رد گم کردن در مشی دیپلوماتیک

دفتر سخنگوی دولت خبر داده است که دولت امریکا در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از فرد خاصی حمایت نمی‌کند و با نامزد مشخصی هم مخالفت نخواهد داشت. خبرها حاکی اند که دفتر سخنگوی ریاست جمهوری دو روز پیش با ارسال اعلامیه ی وزارت امور خارجه امریکا به رسانه ها نوشته است که واشنگتن با مطالعه ی فرمان رییس جمهوری افغانستان تاکید که می‌کند، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه اگوست ( اسد سال آینده) بهترین گزینه است .
بر اساس این خبر دولت امریکا پیشنهاد کمیسیون مستقل انتخابات را در مورد برگزاری انتخابات بهترین تاریخ می‌داند که برپایه ی آن هر افغان می تواند دیدگاه سیاسی خود را در یک محیط امن اظهار کند.  این خبر بعد از آن منتشر می شود که رییس جمهور کرزی عصر روز شنبه با انتشار فرمانی از کمیسیون مستقل انتخابات در خواست کرد تمام تدابیر لازم را برای برگزاری انتخابات مطابق قانون اساسی اتخاذ کند تا زمینه ی برگزاری  انتخابات آزاد، عادلانه و عمومی با کمک جامعه بین‌المللی فراهم شود.
به نظر می رسد اعلام عدم جانبداری ایالات متحده از نامزد خاصی در انتخابات آینده افغانستان، بیشتر از آن که با واقعیت های سیاسی موجود در روابط میان امریکا و افغانستان همخوانی داشته باشد، بر مشی دیپلوماتیک این کشور از جهت اظهار موضع سیاسی مطابق به اصل تراضی دولت ها استوار است . زیرا باور بر این است که ایالات متحده امریکا به عنوان کشوری که نقش بسیار قوی در مسایل افغانستان اتخاذ کرده، نمی تواند نسبت به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان بی تفاوت باشد.
بسیار واضح است که افغانستان در بودجه جاری دولت امریکا سهم مستقیمی دارد و از سوی دیگر حضور نیروهای امریکایی در افغانستان و اصرار بر افزایش این نیروها از سوی مقام های کاخ سفید نشان دهنده ی ارتباط ناگسستنی امریکا و افغانستان دارد. با توجه به این مساله، وقتی موضوع عدم جانب داری امریکا از نامزدی مشخص، و بی طرفی مطلق این کشور در خصوص رقابت های انتخاباتی مطرح می گردد، برای بسیاری از کارشناسان تامل برانگیز محسوب می شود.
اگرچه اصل حاکمیت دولت ها ایجاب می کند که روابط میان دولت ها بر اساس اصل تراضی دولت ها انجام پذیرد و دولت ها به شمولیت در جزیات پروسه های داخلی کشورها علاقه نشان نداده و یا ظاهرا خود را غیردخیل نشان دهند، اما از آن جایی که افغانستان به صورت آشکار بخشی از استراتژی ایالات متحده امریکا محسوب می شود و حتا مشارکت هیات افغانی در پروسه ی بازنگری استراتژی امریکا در افغانستان بنا به درخواست دولت افغانستان انجام پذیر می گردد، روشن می سازد که ایالات متحده نقش بارزتر و قوی تر از سطح مشورت دهی در قبال افغانستان دارد. نقش برجسته تر از مشورت دهی، به صورت خود کار ایجاب می کند تا این کشور در خصوص انتخابات و نامزدانی که وارد رقابت های انتخاباتی می شوند، حساس بوده و نسبت به نامزدان جانبداری یا عدم علاقه داشته باشد.
برخی از کارشناسان بر این باور می باشند که یکی از دلایل اصلی که ایالات متحده امریکا از برگزاری انتخابات در ماه اسد حمایت می کند و حتا بعد از فرمان اخیر رییس جمهور کرزی مبنی بر انجام انتخابات بر اساس مفاد قانون اساسی نیز همان حمایت از همان تاریخ ادامه داشته، این است که دولت جدید ایالات متحده امریکا در پرتو تاخیر چند ماهه انتخابات بهتر می تواند با اوضاع سیاسی افغانستان آشنایی حاصل کرده و در نتیجه با کسب معلومات دقیق تر، در پیدا کردن گزینه ی مطلوب و مناسب با دست باز تری عمل کند. این در حالی است که در داخل کشور این تحلیل و تفسیر وجود دارد که یکی از عللی که برخی از تشکلات سیاسی و حتا افراد مستقل، کمپاین های شان را به صورت غیر رسمی دوام داده و از حضور رسمی در رقابت های انتخاباتی خود داری می کنند، مبهم ماندن تعامل شان با منابع غربی به خصوص ایالات متحده امریکا و به ویژه حزب دموکرات بر سر قدرت در این کشور می باشد. بسیاری ها بر این باور می باشند که حلقه ای از علاقمندان به دستیابی به قدرت، هم به صورت فردی و هم به صورت تیمی در تلاش هستند تا اعتماد مقام های ایالات متحده را جلب کرده و با دریافت چراغ سبز از سوی مقامهای این کشور وارد کار و زار انتخاباتی گردند.
از سوی دیگر وقتی به اظهارات گذشته ی مقام های امریکایی که اکنون بر قدرت قرار دارند، توجه صورت گیرد که از ضعف رهبری در دولت افغانستان انتقاد کرده بودند، بهتر درک می گردد که امریکایی ها نمی خواهند به صورت ناظر نسبت به اوضاع افغانستان عمل کرده و از سهم گیری موثر در تعیین وضعیت سیاسی افغانستان خودداری کنند. زیرا امریکایی ها بار بار به این نکته اشاره کرده اند که اوضاع امنیتی افغانستان رابطه ی مستقیم با امنیت داخلی این کشور دارد. پس در چنین صورتی عملکرد امریکایی ها در حد ناظر و عدم دخالت این کشور در جانبداری یا عدم جانبداری از نامزدی خاص به سختی می تواند با شرایط سازگاری داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا