سفر غیرمنتظره براون به افغانستان

گوردن براون، صدراعظم بریتانیا در یک سفر غیر منتظره روز گذشته وارد هلمند شد و با سربازان کشور اش دیدار کرد.
سفر آقای براون یک روز پس از مرگ چهار سرباز بریتانیایی در ولایت هلمند به افغانستان صورت می گیرد.
او در جریان دیدار با سربازان کشورش در هلمند گفت: «استفاده از یک کودک ۱۳ ساله به مثابه ی یک فرد انتحاری مفسر چهره وحشی و ترسناک طالبان است». منظور از این سخن براون حمله یک انتحار کننده ۱۳ ساله به سربازان بریتانیایی در هلمند بود که منجر به کشته شدن چهار تن آنها گردید.
براون گفت که مردم از تاکتیک های که طالبان استفاده می کنند، نفرت دارند.
گفته می شود که آقای براون بعدا به پاسگاه روشن در موسی قلعه رفت. این پاسگاه در نزدیکی منطقه ای قرار دارد که چهار سرباز آن کشور به هلاکت رسیدند.
اقای براون بعدا به کابل آمد و با رییس جمهور حامد کرزی دیدار و گفتگو کرد.
او در یک نشست خبری مشترک با حامد کرزی گفت که کشور اش تا سال آینده میلادی ده میلیون دالر امریکایی را برای برگزاری انتخابات افغانستان کمک خواهد کرد.
سفر گوردن براون به افغانستان در حالی صورت می گیرد که گفته می شود شماری از سربازان اضافی امریکایی که قرار است سال آینده میلادی به افغانستان اعزام شوند در ولایت هلمند مستقر خواهند شد. ولایت هلمند جایی است که اکثریت سربازان بریتانیایی در آن مستقر اند. با این حال قسمت اعظم این ولایت زیر کنترول طالبان است و هلمند به تنهایی بیشتر از ۶۰ درصد مواد مخدر افغانستان را تولید می کند.
گفته می شود که خراب شدن اوضاع امنیتی و افزایش تولید مواد مخدر در هلمند ناشی از سهل انگاری نیروهای بریتانیایی و برخی معاملات این کشور با طالبان است.
بریتانیا در حال حاضر حدود ۸۰۰۰ سرباز در افغانستان دارد و از سال ۲۰۰۱ تاکنون ۱۳۲ تن از آنها در رویداد های گوناگون جان باخته اند.

دکمه بازگشت به بالا