فردا سرنوشت برگه جنجالی در مجلس مشخص می‌شود

۸صبح، کابل: برگه‌ای که سرنوشت ریاست مجلس نماینده‌گان در گروه آن مانده است، فردا چهارشنبه بیست‌ونهم جوزا بین اعضای مجلس به رأی گذاشته می‌شود.

مهدی راسخ، عضو مجلس، می‌گوید که نماینده‌گان در جلسه عمومی روز سه‌شنبه خود موفق نشدند تا سرنوشت برگه‌ی جنجالی را که در انتخابات ریاست مجلس استفاده شده بود، روشن کنند.

این برگه دارای یک «نقطه» اضافی است که به نفع میررحمانی رحمانی در دور دوم انتخابات ریاست مجلس در بیست‌وهفتم ماه ثور استفاده شده است.

این برگه که قبلاً باطل اعلام شده بود، قرار شده است به رأی عمومی گذاشته شود؛ زیران شماری از نماینده‌گان می‌گویند که نقطه اضافی در این برگه نمی‌تواند به صحت آن لطمه بزند.

قرار بود این رأی‌گیری روز سه‌شنبه انجام شود، اما به دلیل اختلاف نظر بر سر شیوه رأی‌گیری در درون مجلس، این کار نشد.

مهدی راسخ می‌گوید که نماینده‌گان پس از جنجال‌های بسیار توافق کردند تا ابتدا بر سر شیوه رأی‌گیری درباره سرنوشت این برگه با هم توافق کنند.

به گفته او، برای این کار دو بار رأی‌گیری شد و با اکثریت آرا فیصله شد که درباره سرنوشت برگه جنجالی روز چهارشنبه به صورت علنی رأی‌گیری شود.

نماینده‌گان هم‌چنان توافق کرده‌اند در صورتی که صحت این برگه در رأی‌گیری علنی تأیید شود، به میررحمان رحمانی اجازه داده شود به عنوان رییس به کارش آغاز کند؛ در غیر این صورت، انتخابات برای تعیین رییس مجلس باید به صورت مجدد میان نامزدان تازه برگزار شود.

در دور دوم انتخابات ریاست مجلس در بیست‌وهفتم ثور میررحمان رحمانی و کمال‌ناصر اصولی با هم رقابت کردند.

رحمانی در این انتخابات ۱۲۳ رأی و اصولی ۵۵ رأی به دست آوردند. در این انتخابات، ۱۳ رأی سفید، ۵۳ رأی باطل و ۳ رأی مفقود اعلام شده بود. بعدتر در نتیجه بازشماری آرا، یک کاغذ سفید از صندوق بیرون شد و به این ترتیب آرای مفقودشده به ۲ رأی تقلیل یافت.

اما از آن‌جایی که نصاب مجلس ۲۴۷ نفر اعلام شده بود، شماری از اعضای مجلس پیروزی رحمانی در این انتخابات را نپذیرفتند. به استدلال آن‌ها، رحمانی برای پیروزی به ۱۲۴ رأی (۵۰ درصد + ۱) نیاز داشت که یک رأی کم آورده بود.

از آن زمان تا کنون یک ماه سپری شده است، اما نماینده‌گان مجلس موفق نشده‌اند سرنوشت کرسی ریاست این نهاد را مشخص کنند.

دکمه بازگشت به بالا