در ارتباط به حملات بمبیی افغانستان از مواضع هندوستان حمایت می کند

رییس جمهور حامد کرزی در دیدار با من موهن سینگ، صدراعظم هندوستان «همبستگی» افغانستان را با آن کشور در مبارزه علیه تروریزم اعلام کرد.
کرزی که روز یک شنبه وارد دهلی جدید، پایتخت هندوستان شد، روز گذشته در دیدار با صدراعظم و وزیر امور خارجه آن کشور روی چالش های که تروریزم در منطقه ایجاد کرده است، به گفتگو پرداخت.
یک بیانیه وزارت خارجه هندوستان می گوید که دو طرف تمام تلاش های خود را به کار خواهند بست تا در برابر تروریزم مقابله کنند… به باور دو کشور تروریزم سرچشمه ها و پناهگاه های در منطقه دارد و در آنجا تسهیلات آموزشی دریافت نموده و حمایت می شود.  این بیانه هرچند از کشور پاکستان به گونه  ی مشخص نام نبرده است، اما بیان می دارد که سفر کرزی به هندوستان به این هدف صورت گرفته است که «همدردی و همبستگی افغانستان با هندوستان» به نمایش گذاشته شود.
در همین حال سفر کرزی به هندوستان در حالی صورت گرفته است که آصف علی زرداری، رییس جمهور پاکستان هفته ی گذشته برای نخستین بار به کابل سفر کرد.  با این وجود یک مقام ارشد وزارت خارجه افغانستان به گونه ی اختصاصی به روزنامه ۸صبح گفت که سفر حامدکرزی به هندوستان از مدت ها قبل و درست پس از حملات بر بمبیی برنامه ریزی شده بود. این مقام افغان گفت که دولت افغانستان به هیچ صورت و تحت هیچ گونه شرایطی دوستی دیرینه  ی خود با هندوستان را قربانی دوستی با کشورهای دیگر نخواهد کرد.
هندوستان و افغانستان از مدت های مدیدی به این سو روابط گرم و دوستانه دارند، ولی روابط هردو کشور با کشور همسایه شان پاکستان همیشه دارای فراز و فرود های بوده است.
این در حالی است که براساس برخی گزارش های دیگر حامدکرزی در جریان دیدار خود با مقام های ارشد حکومت هندوستان، از پاکستان خواسته است تا تروریستان مظنون به حملات بمبیی را به جانب هندوستان تحویل دهد.
هم چنان گزارش ها حاکی است که جانب هندوستان، اسناد و مدارک مرتبط به حملات بمبیی را به رییس جمهور افغانستان نیز ارایه کرده است.
هندوستان ادعا می کند که براساس شواهد و مدارکی که در دست دارد، گروه لشکر طیبه پاکستان در حملات بمبیی دست داشته است و برخی حلقات حکومتی پاکستان نیز آنان را حمایت و کمک کرده اند. هندوستان پیش از این مدارک یاد شده را به حکومت پاکستان و شماری از قدرت های بزرگ جهان تحویل داده  و خواستار تسلیم دهی افراد مظنون به این حملات از حکومت پاکستان می باشد.
حامد کرزی، رییس جمهور کشور و داکتر رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه که در جمع یک هیات روز یک شنبه به دهلی نو سفر کرده بودند، شام روز دوشنبه به کابل بازگشتند.

دکمه بازگشت به بالا