رهبران قدرتمند جهان

 هفته نامه امریکایی «نیوزویک» با انتشار فهرست ۵۰ شخصیت قدرتمند جهان، کسانی را برگزیده، که به نظر می رسد، در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، نقشی در تحولات بین المللی داشته باشند.
 به نوشته ی «نیوزویک» هرچند این فهرست اختیاری و قراردادی است، اما انتخاب ها با اندیشه انجام شده و هر یک به عنوان رگه ای در بافت عمومی جهان جدید به شمار می رود.
 «نیوزویک» در میان این شخصیت ها زنان و مردانی را معرفی می کند، که از دید این هفته نامه، یا بر مسند قدرت هستند و یا به دنبال آن اند. در میان این شخصیت ها، برخی نام ها کاملا سبب شگفتی می شوند و برخی، نه.
 برای نمونه، باراک اوباما در ردیف نخست پنجاه شخصیت جهان قرار گرفته است. هوجین تایو، رییس جمهور چین، به عنوان مردی که مسوولیت بزرگترین اقتصاد نوپای جهان را به عهده دارد، در مقام دوم قرار گرفته و نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، که توانسته بار دیگر کاخ الیزه را به عنوان مهمترین آدرس در اروپا معرفی کند، در مقام سوم جای گرفته است.
 پس از نام هایی مانند گوردن براون، آنگلا مرکل و ولادیمیر پوتین و چند نام دیگر، نام آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در ردیف یازدهم این فهرست جلب توجه می کند.
 «نیوزویک» در مورد وی می نویسد: «سیاست گذاران غربی باید عنوان اصلی آیت الله خامنه ای را همیشه به یاد داشته باشند. رهبر جمهوری اسلامی ایران، نظامی که در آن رییسان جمهوری می آیند و می روند، اما رهبر در قدرت می ماند».
 به نوشته ی «نیوزویک»، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری تندروی ایران، در صورتی می تواند به بخت خویش برای پیروزی در انتخابات سال آینده امید داشته باشد، که رهبر از او حمایت کند.
«نیوزویک» در ادامه توضیح خود برای گزینش علی خامنه ای در مقام یازدهم این فهرست، می نویسد:  «آقای خامنه ای، که در مقام فردی در تماس با اراده ایزدی، در کشور شناخته می شود، شخصیتی است که امروز، می تواند در مورد اعمال سیاست ایران در منطقه، تصمیم بگیرد».
به نوشته ی این هفته نامه امریکایی، «آیا (علی خامنه ای) نیروی خویش را در مسیر پیشرفت برنامه ی هسته ای تهران به کار خواهد برد؟ آیا در زمینه ی خروج نیروهای امریکایی از عراق فعالیت می کند؟ و نیز، آیا در افغانستان آنان را شریک خواهد کرد؟»
 «نیوزویک» در برابر همه ی این پرسش ها، به پاسخ، شاید، اکتفا می کند و می افزاید: «اما این نیز واقعیت دارد که او تنها قدرت واقعی در ایران است که می تواند در ازسرگیری مناسبات ایران و امریکا تصمیم بگیرد و هیچ کس به جز او، در امربرقراری ثبات در خاورمیانه، کلید اصلی را در دست ندارد».
از دیگر شخصیت هایی که در این فهرست جای گرفته اند،  ملک عبدالله  بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی در ردیف دهم، کیم جونگ ایل، رییس جمهور کوریای شمالی در ردیف دوازدهم، بیل و هیلاری کلینتون در ردیف سیزدهم و نوری المالکی، نخست وزیر عراق، در ردیف بیست و یکم را می توان نام برد. پاپ  بندیکت شانزدهم رهبر کاتولیک های جهان نیز در ردیف سی و هفتم این فهرست قرار گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا