرار داشته باشد.

این مقام وزارت خارجه امریکا گفت آن عده از مخالفان دولت که تاکنون در مخالفت با نظام کنونی افغانستان قرار داشته اند، می‌توانند با پذیرش قانون اساسی و به زمین گذاشتن سلاح های شان به خانه و روستای شان برگردند و به زندگی عادی خود آغاز نمایند.
این اظهار نظر آقای پاتریکس مون در حالی بیان می شود که دولت افغانستان در تلاش برای گفتگو با طالبان برآمده است و وزیر خارجه ی کشور به تازگی گفته است که گفتگوها باطالبان آغاز شده است.
رییس جمهور کرزی تلاش دارد تا با جریان های اصلی مخالفان که ملاعمر و حکمتیار است، مذاکره نماید، این دوتن هنوز هم در لیست سیاه امریکا قرار دارند و دولت امریکا برای بازداشت آنها میلیون ها دالر جایزه تعیین کرده است.
وقتی از آقای پاتریکس مون در مورد مذاکره ی دولت با نمایندگان ملاعمر و حکمتیار سوال شد، او در پاسخ این سوال با احتیاط سخن گفت و خاطر نشان کرد که «در رابطه به این موضوع در مراحل بعدی تصمیم گرفته خواهد شد».
اما این مقام وزارت خارجه امریکا ملاعمر را یکی از «سرسخت ترین عناصر طالبان علیه دولت و مردم افغانستان عنوان کرد».
در همین حال برخی از صاحب نظران می گویند تلاش ها برای جداکردن ملاعمر و حکمتیار از گروه القاعده جریان دارد.
افزایش ناامنی ها
این مقام امریکایی گفت که در سه سال اخیر ناامنی ها افزایش یافته، اما حملات در این مدت بیشتر به شکل حملات انتحاری و بمب گذاری های کنارجاده ای بوده است.
به نظر آقای پاتریکس مون ضعف رهبری در دولت افغانستان و ناکارآمدی حکومت های محلی دوعامل اصلی بوده که طالبان با استفاده از آنها علیه دولت و به سود خود شان تبلیغ کرده اند. آقای مون گفت در صورتی حکومت های محلی نتوانند پاسخگوی نیازهای مردم در مناطق دور افتاده ی افغانستان باشند، واضح است که مردم برای حل قضایای شان به طالبان مراجعه می کنند.
این مقام وزارت خارجه امریکا تاکید کرد که استراتژی جدیدی برای افزایش توانمندی های حکومت های محلی به خصوص انتخاب والی ها و ولسوالان از میان افراد مسلکی و دادن امکانات بیشتر به حکومت های محلی، زیر دست گرفته خواهد شد و برای این منظور همکاری نزدیک با اداره ارگان های محلی برای بهبود و ضعیت حکومت های محلی، صورت خواهد گرفت.
آقای مون گفت که برای افزایش پروژه های بازسازی در روستاها و محلات دور افتاده ی افغانستان، با تیم های ولایتی بازسازی همکاری بیشتر خواهدشد.
پناه گرفتن طالبان در پاکستان پس از انجام حملات در داخل افغانستان علیه نیروهای دولتی و ناتو دیگر یکی، از عوامل ازدیاد ناامنی ها در افغانستان خوانده شد. پاتریکس مون گفت که «حملات طالبان از خاک پاکستان به افغانستان ماموریت امریکا در افغانستان را با چالش هایی مواجه کرده است».
او گفت با وجود روابط نیک میان رییس جمهور افغانستان و پاکستان
و ادامه ی عملیات ارتش پاکستان علیه طالبان و القاعده، وضعیت در هر دو کشور نگران کننده است.
به گفته ی آقای مون دولت امریکا در نظر دارد تا به منظور وارد آوردن فشار بیشتر بر طالبان در پاکستان، ارتش آن کشور را حمایت کند و پروژه های اقتصادی را در مناطق شمال پاکستان برای ایجاد فرصت های شغلی در این مناطق به راه اندازد.
وقتی از آقای پاتریکس مون در رابطه به تاکیدهای مکرر برخی از کشور های غربی از جمله انگلستان در رابطه به گفتگو با مخالفان دولت و جستجوی راهکارهای دیگر غیر از راه حل های نظامی پرسیده شد، او از استراتژی دولت اش در مورد آنچه که تاکنون در افغانستان ادامه داشته دفاع کرد، اما گفت که تلاش ها برای تجدید نظر در استراتژی امریکا در قبال افغانستان جریان دارد.
این مقام امریکایی بر ارسال نیروهای بیشتر به افغانستان تاکید کرد و گفت که هم رییس جمهور بوش و هم اداره ای که بعد از او در امریکا انتخاب می شود، افزایش شمار نظامیان در افغانستان را در اولویت قرار خواهند داد، زیرا به نظر آقای مون « آزاد سازی یک منطقه از کنترول مخالفان با نیروی اندک ممکن است اما حفظ آن نیازمند شمار بیشتر نظامیان است».
در این کنفرانس آقای مون با پرسش هایی در رابطه به نگرانی کشور های همسایه ی افغانستان در مورد گفتگو با طالبان مواجه شد. او گفت که دولت امریکا از سیاست های دولت افغانستان حمایت می کند و تلاش دارد تا این کشور روابط نیک با همسایگان اش داشته باشد.
مون گفت که افغانستان در حال حاضر در تلاش وارد کردن انرژی برق از همسایه های شمالی اش است، ایران عملا پروژه های بازسازی را در افغانستان به پیش می برد و روابط با پاکستان نیز نسبت به گذشته بهبود یافته است.

دکمه بازگشت به بالا