رییس جمهور در پی ماجراجویی سیاسی است؟

اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی در باره ی در خواست کمک های دفاعی مورد نیاز از دیگر کشور ها، به جز غربی ها، واکنش های مختلفی را در میان محافل سیاسی کشور به دنبال داشته است.
حامد کرزی رییس جمهور کشور که  دو روز قبل در مراسم فارغ التحصیلی شماری از دانشجویان اکادمی نظامی کابل سخنرانی می کرد، گفت که غربی ها به درخواست های مکرر او برای تجهیز نیروهای مسلح افغانستان با جنگ افزار های سنگین تا حال پاسخ مثبت نداده اند.
آقای کرزی همچنین گفت که اگر امریکا و دیگر کشورهای غربی جنگ افزارهای مورد نیاز اردوی افغانستان را در اختیار دولت این کشور قرار ندهند، افغانستان این تجهزات را از کشور دیگری به دست خواهد آورد.
هرچند سخنگوی رییس جمهور روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی برداشت رسانه ها در مورد اشاره آقای کرزی به کشور روسیه را رد کرد، اما تحلیلگران مسایل سیاسی باور دارند که رییس جمهور به خاطر بقای حیات سیاسی اش در حال اجرای برنامه های سیاسی است.
سخنگوی رییس جمهور گفت که افغانستان روابط استراتژیک خود را با ناتو و ایالات متحده امریکا دارد و همکاری با روسیه جنبه تخنیکی دارد، چرا که زیر ساخت های نظامی کشور بیشتر روسی است .
آقای حمید زاده درعین حال علاو ه می دارد:»افغانستان یک کشور آزاد، مستقل و دارای حاکمیت ملی می باشد. با هر کشوری که منافع ملی ما ایجاب کند، به تماس می باشیم».
موضوع همکاری روسیه با افغانستان وقتی تبدیل به سرخط رسانه ها شد، که هفته ی قبل دفتر ریاست جمهوری افغانستان با پخش خبرنامه ای اعلام نمود که روسیه به جواب نامه آقای کرزی حاضرشده در بخش دفاعی دولت افغانستان را همکاری نماید.
 ازآن به بعد بود که این موضوع یکی از موضوعات داغ محافل سیاسی و مطبوعاتی کابل را تشکیل داد. اما هنوز هم برخی صاحب نظران دیدگاه های مختلفی را در این رابطه ارایه می دارند.
احمد ضیا رفعت، تحلیلگر مسایل سیاسی و عضو اجراییوی شورای متحد ملی می گوید: «ضرورت همکاری مشترک میان کشور های منطقه با ناتو و امریکا چیزی است که هم در واشنگتن و هم در مسکو درک گردیده است و غرب و شرق در واقع به این واقعیت دست یافته اند که برای مبارزه باتروریزم باید دست به همکاری مشترک بزنند».
او ادامه می دهد:» تلاش آقای کرزی به جای این که در راستای جلب همکاری های مشترک این کشور ها باشد، بیشتر در جهت ماجراجویی سیاسی است تا با ایجاد تقابل میان شرق و غرب بتواند موقف سیاسی خود را تثبیت کند و در نتیجه ی این درگیری شرق را تشویق به همکاری با خود نماید».
شماری دیگر از کارشناسان گفته های اخیر رییس جمهور را اقدامی برای به دست آوردن دوباره ی حمایت غرب می دانند.
سید آقا حسین فاضل سانچارکی، سخنگوی جبهه ملی می گوید:»آنچه رییس جمهور مطرح می کند با یک انگیزه خاص مطرح می شود و به این ترتیب رییس جمهور می خواهد منافع و اندوخته های را که از حمایت غرب در هفت سال گذشته به دست آورده است، نجات دهد».
او می افزاید که رییس جمهور به این ترتیب می خواهد به غرب هشدار دهد که گویا او می تواند به پیچیدگی اوضاع بیافزاید، تا غرب دوباره او را حمایت کند.
حکومت آقای کرزی از دیر زمانی به نسبت ناکامی هایش مورد انتقاد غربی ها قرار گرفته و در آخرین مورد هیلاری کلینتون، وزیرخارجه امریکا نیز با لحن تندی حکومت افغانستان را حکومت فساد و مواد مخدر خواند.
برخی دیگر از تحلیلگران این انتقاد ها را زنگ خطری برای رییس جمهور دانسته، می گویند که به خاطر اعاده حیات سیاسی خویش، رییس جمهور چنین سخنانی را ابراز داشته است و از جانبی روسیه نیز می خواهد در قضایای افغانستان نقش خود را ایفا کند.
اجمل سهیل، رییس حزب لیبرال آزادی خواه افغانستان می گوید:» از یک سو آقای کرزی تلاش دارد حیات سیاسی اش را تمدید کند و از جانبی روسیه یک بار دیگر می خواهد در قضایای افغانستان نقش خود را ایفا کند و به کشور های مخاطب گوشزد کند که روسیه دیگر آرام ننشسته است و می خواهد به شکلی حضورش را در افغانستان ایجاد (عملی)کند».
او به ایجاد روابط میان روسیه و کرزی اشاره نموده، می افزاید که برخی از اطلاعات نشان می دهد که شخصی که در بخش روابط بین المللی شورای امنیت کار می کند، به اسم انجنیر ابراهیم از چند ماه قبل چندین بار به روسیه سفر های مختلفی داشته است و با هم به نتایجی هم رسیده اند.
اما این کارشناسان به این باور اند که واکنش های اخیر رییس جمهور کرزی نتیجه ای نخواهد داد.
سانچارکی می گوید که موضع گیری های اخیر رییس جمهور سودی نخواهد داشت و نتیجه ی آن خیلی سنگین خواهد بود که خودشان باید آن را بپردازند.
سهیل تاکید می کند که آقای کرزی نمی تواند از روسیه سود ببرد همان طوری که از امریکا و متحدین اش در طول هفت سال نتوانست نتیجه ی مثبتی به دست آورد و به زودی تیم آقای کرزی از صحنه ی سیاسی افغانستان بیرون خواهد شد.
رفعت این گونه حرکت های رییس جمهور را اشتباه او دانسته، می افزاید که بنای کشورهای منطقه این نیست که با ناتو و امریکا در افغانستان درگیر شوند و منافع کشورهای منطقه هم ایجاب می کند که در یک هماهنگی با ناتو و امریکا کار نمایند.
او ادامه می دهد که، بنا بر این رییس جمهور به جای ماجراجویی سیاسی باید بگذارد که کار جدیدی که میان شرق و غرب ایجاد شده، به یک همگرایی مستقیم تر تبدیل شود.

دکمه بازگشت به بالا