غرب نیز تصمیم خود را گرفته است

نشریه وال استریت جورنال امریکا، در شماره روز چهارشنبه ۲۶ نوامبر خود سخنان رییس جمهور حامدکرزی را مبنی بر تعین تقسیم اوقات معین جهت مبارزه با تروریزم به بررسی گرفته است. نویسنده این مقاله در عنوان مطلب سخنان حامد کرزی را انتقاد تند برعلیه ناتو و امریکا خوانده و این سوال را مطرح کرده است که چرا حامد کرزی در شرایطی که بارک اوباما، رییس جمهور منتخب امریکا خواستار افزایش نیروهای آن کشور در افغانستان است و مصمم به نابودی القاعده می باشد، این اظهارات را بیان می کند.
نویسنده در حالی که سخنان حامد کرزی را مطبوع خاطر بارک اوباما ندانسته است، می گوید که کرزی در سال ۲۰۰۱ با حمایت امریکا به قدرت رسید و هفت سال متواتر از حمایت کامل آن کشور برخودار بود، اما اکنون که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حال نزدیک شدن است، او به جامعه جهانی پشت کرده و با حلقاتی محافظه کار و رهبران قبایل خود را نزدیک ساخته است، تا خود را از انتقاد های جامعه جهانی مبنی بر فاسد بودن حکومت اش برهاند و در نزد مردم از خود یک رهبر ملی ترسیم کند.
این در حالی است که رییس جمهور کرزی در جریان دیدار با هیات حقیقت یاب شورای امنیت سازمان ملل متحد که در حال دیدار از افغانستان اند، گفته است که یا تقسیم اوقات زمانی برای ختم مبارزه با تروریزم تعین کنند و یا به دولت افغانستان اجازه دهند که با طالبان مذاکره کند. قبلا نیز رییس جمهور کرزی در بازگشت از سفر اش از ایالات متحده امریکا و در پی ملاقات خصوصی با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی و آصف علی زرداری، رییش جمهور پاکستان گفته بود که امنیت ملاعمر را برای مذاکره تامین می کند و در صورتی که جامعه جهانی با این مساله مخالف باشند می توانند یا او را برطرف کنند و یا از افغانستان خارج شوند.
این در حالی است که نویسنده وال استریت جورنال به نقل از شماری از دیپلومات های غربی که از آنها نامی نبرده است، می گوید، آنها می دانند که انتقاد های کرزی ناشی از نزدیک شدن فصل انتخابات است که بیشتر به خاطر جلب افکار عامه داخلی افغانستان بیان می شود. با این حال به گفته نویسنده وال استریت جورنال، منظور از آنچه که کرزی بیان می کند، افکار عامه جهانی نیز است، چرا که دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، نسخه انگلیسی سخنان کرزی را به روزنامه نگاران خارجی فرستاده است. به گفته نویسنده این گونه واکنش ها و اظهارات کرزی تنها بر چالش های پیش روی آقای اوباما که افغانستان را اولویت سیاست خارجی خود عنوان کرده، می افزاید.

دکمه بازگشت به بالا