سفرکرزی؛ به هند تلافی سفر زرداری به کابل؟

قرار است حامد کرزی رییس جمهور کشور امروز به هندوستان سفر کند. این سفر در حالی صورت می گیرد که آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان چهار شنبه هفته ی گذشته به افغانستان سفر کرد و مقام های دولت افغانستان این سفر را در بهبود روابط دوکشور با اهمیت تلقی کردند.
اما سفر آقای کرزی به هند، آن هم تنها سه روز پس از سفر زرداری به کابل،‌ تاچه اندازه می تواند در توازن سیاست خارجی افغانستان نقش داشته باشد؟
سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه در گفتگو با ۸صبح گفت که افغانستان در حالی که روابط استراتژیک با هند دارد با پاکستان نیز دارای روابط دوستانه است. آقای بهین تهدید کرد روابط با یکی از این کشور ها به معنای مخالفت با کشور دیگر نیست. او افزود که افغانستان به عنوان یک کشور مستقل، می خواهد با تمام کشور های همسایه اش روابط خوب داشته باشد.
این در حالی است که براساس گزارش ها پاکستان همواره از حضور پررنگ هند در افغانستان اظهار نگرانی کرده و پس از حمله به شهر بمبیی هند، روابط میان هند و پاکستان  تنش آلود شده است.
اما سخنگوی وزارت خارجه می گوید خاک افغانستان علیه هیچ کشوری مورد استفاده قرار نمی گیرد. آقای بهین می گوید: «سیاست ما مشخص است. سرزمین افغانستان علیه هیچ کشوری مورد استفاده قرار نمی گیرد و روابط ما براساس منافع ملی ما است، هیچ کس نباید از روابط ما نگران باشد، و چنین چیزی هم در جریان سفر آقای زرداری مطرح نشده است».
داکتر مهدی، تحلیلگر مسایل سیاسی افغانستان به این نظر است که بهبود روابط پاکستان با افغانستان، بیشتر متاثر از منازعه ی کشمیر است، زیرا پاکستان نمی خواهد زمانی که آن کشور مصروف کشمکش برسر کشمیر است از پشت سر یعنی از افغانستان خنجر بخورد. به نظر آقای مهدی تلاش های جهانی طوری است که باید معضله کشمیر و معضله مرزی افغانستان با پاکستان همزمان حل شود: «در عین حالی که پاکستان وادار ساخته می شود که از دعوا برسر کشمیر دست بردارد و از آن چشم بپوشد، در عین حال باید از افغانستان برایش ضمانت هایی داده شود تادعوای مرزی با پاکستان نداشته باشد».
آقای مهدی می گوید یکی از توافق های افغانستان و پاکستان در سفر اخیر زرداری به کابل، توافق برسر این موضوع است که دوکشور باید به تمامیت ارزی همدیگر احترام داشته باشند.
برخی از تحلیلگران افغانستان به این نظرند که سفر آقای کرزی به هند در واقع برای ایجاد توازن در سیاست خارجی کشور صورت می گیرد. فوزیه کوفی، نماینده ولایت بدخشان در ولسی جرگه می گوید آقای کرزی می خواهد با این سفر عدم توازن در  سیاست خارجی افغانستان را که اخیرا به وجود آمده، تلافی نماید. به نظر خانم کوفی فعلا روابط افغانستان و پاکستان دوستانه تر شده، زیرا پاکستان زیر فشار جامعه ی جهانی تصمیم گرفته تا روابط اش با افغانستان را بهبود بخشد و مبارزه با تروریزم را نیز شدت دهد. کوفی می گوید دولت افغانستان نیز احتمالا زیر فشار جامعه جهانی ملزم شده تا روابط بهتری را با پاکستان برقرار نماید. به نظر خانم کوفی با توجه به روابط متشنج پاکستان وهند پس از حمله به شهر بمبیی هند و متهم شدن پاکستان به دست داشتن در این حادثه، افغانستان تلاش نماید تا توازن را در سیاست خارجی اش با کشور های همسایه حفظ کند. اما سفر آقای کرزی به هند، تاچه اندازه روی روابط افغانستان با پاکستان تاثیر خواهد داشت؟ خانم کوفی می گوید پاکستان این موضوع را درک می کند که افغانستان و هند دارای روابط دوستانه و تاریخی اند و روابط بهتری که اکنون میان افغانستان و پاکستان ایجاد شده، بیشتر تحت فشار خارجی می باشد: «افغانستان می خواهد در حال حاضر روابط نیک با هردو کشور داشته باشد که این بسیار مشکل است، زیرا با توجه به اختلافاتی که هند و پاکستان باهم دارند، یکی از این دوکشور باید توسط دولت افغانستان انتخاب شود. از سوی دیگر اخیرا روابط افغانستان و پاکستان خوب شده و ضرور است تا با هند نیز روابط دوستانه باشد.

دکمه بازگشت به بالا