فرمان کرزی واکنش ها را بر انگیخت

سفارت ایالات متحده امریکا در کابل با صدور اعلامیه خبری با فرمان اخیر حامدکرزی رییس جمهور کشور در مورد زمان برگزاری انتخابات سال آینده ریاست جمهوری مخالفت کرده و گفته است که امریکا از تاریخی که قبلا توسط کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام شده بود، حمایت می کند.
کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان چند ماه پیش اعلام کرد که به دلیل خرابی اوضاع و نبود امکانات لازم، انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی با سه ماه تاخیر در ۲۹ اسد سال آینده برگزار می شود.
اعلام این تاریخ از سوی کمیسیون انتخابات باعث واکنش های تند اعضای مجلس نمایندگان و رسانه های داخلی کشور، اما با حمایت سفارت امریکا در کابل و برخی کشور های دیگر همراه شد.
با این حال حامد کرزی، رییس جمهور کشور پس از مدت ها بحث و مخالفت ها در مورد زمان برگزاری انتخابات، روز شنبه با صدور فرمانی از کمیسیون انتخابات خواست تا شرایط لازم را برای برگزاری انتخابات در زمان قانونی آن فراهم کند.
اما سفارت امریکا در کابل اعلامیه خبری گفته است: “ایالات متحده امریکا از اصول اساسی که توسط  رییس جمهور کرزی قلمداد گردیده، حمایت نموده و بار دیگر، ماه اگوست( ماه اسد) را طوری که از طرف کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان  پیشنهاد گردیده، بهترین زمان  برای برگزاری اننخابات می خواند.  بدین وسیله  تمام  افغان ها قادر خواهند بود تا ترجیح سیاسی شان را در یک فضای مصوون اظهار نمایند”.
این اعلامیه افزوده است:” افغانستان نیاز به مراحل منظم ، آزاد و دموکرات دارد، تا از ادامه ی حکومت داری و ثبات سیاسی درجریان انتخابات اطمینان به دست آید. ایالات متحده امریکا از تمام احزاب می خواهد تا باهم یک جا به خاطر نایل آمدن به هدفی که ایالات متحده امریکا  نیز از آن حمایت می کند، کار کنند. دراین مراحل، ایالات متحده امریکا از هیچ نامزدی حمایت نکرده  و با هیچ نامزدی مخالفت نیز ندارد”.
اما براساس قانون اساسی کشور، دوره کاری رییس جمهور در جوزای سال آینده به پایان می رسد و انتخابات ریاست جمهوری نیز، باید سی تا شصت روز قبل از ختم دوره کاری رییس جمهور برگزار شود.
بااین حال فرمان اخیر حامد کرزی در مورد برگزاری انتخابات، باعث ابراز واکنش شماری از اعضای پارلمان افغانستان شده است.
صبغت الله مجددی، رییس مجلس سنا، فرمان اخیرآقای کرزی را غیرعملی خوانده و گفته است که بنابر نبود امکانات و خرابی اوضاع امنیتی در کشور، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال آینده عملی نیست. آقای مجددی گفت:” فرمان رییس جمهور کرزی یک درصد هم عملی نیست، طوری که (برگزاری انتخابات) در ماه اسد اعلام شده، درست است. انتخابات که مصرف دارد و نه جامعه جهانی قبول دارد و نه هم پول می دهد. شرایط و امکانات نیز وجود ندارد بنا انتخابات به وقتی که کمیسیون انتخابات تعیین کرده، برگزار شود”.
قانون اساسی” بزمرده”
با آن که آقای کرزی از اعلام تاریخ انتخابات توسط کمیسیون برگزاری انتخابات حمایت کرده بود، اما برخی از کارشناسان معتقدند که رییس جمهور پس از آن که مورد انتقاد های شدید رسانه ها و اعضای مجلس نمایندگان قرار گرفت، فرمان جدیدی را برای برگزاری انتخابات براساس قانون اساسی کشور صادر کرد.
داکتر رمضان بشردوست، یک تن از اعضای مجلس نمایندگان و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، می گوید که دولتمردان کشور از قانون اساسی طی پنج سال اخیر” بز و بزکشی ساخته اند و هر وقت که منافع شخصی شان تقاضا کرده است، این بزمرده( قانون اساسی) را می کشانند”.
به گفته ی آقای بشردوست، آقای کرزی چندی قبل از اعلام تاریخ انتخابات توسط کمیسیون انتخابات حمایت کرد و گفت که این تاریخ مطابق قانون است اما، امروز می گوید که انتخابات ریاست جمهوری قبل از ماه جوزا سال آینده برگزار شود. او گفت:” من نمی دانم که طی چند ماه اخیر قانون اساسی تغییر کرد و یا این که آقای کرزی بعد از پنج سال اولین بار قانون اساسی را خواند ومتوجه این موضوع شد. بنابراین هیچ کس تصمیمی نمی گیرد که مطابق منافع ملی باشد و هرکس منافع شخصی خود را در لفافه های قانون اساسی، مذهب ، ایدیولوژی، دین و قوم دنبال می کند”.
در همین حال شکریه بارکزی، یک تن از اعضای مجلس نمایندگان می گوید که این مجلس چند ماه قبل در مورد زمان برگزاری انتخابات فیصله کرده بود و اکنون نمی خواهد که دوباره برعلیه فیصله ی خود قرار بگیرد.
اومی افزاید که تاریخ انتخابات دراین کشور معضل قانونی و حقوقی نیست، بلکه  مشکل سیاسی است که سیاستمداران در این کشور می خواهند از هرآنچه که ” به اصطلاح دریک مقطع قانون گریزی و قانون شکنی است “، به منافع شخصی خود کار گیرند.
خانم بارکزی می افزاید، با آن که آقای کرزی قبلا از اعلام تاریخ انتخابات توسط کمیسیون حمایت کرده بود، اما فرمان اخیر را به جا صادر کرده و از این طریق می خواهد نشان دهد که زعامت آینده افغانستان را مشروع تمثیل کند.
گرچند شکریه بارکزی فرمان اخیرآقای کرزی را در مورد زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به جا توصیف می کند، اما تاکید دارد که روحیه قانون گریزی در این کشور حاکم است و قانون در افغانستان همیشه برای زیردستان جامعه بوده است.
کمیسیون برگزاری انتخابات نبود امکانات و خرابی اوضاع امنیتی را از جمله دلایل عمده برای تاخیر انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرده بود. به گفته ی خانم بارکزی، این کمیسیون اگر اصولی برخورد کند می تواند به این معضل نقطه ی پایان بگذارد.

دکمه بازگشت به بالا