شرایط بسیار نامطلوب کودکان کار در سراسر جهان (قسمت دوم)

بررسی‌های دیده‌بانان حقوق بشر درباره‏ی وضعیت کودکانی که در کارخانه‌های نساجی و بافت انواع منسوجات فعالیت می‌کنند، نشان داد هر سال رقمی برابر یک میلیون کودک تنها به انجام جدا کردن اجساد حشرات از غوزه‌های پنبه، پیله‌های کرم ابریشم و… مشغول هستند؛ که اشتغال به این امور از بارزترین نمونه‌های بیگاری کودکان است. مهم‌تر آن که اغلب این کودکان در مقابل کار بیهوده و طاقت‌فرسای خود فقط یک وعده غذا دریافت کرده و هیچ مزدی دریافت نمی‌کنند. در اکوادور نیز وضعیت کودکان کار به همین منوال است. در این کشور حدود ۶۰۰ هزار کودک در زمین‌های زراعی به کار مشغول هستند که نیمی از آن‏ها فقط به چیدن کیله از درختان و بسته‌بندی آن‏ها مشغول هستند. فراموش نکنیم آن‏ها نیز دستمزدی دریافت نکرده و یا دستمزد آن‏ها به یک وعده‏ی غذا و یا چند سکه محدود می‌شود.
گزارش‌های دیده‌بانان حقوق بشر از ایالات متحده امریکا، حاکی از آن است که بیش از یک میلیون و ۳۰۰هزار کودک فقط در مشاغلی چون کار در زمین‌های زراعی، کاشت انواع گیاهان، جمع‌آوری محصولات زراعی، کار در کارخانه‌های تولید مواد غذایی، نساجی، پاک کردن دانه‌های گیاهی و… فعال هستند که این کودکان نیز در شرایط بسیار نامطلوبی به بیگاری مشغول هستند. در هند نیز بسیاری از کودکان به گروه‌هایی موسوم به «گروه‌های کار کودکان» وارد شده و به صورت گروهی به کار در مشاغل پست و زیان‌آور مجبور می‌شوند. رقم دقیق این کودکان به ۱۵ میلیون نفر می‌رسد که نزدیک به نیمی از آن‏ها در مکان‌های نامعلوم مشغول به کار هستند و بیش از نیم دیگری از این کودکان در نگهداری از زمین‌های زراعی، کاشت و جمع‌آوری محصولات زراعی و مشاغلی از این دست در حال کار بوده و نسبت به گروه نخست شرایط قابل قبول‌تری دارند.
آمار منتشره‌ از سوی سازمان بین‌المللی کار در سال ۲۰۰۲، نشان دهنده‌ ی فعالیت بیش از ۳۵۲ میلیون کودک زیر ۱۸ سال به عنوان نان‌آور و فراهم‌ کننده‌ درآمد خانواده در سطح دنیا است که از این تعداد، حدود ۲۴۶ میلیون کارگر رسمی هستند. گزارش اخیر سازمان جهانی کار نشان می‏دهد: به طور کلی از هر ۶ کودک در دنیا یک کودک، کار می‏کند.
۲۱۸ میلیون کودک ۱۷-۵ ساله در کل دنیا کودک کار محسوب می‏شوند.
۱۲۶ میلیون کودک در شرایط دشوار مشغول به کار هستند. مناطق آسیا و اقیانوسیه بالاترین رقم کارگران کودک را دارند (۱۲۲ میلیون کودک کار). جنوب صحرای افریقا بیشترین نسبت کودکان کار را دارد، که ۲۶ درصد ازکودکان اش (۴۹ میلیون) مشغول به کار هستند.
۱۳درصد کودکان برای کسب روزانه یک دالر، خیابانی شده‏اند.
۱۸ هزار کودک در روز قربانی گرسنگی می‏شوند
رییس برنامه‏ی غذایی سازمان ملل متحد گفت: «روزانه ۱۸ هزار کودک در سراسر جهان بر اثر گرسنگی جان خود را از دست می‏دهند. این درحالی است که می‏توان تنها با چند دالر آن‏ها را نجات داد».
به گزارش سی ان ان، جیم موریس عنوان کرد ۴۰۰ میلیون کودک در سراسر جهان از گرسنگی رنج می‏برند. جان سپردن این کودکان در شرایطی رخ می‏دهد که تنها با صرف هزینه ۳۴ دالر در سال برای هر کودک می‏توان از مرگ آنان جلوگیری کرد.
سازمان ملل متحد مسوولیت رسیدگی به وضع صدها میلیون گرسنه در سراسر جهان را دارد…
ادامه دارد

دکمه بازگشت به بالا