سانچارکی:دولت در برابر تحقیق حادثه بغلان مانع ایجاد کرد

دولت در برابر تحقیق حادثه بغلان مانع ایجاد کرد

باگذشت یک سال از کشته شدن ۶ تن از نمایندگان پارلمان به شمول سید مصطفا کاظمی در ولایت بغلان، هنوز نتیجه روشنی در مورد این حادثه بیان نشده است. در این حادثه شمار زیادی از افراد بی گناه به شمول شاگردان مکاتب کشته شدند.

اما با گذشت یک سال از این حادثه هنوز تصویر شفافی از عاملان این حمله ارایه داده نشده است. هر چند دولت افغانستان در ابتدا ظاهرا تلاش های زیادی برای یافتن عوامل این حمله انجام داد، ولی بعد از سپری شدن مدتی از این حادثه، تحقیقات در مورد آن نیز به فراموشی سپرده شد.
محمد یونس قانونی، رییس ولسی جرگه دیروز در مجلس عمومی از دولت انتقاد کرد که هیچ مدرکی را در رابطه به روشن شدن زوایای این حادثه ارایه نکرده است.
در همین حال فاضل سانچارکی، سخنگوی جبهه ملی افغانستان در گفتگو با ۸صبح گفت دولت افغانستان نه تنها یک بررسی جامع و دقیقی را در مورد این حادثه انجام نداد، بلکه موانع مختلفی را برسر راه تحقیق هیات هایی که از طرف پارلمان و جبهه ملی به ساحه اعزام شده بودند، ایجاد کرد. به گفته ی آقای سانچارکی پس از حمله به جان سید مصطفا کاظمی و سایر نمایندگان پارلمان، یک فضای مخوف پولیسی در منطقه بغلان حاکم شد، چنانچه با ایجاد چنین فضایی مانع صحبت مردم محل با هیات ها شدند، حتا شفاخانه ها را تحت نظر قرار دادند. شفاخانه بغلان و رییس آن آقای نرم گوی را تحت فشار قرار دادند تا از بیان واقعیت های حادثه بغلان خودداری کند. زیرا به گفته ی سانچارکی آقای نرم گوی گفته بود که تعداد زیادی از شاگردان مکاتب توسط شلیک مرمی کشته شده اند.
سخنگوی جبهه ملی می گوید حتا والی بغلان برخورد بسیار توهین آمیز با هیات اعزامی پارلمان داشته و دولت افغانستان نیز اقدام موثر و قناعت بخشی در این زمینه انجام نداده است، بلکه به صورت بسیار عجولانه و شتاب زده تلاش کرد تا این مساله را به گروه های مسلح مخالف دولت نسبت دهد و آن را از نوع حملات انتحاری که معمولا در گوشه و کنار کشور رخ می دهد تلقی کند. به گفته ی آقای سانچارکی دولت تلاش کرد تا این حادثه را به نحوی دفن کند، بپوشاند و به یک حادثه ی فراموش شده تبدیل کند.
سانچارکی گفت که جبهه ی ملی، بخش بزرگی از رسانه ها و نهادهای جامعه ی مدنی از عملکرد دولت در این زمینه راضی نیستند.
آقای سانچارکی گفت حال که یک سال از حادثه ی بغلان می گذرد، جبهه ملی همچنان بر موضع خود مبنی بر تحقیقات شفاف در مورد این حادثه پافشاری دارد. او افزود:»ما این حادثه را یک حادثه ی مشکوک و قابل بررسی می دانیم. ما در مشوره ای که با شماری از گردانندگان رسانه ها و جامعه ی مدنی داشتیم، آنها خواهان ایجاد یک کمیته ی مستقل برای تحقیق این حادثه شدند».
سانچارکی افزود جبهه ملی  مکتو ب هایی را به نهاد های حقوقی داخلی و بین المللی فرستاده و از آنها خواستار بررسی این حادثه شده است. سانچارکی گفت:»به نظر ما حلقاتی در حکومت افغانستان در معرض اتهام هستند و ما می خواهیم تا آنها برای گزارش دهی شفاف حادثه حاضر شوند و خود را از اتهام تبریه کنند».
سانچارکی گفت در صورتی که این افراد در مورد گزارشدهی این حادثه غفلت کنند، موقف دولت افغانستان در این مورد زیر سوال است و می تواند سبب یک سلسله ظن و گمان ها شود.
سخنگوی جبهه ملی از گرفتن نام حلقات مشخص که به گفته ی او مورد اتهام قرار دارند، خود داری کرد، اما گفت که مجموعه هایی که در رابطه به حادثه غفلت، کوتاهی، بی اعتنایی کرده و عدم میل و رغبت حلقات حکومتی برای تعقیب حادثه و سراسیمگی و تلاش آنها برای پوشاندن آن، نشان می دهد که ریگی در کفش برخی از حلقات وجود دارد.
به نظر سانچارکی در صورتی که دولت افغانستان بخواهد در این رابطه تحقیق شود، باید کمیته مشترکی متشکل از اعضای حکومت، پارلمان، نهاد های قضایی و جامعه ی مدنی برای یافتن ریشه های حادثه تشکیل دهد.
از سوی دیگر صدیق چکری، عضو جبهه ملی نیز در گفتگو با ۸صبح دولت را متهم به سکوت و پوشاندن حادثه ی بغلان کرد. چکری  می گوید ایجاب می کرد که در رابطه به حادثه ی بغلان، دولت افغانستان تیم های خاصی را برای تحقیق موظف می کرد. او افزود در صورتی که دولت افغانستان توان تحقیق جامع در این رابطه را نداشت، باید از کشورهای خارجی خواستار تحقیق در این رابطه می شد. به گفته ی چکری حال که یک سال از کشته شدن آقای کاظمی می گذرد، مردم افغانستان خواستار روشن شدن ابعاد حادثه ی بغلان هستند و می خواهند بدانند چه کسانی در پشت این حادثه قرار داشته اند. چکری می گوید:»متاسفانه به نظر من دولت در روز های اول از طریق رسانه ها یک مقدار خود را جدی نشان داد، اما جدی نشان دادن دولت شکل جدی نداشت، چرا که عکس العملی بود در مورد اظهارات و بیانات دوستان آقای کاظمی».
به نظر چکری تا امروز دولت افغانستان هیچ معلوماتی در مورد حادثه بغلان برای مردم ارایه نکرده است. او افزود که دولت هیچ قدمی در راه تحقیق این حادثه برنداشته است.

دکمه بازگشت به بالا