رییس‌جمهور پاکستان در گفتگویی صریح با نیوزویک: من خودم قربانی‌ام

آصف‌علی زرداری، رییس‌جمهور پاکستان دوران خوشی را نمی‌گذراند. پلیس پاکستان هفته ی پیش زیر فشار جامعه بین‌المللی مجبور شد بنیاد خیریه «جماعت الدعوه» را سرکوب کند. این بنیاد را چهره ی صلح‌آمیز «لشکر طیبه» می‌دانند که از سوی مقام های اطلاعاتی هندی مسوول حملات مرگبار دو هفته پیش به بمبیی شناخته می‌شود که حدود ۲۰۰ کشته برجای گذاشت. دولت زرداری با این اقدام خشم افراط‌گرایان در پاکستان را برانگیخته است. آنچه در پی می‌آید متن کامل گفتگوی صریح زرداری است با لالی ویماث، خبرنگار نیوزویک.
گفته شده سازمان اطلاعات ارتش پاکستان «آی اس آی» ارتباطاتی با لشکر طیبه دارد و در مورد کشمیر با آنها اطلاعات رد و بدل می‌کند. این درست است؟
شما دارید درباره ی یک ماجرای خیلی قدیمی صحبت می‌کنید؛ از چیزی که در دوران حکمرانی دیکتاتورها بر این کشور رخ می‌داد. شاید قبل از یازدهم سپتامبر… اما از آن زمان تاکنون اوضاع بسیار تغییر کرده است.
می‌گویند این لشکر در حال حاضر با کمک «آی اس آی» دست به عملیات می‌زند.
هیچ تعامل حمایتی میان دو طرف وجود ندارد. لشکر طیبه در پاکستان غیرقانونی به حساب می‌آید.
البته هنوز دیدگاه‌های شما و همسر فقیدتان بی‌نظیر بوتو را در مورد « آی اس آی» فراموش نکرده‌ایم. شما بعد از سقوط دولت همسرتان، بارها «آی اس آی» را مسوول بخش بزرگی از مشکلات قلمداد می‌کردید.
بلی، ما همیشه می‌گفتیم که سازمان‌های اطلاعاتی نباید در سیاست دخالت کنند. از زمانی که من به قدرت رسیده‌ام «آی اس آی» هیچ نقشی در سیاست نداشته است.
اما مشکل این جا است که از سال‌ها پیش از به قدرت رسیدن شما ارتش پاکستان از لشکر طیبه در کشمیر استفاده می‌کرد تا هندوستان را تضعیف کند.
ممکن است زمانی این طور بوده باشد اما وضع فرق کرده . لشکر طیبه غیرقانونی اعلام شده . درست است که این بازیگران غیردولتی نقش‌های دیگری را برعهده گرفته‌اند، اما سازمان‌های اطلاعاتی ما کاملا مراقب‌شان هستند.
فکر می‌کنم کاندولیزا رایس وزیر خارجه امریکا از شما خواست در مورد بمب‌گذاری‌ها و حملات بمبیی کاری انجام بدهید. او از شما خواست کسانی را بازداشت کنید؟
او یک دوست است و می‌داند که پاکستان دولتی مسوول به حساب می‌آید. امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها به خوبی می‌دانند دولت من پس از حملات بمبیی چه کارهایی کرد.
در مورد حملات بمبیی چه فکر می‌کنید؟
ماجرایی وحشتناک بود.
بنا بر گزارش‌ها همه تروریست‌ها در پاکستان آموزش دیده بودند.
من اطلاع خاصی از این مورد ندارم چون مقام های هندی اطلاعات خیلی کمی به ما داده‌اند. من به هندی‌ها پیشنهاد دادم که ما حاضریم تحقیقاتی مشترک را در بمبیی انجام دهیم و حتا اگر لازم باشد دست به اقدام بزنیم.
اگر تروریست‌ها در پاکستان آموزش دیده باشند کار خاصی می‌کنید؟
بدون شک. نه به‌خاطر هندی‌ها که به خاطر خودم. هندی‌ها باید بفهمند که دولت پاکستان و مردم پاکستان در این ماجرا بازنده نیستند. ما برای بهبود رابطه با هندوستان تلاش فراوانی کرده‌ایم.
بنا بر گزارش‌ها رایس از شما خواسته جنرال حمید گل، رییس پیشین سازمان اطلاعات ارتش را گرفتار کنید. بعضی از رسانه‌ها معتقدند گل با القاعده و طالبان رابطه دارد. من یادم است که بی‌نظیر به شدت با گل مشکل داشت.
حمید گل بدون شک در لیست آدم خوب‌های ما قرار نمی‌گیرد. او هیچ وقت با دولت ما همکاری نکرد. ببینید… رایس از جرییات حرف نزد… به هر حال گل در ماجرای بمبیی مظنون نیست. من فکر می‌کنم او بیشتر یک ایدیولوگ سیاسی تروریزم است تا هوادار فیزیکی آن.
شما برای سریع‌تر اقدام کردن به چه چیز نیاز دارید؟ اطلاعات دقیق و به‌موقع؟
بلی. عده زیادی حالا می‌گویند که در مورد حملات اطلاع داشتند. روس‌ها مثلا می‌گویند که به هندی‌ها این را گفته بودند. من دوست داشتم روس‌ها این را به ما هم می‌گفتند.
هندی‌ها از شما خواسته‌اند آمران حمله را به آنها تحویل دهید. درست است؟
ما تاکنون چنین روابطی نداشته‌ایم. امریکا و پاکستان البته با هم تعامل و تبادل اطلاعاتی دارند.
پس شما هیچ متهمی را به هندوستان نمی‌فرستید؟
نه. این تصمیمی است که پارلمان می‌گیرد نه رییس‌جمهور.
شما پاکستان را کنترول می‌کنید یا پاکستان را ارتش کنترول می‌کند؟
دموکراسی پاکستان را کنترول می‌کند… همه بازیگران صحنه سیاسی پاکستان فهمیده‌اند که دموکراسی تنها راه است.
خوب شما یک بار گفته بودید هیچ‌گاه آغازکننده ی جنگی با هندوستان نخواهید بود. ارتش به شما گوش خواهد کرد؟
البته، تردید نکنید.
فکر می‌کنید هندوستان با مردم مسلمانش مشکل دارد؟ آیا مسلمانان هندوستان در حملات دخالت داشتند؟
من برای بهبود رابطه‌ام با دولت هندوستان هیچ‌کس را متهم نمی‌کنم… من می‌خواهم دوست هندوستان باشم و دوست جهان. من دشمن تروریزم هستم، چون خود من هم قربانی‌ام. همیشه امکان بهبود اوضاع هست. جهان می‌تواند به من در بهبود اوضاع فعلی پاکستان کمک کند، چون فقر دوست تروریست‌ها است. اوضاع کشور من باید از لحاظ اقتصادی بهتر شود تا بتوانم جوانان را سر کار بفرستم؛ همان جوانانی را که تروریست‌ها به سمت خود می‌کشانند.
مقام های اطلاعاتی امریکایی می‌گویند»آی اس آی» در بمب‌گذاری ماه جولای سفارت هندوستان در کابل نقش داشته. درست است؟
نه. امریکایی‌ها هم چیزی نگفته‌اند. من کاملا این را تکذیب می‌کنم. ما هیچ ارتباطی با بمب‌گذاری کابل نداشتیم. من دوباره می‌گویم آنها بازیگران غیردولتی‌اند.
فکر می‌کنید بتوانید لشکر طیبه را متلاشی کنید؟
ما اجازه نخواهیم داد هیچ‌کس توانایی این را داشته باشد که دست به چنین اقدام های بزند.
آموزش تروریست‌ها در خاک پاکستان چطور؟
هیچ‌کس اجازه نخواهد نداشت از خاک پاکستان برای حمله به دوستان و دشمنان ما استفاده کند.
رایس گفته که شما باید جوابگوی اقدام های بازیگران غیردولتی‌ای باشید که در خاک پاکستان آموزش می‌بینند و تروریزم را ترویج می‌کنند.
درست است. من مسوول اقدام های همه آنها هستم. ‌
از مدت‌ها پیش رهبران پاکستان می‌گفتند در مورد لشکر طیبه کاری می‌کنند و البته کاری نمی‌کردند.
ما این طوری نیستیم.

دکمه بازگشت به بالا