صادق خرازی: هم ایران و هم امریکا تمایل به همکاری دارند

سه دهه از خصومت بین ایران و امریکا می‌گذرد و در این مدت ما شاهد تقابل و گاه حدی از همکاری بوده‌ایم. وضعیت فعلی تامین‌کننده ی منافع ملی و امنیت هیچ یک از طرفین نیست.
این مقدمه ی مطلبی است به قلم صادق خرازی، سفیر سابق ایران در فرانسه که در شماره پنجم مارچ روزنامه فایننشیال تایمز به چاپ رسیده است.
صادق خرازی در ابتدای مطب خود استدلال می‌کند که استراتژی نومحافظه‌کاران امریکا علیه ایران و در کل منطقه باعث شکست روند احیای اعتماد بین دو کشور امریکا و ایران شد. اکنون رییس جمهور اوباما این فرصت را دارد که با تغییر لحن آزاردهنده ی خود در قبال ایران سیاست امریکا را در قبال این کشور تغییر دهد.
صادق خرازی در ادامه می‌نویسد: «کاملا مشخص است که در هر دو طرف تمایل به همکاری و تجدید مناسبات وجود دارد. تضمین امنیت عراق، سرکوب عوامل بنیادگرا و تروریست در افغانستان و همین طور بر چیدن پایگاه‌های تروریستی در پاکستان و برخی از کشورهای عربی و بالاخره مبارزه‌ای موثر با تولید و قاچاق مواد مخدر همه زمینه‌هایی برای گسترش همکاری امریکا در منطقه است».
صادق خرازی تاکید می‌کند که رهبران ایران بدون دریافت امتیازاتی حاضر به همکاری با امریکا نخواهند بود، چون تجارب گذشته نشان داده وقتی که ایران در مورد عراق و افغانستان با امریکا همکاری کرد نه تنها امتیازی دریافت نکرد، بلکه با فشار بیشتر از سوی امریکا مواجه شد.
آقای خرازی مدعی است که اکنون دو طرف به یک معامله ی بزرگ نیاز دارند. اگر امریکا سیاست جدیدی را در قبال ایران در پیش گرفته و خود را از فشار لابی‌های اسراییلی و عرب رها سازد، دو طرف می‌توانند به شکل منطقی تمامی  مسایل مورد اختلاف خود را حل و فصل کنند.
وی اضافه می‌کند که علاوه بر امنیت در عراق و مبارزه با تروریزم در افغانستان و کل منطقه امریکا و ایران می توانند در مورد مسایلی نظیر امنیت انرژی و همین طور تعیین یک نظام امنیتی که در برگیرنده ی منافع تمام بازیگران مهم منطقه‌ای باشد، گفتگو کنند.
سفیر پیشین ایران در فرانسه در ادامه می‌نویسد: «یکی از عناصر مهم در تغییر روش امریکا در قبال ایران به رسمیت شناختن حق ایران در برخورداری از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح‌ آمیز و طبق معاهده ی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است. برخورداری از تکنولوژی هسته‌ای برای ملت و حکومت ایران یک موضوع غیر قابل معامله است».
آقای خرازی یادآور می‌شود که مذاکرات سه دولت اروپایی با ایران بر سر این موضوع همواره به خاطر فشارهای امریکا بی‌نتیجه مانده است و امریکا با تغییر موضع خود در این مورد می‌تواند وارد گفتگوهای مستقیم و سازنده‌ای با ایران شود.
نویسنده تاکید می‌کند که دولت جدید امریکا باید تمامیت سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد و باید با ایران به عنوان یک طرف گفتگوی برابر برخورد کند. سیاست‌هایی نظیر مهار دوگانه، تحریم و تغییر رژیم به جایی نرسیده‌اند. برای موفقیت در تجدید مناسبات ضمن به رسمیت شناختن حق ایران در برخورداری از تکنولوژی هسته‌ای، دوطرف می‌توانند برای تامین منافع امنیتی خود در منطقه و کل جهان به نوعی توافق برسند.
صادق خرازی می‌نویسد: «امریکا با درک بهتری از مسایل خاورمیانه و نقش واقعی بازیگران مهم در منطقه می‌تواند از تلفات بیشتر نیروهای خود جلوگیری کند. امریکا با ادامه ی خصومت با ایران هیچ گاه نمی‌تواند به موقعیت با ثباتی در منطقه دست یابد».
نویسنده یاد آوری می کند که تمام اظهار نظرهای تا به امروز رییس جمهور اوباما و پیام‌های او به ایران نتوانسته است سران حکومت را در تهران قانع کند. او به سخنان جو بایدن، معاون ریاست جمهوری امریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ اشاره می‌کند و می‌گوید: تکرار سیاست‌هایی نظیر تهدید و تشویق، باعث دلسردی رهبران ایران شده است.
به اعتقاد نویسنده، ارسال پیام‌های مسالمت‌جویانه به ایران و همزمان تلاش برای قانع کردن سایر کشورها به حمایت از موضع جدید امریکا در قبال ایران تکرار همان سیاست‌های جورج بوش در قالب کلماتی جدید است.
صادق خرازی می‌نویسد: «ایران می‌خواهد گام‌های عملی ببیند که نشان‌دهنده، نیت خیر امریکا باشد. این می‌تواند به شکستن بن بست بین دو طرف کمک کند. ایران از عدم مداخله امریکا در امور داخلی ایران استقبال کرده و برای حل اختلافات دو طرف به شکلی مسالمت‌جویانه و در سطحی برابر تلاش خواهد کرد. دولت امریکا در عین حال باید در برگزیدن مسوول ویژه امور ایران هوشیار باشد. آنها باید وارد مذاکرات موثر و جدی شوند و نه صرفا گشایش نوعی تماس».
صادق خرازی معتقد است که برخورد منعطف و سیاست‌های واقع‌بینانه از سوی امریکا می‌تواند توجه رهبران ایران به خصوص ایت‌الله خامنه‌ای را جلب کند. تغییر لحن برای ایران کافی نیست. آنچه که ایران می‌خواهد، سیاستی جدید از سوی امریکاست تا با اتکا به آن بتواند پس از سی سال قطع تماس افکار عمومی را برای از سرگیری مناسبات قانع کند.
مقاله ی صادق خرازی با این جملات به پایان می‌رسد: «ایران معتقد است که یک قدرت منطقه‌ای است و از موقعیت استراتژیک و ژیوپولتیک ویژه‌ای برخوردار است. ایران برای رسیدن به این موقعیت و حفظ آن بهای گزافی پرداخته است. درک این موضوع می‌تواند به حل مشکل در مناسبات با ایران کمک موثری بکند».

دکمه بازگشت به بالا