در صورت درخواست اوباما؛ بریتانیا به فرستادن نیروی بیشتر می‌اندیشد

گوردن براون، صدراعظم بریتانیا گفته است که کشور اش در صورت درخواست باراک اوباما، رییس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا، برای فرستادن نیروی بیشتری به افغانستان رسیدگی خواهد کرد. او هم چنان گفته است که بریتانیا بر دیگر کشورهای عضو ناتو نیز فشار وارد خواهد کرد که به افغانستان توجه بیشتری کنند.
این اظهارات را آقای براون در حالی بیان می کند که تا چند روز پیش کشورش در قبال افزایش نیروهای ناتو هیچ گونه علاقمندی نداشت و دیوید ملیبند، وزیر امور خارجه آن کشور گفته بود که بریتانیا با فرستادن نیروی بیشتر در افغانستان موافق نیست.

گوردن براون، صدراعظم بریتانیا این اظهارات را در لندن در پاسخ به یک سوال مبنی این که اگر باراک اوباما، رییس جمهور منتخب ایالات متحده درخواست افزایش نیروهای بریتانیایی در افغانستان مطرح کند، بیان داشته است.
این در حالی است که داکتر رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه کشور نیز در بریتانیا درخواست نیروی بیشتر برای مقابله با تروریستان را در افغانستان مطرح کرده است. او گفته است که « در استراتژی کوتاه مدت… ما به نیروی بیشتر در جنوب افغانستان نیاز داریم… تا جریان عبور و مرور تروریستان را در مرز کنترول نمایند».
با این حال وزیر خارجه کشور گفته است که این نیروها، باید نیروهای فعال بوده و با تروریستان مقابله کنند.
در حال حاضر حدود ۷۱ هزار سرباز خارجی و ۱۳ هزار سرباز اردو و پولیس ملی در افغانستان بر ضد طالبان می جنگند. با این وجود باراک اوباما، رییس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا در جریان مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که دو فرقه از سربازان امریکایی را در صورت پیروزی اش به افغانستان اعزام می کند.
در حالی که بریتانیا تا چندی قبل، صحبت از شکست در برابر طالبان، گزینش راه حل های سیاسی در مورد مساله افغانستان را تاکید می‌کرد، اظهارات جدید صدراعظم آن کشور می تواند نشانگر چرخش سریع در سیاست های آن کشور در قبال افغانستان باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا