زمان برگزاری انتخابات هنوز مشخص نیست

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید به دلایل عدم دسترسی فوری به بودجه، وضعیت اقلیمی،‌ و نگرانی های امنیتی  برگزاری انتخابات در ماه ثور امکان ندارد.
قانون اساسی افغانستان گفته است که مدت کار رییس جمهور در اول ماه جوزا به پایان می رسد و انتخابات سی یا شصت روز پیش از این تاریخ برگزار گردد.
کمیسیون مستقل انتخابات می گوید در حالی که به فیصله پارلمان افغانستان احترام دارد ولی تا حال دولت افغانستان بودجه عادی را که برای این کمیسیون اختصاص داده به صورت مکمل نپرداخته و از سوی دیگر شماری از کشور های کمک کننده به افغانستان نیز گفته اند نمی توانند به صورت فوری بودجه ای را که برای برگزاری انتخابات وعده شده اند بپردازند.

داوود نجفی رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات در گفتگو با ۸صبح گفت که کشور های کمک کننده گفته اند برای تهیه بودجه ی این کمیسیون به وقت نیازدارند و در صورتی که بودجه در اختیار کمیسیون قرار نگیرد،‌امکان ندارد که انتخابات پیش از اول جوزا برگزار شود. نجفی گفت تاحال مشخص نشده که آیا نیروهای امنیت آمادگی تامین امنیت انتخابات در ماه ثور را دارد یاخیر زیرا قرار است به زودی نشستی با مقامهای امنیتی برگزار خواهد شد و آنها نظر شان در رابطه به تامین امنیت انتخابات را بیان خواهند کرد.
پیش از این کمیسیون انتخابات گفته بود در صورتی که انتخابات براساس قانون اساسی برگزار شود، پروسه انتخابات ناتکمیل خواهد ماند. مقام های این کمیسیون گفته بودند که پس از اتمام ثبت نام رای دهندگان ثبت نام کاندیدها آغاز خواهد شد ولی در صورتی که انتخابات در ماه ثور برگزار گردد، کمیسیون مستقل انتخابات نمی تواند تمام مراحل انتخابات را تکمیل نماید و در آن صورت اگر انتخابات در اثر فشار ها در ماه ثور برگزار شود یک انتخابات نامکمل خواهد بود.
مساعد نبودن وضعیت آب وهوا نیز یکی از دلایل کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات در ماه میزان سال آینده است. این کمیسیون می گوید به برخی از مناطق افغانستان در ماه ثور به دلیل برف باری و سرما، رساندن وسایل انتخابات در این مناطق دشوار است.
اما پارلمان افغانستان اخیرا تصویب کرده است که انتخابات باید مطابق با قانون اساسی افغانستان یعنی پیش از اول جوزا برگزار گردد. شاه گل رضایی نماینده ولایت غزنی در ولسی جرگه می گوید پارلمان تصویب کرده است تا انتخابات پیش از اول جوزا یعنی پیش از اتمام کار رییس جمهور کرزی برگزار گردد و در این مصوبه آمده است در صورتی که انتخابات به تعویق بیفتد، تخطی از قانون اساسی پنداشته می شود. به گفته ی خانم رضایی در این مصوبه از رییس جمهور کرزی و کمیسیون انتخابات خواسته شده تا انتخابات به موقع و مطابق آن چه که در قانون اساسی آمده است برگزار شود.
خانم رضایی می گوید براساس قانون اساسی دوره ریاست جمهوری آقای کرزی در اول جوزای سال آینده پایان می یابد و کمیسیون انتخابات صلاحیت دارد تا در مدت سی الی شصت روز پیش از اول جوزا زمان برگزاری انتخابات را تعیین کند. به گفته ی خانم رضایی برگزاری انتخابات خلاف آنچه که در قانون اساسی ذکر شده افغانستان را یک بار دیگر دچار بحران خواهد کرد:»تعویق انتخابات افغانستان را یک باردیگر به دهه هفتاد خواهد برد زیرا در آن زمان هم کسانی که در راس قدرت قرار داشتند و به حکومت شان ادامه دادند و افغانستان به بحران بزرگ سیاسی روبروشد که رژیم طالبان نیز زاده همان اختلافات و بحران بود.»
به نظر خانم رضایی دلایلی که کمیسیون مستقل انتخابات برای به تعویق انداختن انتخابات دارد قانع کننده نیست و امکان برگزاری انتخابات پیش از اول جوزا وجود دارد حتا در صورتی که برخی از مناطق به دلیل سردی هوا مشکل داشتند می شود با کمک نهاد های دیگر دولتی این مشکلات حل گردد.
برخی ها به این نظرند در صورتی که انتخابات در زمان معیین آن برگزار نشود باید حکومت موقت تشکیل گردد و کشور را تازمان برگزاری انتخابات و آغاز بکار رییس جمهور منتخب اداره نماید.
اما خانم رضایی می گوید تنها راهی که برای تعویق انتخابات وجود دارد تدویر لوی جرگه قانون اساسی است و در غیر آن هیچ دلیل قانونی برای تعویق انتخابات و جود ندارد.
اختلاف نظر ها در مورد برگزاری انتخابات به موقع از چند ماه به این سو ادامه دارد و پارلمان،‌ حکومت و کمیسیون انتخابات به نتیجه قاطعی در این مورد دست نیافته اند

دکمه بازگشت به بالا