در حاشیه نشست سران اکو در تهران

۱٫ قرار است اجلاس اکو با حضور سران ده کشور عضو، در تهران برگزاری شود. افغانستان که عضویت اکو را دارا می باشد نیز در سطح عالی ترین مقام در این نشست حضور دارد. به گفته ای سخنگوی وزارت خارجه کشور در این نشست شرکت کنندگان همکاری های ده کشور را در عرصه های مختلف به بحث و بررسی می گیرند. یکی از موضوعاتی که در این نشست به بحث گرفته خواهد شد. مساله بازسازی افغانستان می باشد. سازمان اکو پس از توافق بن در قالب “صندوق اکو برای بازسازی افغانستان” در بازسازی افغانستان سهم گرفته است.

اما برخی از آگاهان بر این باور اند که با در نظر داشت امکانات موجود در سازمان اکو، این حضور در افغانستان چندان چشم گیر و قابل توجه نبوده است. از این رو انتظار می رود که هیات افغانی این موضوع را نیز یاد آوری کرده و خواستار سهم فعال اکو در بازسازی افغانستان شود. با توجه به این که بیشتر کشور های عضو اکو همسایگان افغانستان می باشند.  
انتظار می رود که با شناخت و تجاربی که این کشور ها از فعالیت در افغانستان دارند، در عرصه بازسازی افغانستان سهم بیشتری را ایفا نمایند. حضور هیات افغانی می تواند توجه اکو را به اولویت ها و نیاز مندی ها در افغانستان جلب کرده و زمینه ها را برای حضور پر رنگ اکو در افغانستان فراهم سازند.
۲٫  در حاشیه ای اجلاس سران اکو، قرار است که رییس جمهور کشور، با مقام های ایرانی نیز دیدار نماید. ایران پس از توافق بن از حکومت افغانستان اعلام حمایت نموده و در بازسازی کشور سهم گرفت. این همسویی از سوی ایران در حالی صورت می گیرد که اتهاماتی در مورد کمک به طالبان و مداخله در امور افغانستان نیز متوجه این کشور می باشد. برخی مقام های غربی بار ها از در یافت نشانه های مداخله ایران سخن گفته اند اما مقام های افغانی با سیاست همراه با احتیاط  این اتهامات را کمتر مورد تایید قرار داده اند. حضور مهاجرین افغانی در ایران و شیوه های برخورد نا مناسب و اخراج اجباری آنان نیز از موضوع جنجال بر انگیز میان مقام های افغانی و ایرانی می باشد. به رغم توافق صورت گرفته میان مقام های افغانی و ایرانی در مورد عدم اخراج اجباری مهاجرین افغانی، هنوز هم این اخراج ها ادامه دارد با توجه به سفر های مقام های دو کشور، انتظار می رود که در این سفر، به این مساله نیز توجه صورت گرفته تا باشد که مهاجرین افغان از آزار و اذیت های دوامدار توسط ماموران ایرانی  در امان باشند.
۳٫  در این اواخر نشانه های از نرمش در موضع گیری های ایران و امریکا به چشم می خورد. علاقمندی امریکا به حضور ایران در نشست رم و گفته  های  وزیر خارجه ترکیه در مورد روابط ایران و امریکا و اظهارات وزیران خارجه افغانستان و پاکستان همگی نشان از یک تلاش هماهنگ برای ایجاد روابط میان ایران و امریکا می باشد. این تلاش ها در حالی صورت می گیرد که یک دیپلومات ایرانی نیز گفته است که: هم ایران و هم امریکا تمایل به همکاری دارند. وزیر خارجه پاکستان نیز که در تهران به سر می برد گفته است: از دوستان ایرانی خود می خواهم که شرکت در اجلاس رم را مورد بررسی قرار دهند. با توجه به این که اعضای اکو از مناسبات خوبی با هر دو کشور ایران و امریکا برخوردار می باشد،  رهبران این کشور ها می تواند حامل پیام های برای مقام های ایرانی باشد. از این جهت می توان گفت که در حاشیه ای اجلاس اکو جدا از موضوعات مورد علاقه کشور ها به مسایل مربوط به ایران و امریکا نیز گفتگو صورت خواهد گرفت.
بدون تردید بهبود در روابط ایران و امریکا می تواند به وضعیت موجود در افغانستان تاثیر قابل ملاحظه ای داشته باشد.
ایران هم اکنون از حضور نیروهای امریکایی در افغانستان  نگران است و با توجه به خصومت های دیرینه ای که دارد چندان بی میلی نخواهد بود که از وضعیت موجود علیه نیروهای غربی بهره برداری نشود. با این وضع بهبود در رابطه این دو کشور می تواند اثرات مثبت خود را داشته باشد و تجربه ای عراق نیز گواه بر این ادعا می باشد.

دکمه بازگشت به بالا