عذرخواهی روشنفکران ترکیه بابت کشتار ارمنی‌ها

چند استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار ترکیه در نامه‌ای سرگشاده بابت کشتار ارامنه به دست نیروهای عثمانی در خلال جنگ جهانی اول از این قوم عذرخواهی کرده‌اند.
به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، سه پژوهشگر و استاد دانشگاه و یک روزنامه‌نگار به نام علی بایرام‌اوغلو در این نامه ی سرگشاده مردم ترکیه را به امضای دادخواستی انترنتی و حمایت از مفاد نامه دعوت کرده‌اند.
این افراد با انتشار این نامه یکی از بزرگ‌ترین خط‌قرمزها در جامعه ترکیه را زیر پا گذاشته‌اند. دولت ترکیه پیشتر چندین نویسنده از جمله اورهان پاموک، برنده جایزه نوبل ادبیات، را به دلیل حمایت از «ادعای قتل عام ارامنه» مورد پی‌گرد قانونی قرار داده است.
ترکیه این گفته ی گروهی از مورخان و دولت ارمنستان مبنی بر قتل عام یک و نیم میلیون ارمنی‌تبار به دست نیروهای عثمانی را رد می‌کند. مقام‌های ترک معتقدند که آمار کشته‌شدگان بسیار کمتر از این بوده و نیز می‌گویند که اغلب قربانیان به دلیل بیماری جان خود را از دست داده‌اند.
تاکنون بیش از ۲۰ کشور کشتار ارمنی‌ها را نسل کشی دانسته اند. در سال ۲۰۰۷ بنیاد الی ویزل برای بشریت، نویسنده یهودی، برنده جایزه نوبل و بازمانده هولوکاست، در نامه ای که به امضای بیش از ۵۰ برنده جایزه نوبل رسیده، از دولت ترکیه خواست که «نسل کشی» ارمنی‌ها را به رسمیت بشناسد.
امضاکنندگان این نامه همچنین خواستار بهبود روابط بین ارمنستان و ترکیه شده اند.
مقام‌های ترک همچنین می‌گویند ارمنی‌ها هم «پس از متحد شدن با روسیه در برابر نیروهای عثمانی بسیاری از ترک‌ها را به قتل رساندند».
احمد اینسل، باسکین اوران و چنگیز اختر به همراه علی بایرام‌اوغلو در نامه ی خود نوشته‌اند: «وجدان من عدم حساسیت و انکار فاجعه بزرگی که ارمنی‌های عثمانی را در سال ۱۹۱۵ قربانی کرد نمی‌پذیرد. من این بی‌عدالتی را رد می‌کنم و به سهم خود با برادران ارمنی‌ام هم دردی می‌کنم. من از آن ها عذر می‌خواهم».
انتشار این نامه از هم اکنون باعث واکنش شدید ناسیونالیست‌های افراطی ترکیه شده و آن را «خیانت» و «توهین به ملت ترک» نامیده‌اند.
آقای اختر که استاد مطالعات اروپا در دانشگاه باغچه‌سحر در شهر استانبول است، می‌گوید مردم ترکیه باید از این که به دلیل سیاست رسمی کشور حتا قادر به بحث درباره ی این مساله نیستند عذرخواهی کنند، «سیاستی که با تکیه بر آن بحث آزاد درباره ی سرنوشت ارامنه سرکوب شده است».
او در مصاحبه با روزنامه ترکی «وطن» می‌گوید: «امروز بسیاری از مردم ترکیه بی آن که نیت سو داشته باشند فکر می‌کنند اتفاقی برای ارمنی‌ها نیفتاده است. بر اساس تاریخ رسمی این توجیه تبلیغ می‌شود که حادثه‌ای معمولی بوده که به شرایط جنگ جهانی اول بستگی داشته است. اما متاسفانه واقعیت چیز دیگری است».
انتشار این نامه با تجدید رابطه احتمالی میان ترکیه و ارمنستان همزمان شده است.  عبدالله گل، رییس جمهور ترکیه، در ماه سپتامبر به دعوت همتای ارمنی خود، سرژ سرکیسیان، در ایروان به تماشای یک مسابقه فوتبال میان تیم‌های ملی دو کشور نشست.

دکمه بازگشت به بالا