زاری زاری کردم گله گزاری کردم هرچه کردم همه یاری کردم تو ندانستی، ندانستی، ندانستی

همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، طالبان، دعوت برادرانه‌ی رییس دولت افغانستان را پاسخ منفی دادند و بر پیش شرط قبلی‌شان دایر بر خروج کامل و قطعی نیروهای خارجی از افغانستان،  تاکید نمودند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان با سیاسی خواندن اقدام دولت در آستانه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری،  گفته است که «چرا آقای کرزی هفت سال پیش خواهان برگزاری این مذاکران نشد؟» سخنگوی طالبان علت امتناع از مذاکره را مثل همیشه، حضور قدرتمند نیروهای خارجی در افغانستان اعلام کرده و از همین سبب بی‌نتیجه اعلام کرده است.  سخنگوی طالبان در پاسخ به تضمینی که آقای کرزی وعده کرده بود و گفته بود در حفاظت از آنانی که به خاطر مذاکره می‌آیند از هیچ کوشش دریغ نمی‌ورزد، گفته است که «ما در افغانستان احساس امنیت می‌کنیم و نیازی به تضمین امنیت از جانب آقای کرزی نداریم». به این ترتیب یک بار دیگر، تیری که رییس جمهور به سوی تاریکی رها کرده بود به خاک نشست و تنها نتیجه‌ای که از آن بر جا ماند،  بدگمانی و بی‌اعتمادی مردمی بود که ایلغار قاتلانه طالبان را به چشم سر دیده بودند و کابوس تکرار آن مو بر اندام‌شان راست می‌کند. 

در همین حال جنرال مایک مولن، فرمانده نیروهای امریکایی گفته است که هنوز اوضاع برای مذاکره با شورشیان طالب مساعد نشده است.  
می‌توان احتمال داد که امریکاییان، یکی به خاطر آن‌که از پیوند تنگاتنگ و ارگانیک طالبان و القاعده مطمین هستند و دیگر این‌که می‌دانند گروه طالبان در وضعیتی برتر به سر می‌برند و بر عکس دولت آقای کرزی، از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستند و حمایت برخی از کشورها و احتمالا «آی.اس.آی» را هنوز هم پشت سر دارند، اوضاع را برای مذاکره مناسب نمی‌دانند.  اما شاید آقای کرزی به دلیل این‌که هم اعتماد ملی را از دست داده است و هم احساس می‌کند از حمایت قاطع نیروهای خارجی، بهره‌ای نخواهد برد و هم طالبان را نیرومند می‌بیند، بر عکس امریکایی‌ها این اوضاع را کاملا برای مذاکره با شورشیان طالب مساعد می داند و تا آنجا پیش می‌رود که می‌گوید: « اگر خارجیان مخالفت نمایند دو انتخاب دارند: مرا از قدرت برکنار کنند و یا این‌که از خاک این کشور خارج شوند». آقای کرزی عمدا فراموش کرده‌اند که بارها خود را رییس جمهور منتخب مردم عنوان کرده‌اند و تحت همین عنوان نیز سوگند خورده‌اند.  وی به جای آن‌که بگوید هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند به جای مردم افغانستان تصمیم به برکناری من بگیرد و اگر فرضا چنین تصمیمی هم بگیرد من تا پای جان ایستادگی خواهم کرد،  برکناری‌اش از قدرت را به انتخاب خارجیان می‌گذارد.  زیرا روی ملاعمر و طالبان نازک است و رای مردم افغانستان در برابر آن هیچ! این است رییس‌جمهوری که مردم به او رای داده‌اند تا از حیثیت و حقوق اساسی‌شان حراست نموده، مظهر و سمبول غرور و آزادگی آنان باشد.  در هر صورت دعوت اخیر آقای کرزی از گروه طالبان،  در موقعیت کنونی و لحن بیان کذایی ایشان،  اعتماد به نفس آنان را افزایش داده و آنان را مطمین می‌سازد که برای کسب امتیازهای بیشتر و بهتر می‌توانند آماده شوند. آمادگی کامل رییس دولت به ترک سنگر،  آنان را جسارت بیشتر بخشیده است.

دکمه بازگشت به بالا