ماه‌عسل اوباما کوتاه خواهد بود

بلا‌فاصله پس از آن که باراک اوباما توانست در انتخابات روز چهارم نوامبر با یک پیروزی بزرگ به‌عنوان رییس‌جمهور جدید ایالا‌ت‌متحده انتخاب شود، ایمن الظواهری، مرد شماره دو القاعده، موضعی به شدت تند علیه او اتخاذ کرده و اوباما را یک «کا‌کاسیاه خانگی» توصیف کرد؛ این فقط مثل گرم کردن بود. در هفته‌های پس از آن، این گروه تروریستی بار‌ها به باراک اوباما تاخت و با سخنان زهر‌آلودی او را مورد خطاب قرار داد. اوباما «‌ریاکار»، قاتل «‌بی‌گناهان» ‌و دشمن «مسلمانان» توصیف شد. اوباما حتا متهم به دست داشتن در حملا‌ت اخیر اسراییل به نوار غزه شد که پیش از آغاز ریاست‌جمهوری او آغاز شد و به پایان رسید.

سخنگوی القاعده در ویدیویی که در انترنت منتشر شد، نوشت:
«‌او برادران و خواهران شما در غزه را با بی‌رحمی و شقاوت به قتل می‌رساند». سیل لغات نفرت‌آلود بخشی از آن موضوعی است که کارشناسان امور تروریزم اکنون باور دارند موضوعی قابل تامل و اندیشیدن در راستای پروپاگاندای گروه تروریستی القاعده علیه رییس‌جمهور جدید ایالا‌ت‌متحده است. رییس‌جمهوری که به نظر می‌رسد موی دماغ القاعده شده است. بدرقه جورج بوش، رییس‌جمهور ایالا‌ت‌متحده امریکا، القاعده را از داشتن رهبری در امریکا که بتواند جهان را در برابر او متحد کند محروم کرد. با حضور اوباما در کاخ‌سفید، القاعده با یک مشکل کاملا‌ جدی مواجه شده است. کارشناسان بر این باورند که رییس‌جمهور جدید امریکا که در رقابت‌های انتخاباتی به شدت بر پایان جنگ در عراق و بستن زندان‌نظامی گوانتانامو تاکید داشت، بر‌اساس نظر‌سنجی‌های اخیر به شدت در جهان اسلا‌م محبوب است. این که آیا محبوبیت اوباما در آینده هم به میزان فعلی خواهد بود یا نه هنوز معلوم نیست. روز جمعه دولت جدید ایالا‌ت‌متحده امریکا نشان داد که قصد دارد یکی از سیاست‌های ضدتروریستی بوش را ادامه دهد و به سیا «سی آی ای» اجازه دهد تا به حملا‌ت موشکی خود به تروریست‌های مستقر در مناطق خود‌مختار قبیله‌ای در منطقه ی پاکستان ادامه دهد.
اما به نظر می‌رسد تغییرات در واشنگتن موقعیت رهبران القاعده را دچار لغزش کرده است؛ رهبرانی که به شدت تلا‌ش می‌کنند نشان دهند بوش و اوباما فرقی با یکدیگر ندارند. پاول پیلا‌ر، یکی از مقام های سابق ضد‌تروریستی سازمان سیا که در دانشگاه جورج تاون درس امنیت ملی تدریس می‌کند، بر این باور است: «‌بی‌اطمینانی زیادی درباره ی علل مخالفت و دشمنی آنان وجود دارد». پیلا‌ر اضافه می‌کند: «برای القاعده تصاویر و لحن جورج بوش بسیار مناسب‌تر بود». سخنان تند القاعده علیه جورج بوش به هفته‌ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری باز می‌گردد؛ زمانی که بسیاری از مفسران در سایت‌های مختلف این بحث را مطرح کرده بودند که کدام یک از نامزد‌های دو حزب اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری ایالا‌ت‌متحده می‌تواند برای جنبش جهاد‌گران بهتر باشد. در حالی که عقاید متفاوت بود اما اجماع کلی این بود که سناتور جمهوری خواه ایالت آریزونا جان مک‌کین بهتر از باراک اوباما خواهد بود چرا که بیشتر از هرکس دیگری این احتمال وجود داشت که ادامه‌دهنده ی سیاست‌های جورج بوش رییس‌جمهور پیشین ایالا‌ت متحده در جنگ علیه شبه‌نظامیان خواهد بود.
اما بلا‌فاصله پس از انتخابات، حملا‌ت جنبه شخصی به خود گرفت. ایمن الظواهری در پیامی که روز ۱۶ نوامبر، ۱۲ روز پس از انتخابات روی انترنت فرستاد، اوباما را در جهتی مخالف با جامعه قابل احترام سیاهان امریکا مانند مالکوم ایکس توصیف کرد و سپس او را به‌عنوان «کاکا سیاه خانگی» توصیف کرد و گفت که او تنها اجراکننده فرامین سفید‌پوستان قدرتمند است.
از آن زمان به بعد و پس از آن که اوباما تلا‌ش کرد تا سیاست‌های جدیدی را جایگزین سیاست‌های جورج بوش رییس‌جمهور جدید ایالا‌ت‌متحده کند، حملا‌ت لفظی القاعده شدید‌تر از قبل و متناوب‌تر شد و به طور مشخص مسلمانان را خطاب قرار داده است. در روز ششم جنوری، الظواهری با انتشار پیامی خواستار جهاد جهانی مسلمانان برای مبارزه علیه حمله ی نظامی اسراییل به نوار غزه شد. او سپس تلا‌ش کرد تا حمله ی اسراییل به نوار غزه را به‌عنوان ‌پیوند‌های زنجیر‌وار جنگ‌های صلیبی علیه اسلا‌م و مسلمانان و اوباما را در ابتدای این زنجیره توصیف کند. الظواهری که متولد مصر است، در پیامی خطاب به برادران مسلمان و مجاهدین گفت: «‌این حملا‌ت هدیه اوباما به شما پیش از وارد شدن او به کاخ‌سفید است».
الظواهری اضافه کرد: «‌این اوباما است، کسی که ماشین دروغگویی امریکایی‌ها تلا‌ش می‌کند او را به‌عنوان نجات‌دهنده‌ای که سیاست‌های امریکا را تغییر خواهد داد معرفی کند». چند روز پیش از آغاز به کار اوباما، اسامه بن‌لا‌دن رهبر القاعده سعی کرد سیاست‌های اوباما را مورد استهزا قرار دهد. او در این‌باره گفت: «‌موضوع این نیست که اوباما چه کاری انجام می‌دهد، موضوع این است که او شکست خواهد خورد».
بن‌لا‌دن اضافه کرد: ‌اگر او از جنگ عقب‌نشینی کند، متحمل یک شکست نظامی شده است و اگر به جنگ ادامه دهد بحران اقتصادی موجود در امریکا را عمیق‌تر خواهد کرد. بوش چگونه توانست از پس دو جنگ و نه یک جنگ بر‌آید و نتوانست آنان را ادامه دهد؟ ما در راهی هستیم که می‌توانیم جبهه‌های جدیدی را با اجازه خداوند باز کنیم. جمعه، یعنی یک روز پس از آن که اوباما دستور تعطیلی زندان گوانتانامو را صادر کرد، القاعده بار دیگر با استفاده از حجم سنگین لفاظی‌هایش تلا‌ش کرد تا رییس‌جمهور جدید امریکا را هدف قرار دهد. در همان روز تصاویری تلویزیونی از دو زندانی که پیش‌تر در گوانتانامو به سر می‌بردند، منتشر شد. ابوسفیان الزیدی الشهری که خود را به‌عنوان معاون فرمانده القاعده در شبه‌جزیره عربی معرفی کرد در این ویدیو گفت: «به کمک خداوند متعال، زندان تنها مقاومت ما را در راه آنچه می‌خواهیم به دست آوریم و جهاد در این راه افزایش داد». بسیاری از کارشناسان در این‌باره گفتند که پیام اخیر ویدیویی بن‌لا‌دن نشان می‌دهد که او تا چه حد از اوباما مرعوب شده است. ریتا کتز در این‌باره می‌گوید: «رهبری القاعده به شدت نگران حجم وسیع حمایت‌ها از اوباما در کشورهای مسلمان و عرب است».
برای مبارزه با این تهدید، القاعده دست به جنگ روانی علیه اوباما زده است و این هدف را با پیوند دادن سیاست‌های اوباما به سیاست‌های بوش از جمله اشغال عراق و افغانستان دنبال می‌کند. به گفته ی یکی از مقام های سیا، بدون توجه به آن که اوباما چه تصویری در جهان اسلا‌م دارد و چه اقدام های انجام خواهد داد، نظرات در مورد او در ماه‌های آینده تغییر خواهد کرد. برای کشورهای مسلمان و همین‌طور برای امریکا؛ آنچه برای مردم تعیین‌کننده خواهد بود نه جنگ روانی که سیاست‌های عملی دولت اوباما خواهد بود. پیلا‌ر هم در این مورد می‌گوید: «اوباما ناگزیر است، تصمیم‌هایی اتخاذ کند که محبوب است و قطعا مورد استفاده پروپاگاندیست‌ها قرار خواهد گرفت. من فکر می‌کنم ماه‌عسل اوباما و رای‌دهندگان امریکایی کوتاه و شکننده خواهد بود».

 

دکمه بازگشت به بالا