سفر پتریوس به کابل؛ بررسی موج جدید عملیاتی در افغانستان

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان و دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای امریکایی در خاورمیانه و آسیای مرکزی شام روز سه شنبه در کابل با هم در زمینه ی ایجاد یک موج عملیاتی نظامی جدید در افغانستان دیدار و گفتگو کردند.
آقای پتریوس شام روز سه شنبه پس از دیدار و گفتگو با مقام های پاکستانی وارد کابل شد و با مقام های افغان در زمینه ی افزایش نیروهای آن کشور دیدار و گفتگو کرد. یک اعلامیه مطبوعاتی ریاست جمهوری در این مورد می گوید که دو طرف در این دیدار روی شیوه مبارزه با تروریزم و کاهش تلفات ملکی گفتگو کردند.
این در حالی است که رییس جمهور کرزی روز سه شنبه در سخنرانی خود در مراسم افتتاح سال چهارم پارلمان افغانستان گفت که تلفات ملکی یکی از عمده ترین دلایل بی ثباتی در افغانستان است.
سال گذشته حدود ۲۰۰۰ فرد ملکی در حوادث گوناگون جان سپردند که از این جمع ۴۵۰ تن از آنها در جریان عملیات نیروهای خارجی به قتل رسیده اند.
سفر آقای پتریوس به افغانستان همزمان با مراسم تحلیف ریاست جمهوری امریکا صورت گرفت که در آن باراک اوباما به عنوان چهل و چهارمین رییس جمهور این کشور وارد کاخ سفید شد.
آقای اوباما در سخنان اش پس از ادای سوگند، گفت که صلح را در افغانستان اعاده خواهد کرد. او هم چنان در جریان کمپاین انتخاباتی خود نیز گفته بود که افغانستان مرکز اصلی مبارزه با تروریزم است.
تلاش های تازه مقام های نظامی امریکا برای گسترش حمایت های منطقه ای در جهت کاهش تنش ها در افغانستان  از یک طرف و افزایش نیروهای نظامی این کشور در سال جاری از سوی دیگر، این امیدواری را ایجاد کرده است که انتخابات افغانستان تا حد زیادی در امنیت و آرامش برگزار گردد.
به نظر می رسد که در حال حاضر برای امریکا تغییر رهبری در سطوح بلند حکومت افغانستان یکی از اولویت های اصلی به شمار می رود. ایالات متحده امریکا به شمول متحدان غربی این کشور بدین باورند که بخش عمده ای از مشکلات فعلی افغانستان ناشی از فقدان توانایی لازم دولت این کشور در کاهش مشکلات و مهار فساد است.
هفته ی گذشته هیلاری کلینتون، وزیرخارجه دولت جدید امریکا و یاپ دی هوپ شیفر، سرمنشی ناتو تقریبا به صورت همزمان از ناتوانی دولت افغانستان در جلب اعتماد مردم و عدم مهار فساد اداری و عدم کنترول کشت و قاچاق مواد مخدر شدیدا انتقاد کردند.
هرچند در حال حاضر، اولویت اصلی غرب به ویژه ایالات متحده امریکا حمایت از برگزاری انتخابات در افغانستان و نیز حمایت از یک رهبری قابل اعتماد و صادق در این کشور است، به نظر می رسد که حکومت حامدکرزی می خواهد با تاخیر در اعلام تقسیم اوقات برگزاری انتخابات، به نحوی از انحا حضور خود را در قدرت تمدید کند. اما گمان نمی رود که ایالات متحده امریکا و غرب تسلیم خواسته های غیرقانونی رهبری فعلی افغانستان برای تاخیر انتخابات سال آینده گردند.
تصور اصلی این است که اکثریت نهادهای سیاست گذار غربی منتظر انتقال قدرت در امریکا بودند و اکنون که قرار است  باراک اوباما در نقش رییس جمهور جدید ایالات متحده امریکا در آینده نزدیک به اروپا سفر کند و در جلسه سران ناتو در فرانسه شرکت کند، بدون شک افغانستان آجندای اصلی این جلسه خواهد بود و اکثریت تصامیم جدید برای نحوه مقابله با تروریزم و برگزاری انتخابات سال آینده در این جلسه مورد بحث و توافق قرار خواهد گرفت.

دکمه بازگشت به بالا