رقیبان سابق در یک تیم

صبح روز دوشنبه به وقت محلی، باراک اوباما، رییس جمهوری منتخب امریکا، اعضای دیگری از کابینه خود را معرفی کرد. در این گروه که اصطلاحا تیم امنیت ملی خوانده می‌شود، نام هیلاری کلینتون، رقیب سابق اوباما در رقابت‌های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری امریکا، به چشم می‌خورد.
اعلام نامه های تیم امنیت ملی و روابط خارجی رییس جمهوری امریکا در شرایطی صورت می‌گیرد که چند روز پیش، وقوع فاجعه در بمبیی هندوستان عملا بر حساسیت‌ها افزوده است.
جو بایدن، معاون باراک اوباما در روزهای پیش از انتخابات پیش‌بینی کرده بود که در ماه‌های اول قدرت‌گیری رییس جمهوری جدید، این کشور شاهد مشکلات متعددی در زمینه‌های بین‌المللی خواهد بود.
هیلاری کلینتون، سناتور ایالت نیویارک و بانوی اول سابق امریکا که تا سال ۲۰۰۷، امید اول نامزدی حزب دموکرات به حساب می‌آمد، در رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری از باراک اوباما شکست خورد.
هیلاری، بارها در مناظره‌های آن دوره، اوباما را فردی کم‌تجربه و نا‌آزموده خوانده بود و با نگاه اوباما به مذاکره مستقیم بدون پیش‌شرط با دشمنان امریکا به شدت مخالف بود.
 هیلاری حتا کار را بدانجا کشاند که در یک آگهی تلویزیونی این مساله را مطرح کرد که وقتی سه نیمه‌شب یک بحران امنیت ملی ایجاد می‌شود و به کاخ سفید تیلفون می‌زنند، تنها وجود یک رییس جمهوری باتجربه است که می‌داند چگونه امنیت مردم امریکا را تامین کند.
برای انتخاب هیلاری، تیم انتقال قدرت و انتخاب مدیران کابینه، مشکلات زیادی داشته‌اند، از جمله بررسی دقیق روابط تجاری بیل کلینتون با کشورهای خارجی.
یکی از حساسیت‌های مطرح شده، امکان تداخل منافع وزیر خارجه آینده و حامیان مالی همسرش است که می‌تواند برای اعتبار ملی امریکا ضربه‌ای جبران‌ناپذیر باشد.
اما هیلاری نقاط مثبت فراوانی در سمت جدیدش خواهد داشت و آن هم به اعتبار نام کلینتون در عرصه ی بین‌المللی بر‌می‌گردد.
تلاش‌های هیلاری برای رفع مشکلات زنان و نیز سفرهای متعددش به نقاط مختلف جهان در کسوت بانوی اول امریکا، برای کابینه اوباما یک امتیاز محسوب می‌شود.
اما آیا مخالفت هیلاری با گفتگوی مستقیم با مخالفان امریکا از جمله هوگو چاوز، رایول کاسترو و محمود احمدی‌نژاد باعث کند شدن جریان تغییر در سیاست خارجی امریکا خواهد شد؟ باید دید.
هیلاری کلینتون سومین وزیر خارجه زن در کابینه‌های اخیر خواهد بود، مادلین البرایت و کاندولیزا رایس در کابینه‌های بیل کلینتون و جورج بوش حاضر بوده‌اند.
باراک اوباما همچنین وزیر دفاع فعلی امریکا یعنی رابرت گیتس را به کابینه خود دعوت کرده است. این نخستین بار نیست که یک رییس جمهوری دموکرات، وزیر دفاع خود را از میان جمهوری‌خواهان برگزیده است.
اما نگاه داشتن گیتس از نقطه نظر امنیتی باید بررسی شود. او فردی تحصیل‌کرده و دارای سابقه‌ای طولانی در سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، سی‌آی‌ای، است و مدتی هم رییس این سازمان بوده است.
حضور گیتس در کابینه، قدرت امنیتی اوباما را در روزگار حساس فعلی تقویت خواهد کرد. به نظر می‌رسد اوباما احساس کرده با وجود گیتس در پنتاگون، امکان خروج نیروها از عراق به نحوی مطمین‌تر وجود خواهد داشت.
اما انتخاب پر سر و صدای دیگر اوباما در حوزه امنیت ملی، جنرال چهار ستاره، جیمز جونز برای سمت مشاور امنیت ملی است.
این جنرال با تجربه در حوزه‌های مختلف خدمت کرده و مورد اعتماد رهبران امریکا در کابینه‌های دموکرات و جمهوری‌خواه بوده است.
حتا وزیر خارجه امریکا دو بار تلاش کرد او را راضی به خدمت به عنوان معاون این وزارتخانه کند. رابطه خوب این فرمانده سابق نظامی با جمهوری‌خواهان حتا در انتخابات ریاست جمهوری مشهود بود، اما برای اوباما سوابق و توانایی‌های جونز مهم‌تر بوده است.
از افراد جدید تیم اوباما، دکتر سوزان رایس، از مشاوران روابط خارجی اوباما پیش از انتخابات است که نماینده امریکا در سازمان ملل خواهد بود.
اما این انتخاب بدون اما و اگر نیست، چرا که خانم رایس در طول رقابت‌های مقدماتی، بارها از هیلاری کلینتون انتقاد کرده بود.
او در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون، عضو شورای امنیت ملی و نیز دستیار وزیر خارجه در امور افریقا بوده است.
در ایالات متحده امریکا، نماینده این کشور در سازمان ملل در صورت صلاح‌دید رییس جمهوری می‌تواند در جلسات کابینه حضور داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا